HÍREK
A Rovatból

Agyonhajtjuk magunkat – ötszörösére nőtt a 70 és 74 év közöttiek munkavállalása 2010 óta

A legtöbbeket az anyagi kényszer visz rá a plusz munkára. Sok munkakörben azonban a dolgozó az egészségét is veszélyezteti, ha túl sokáig marad.


Évről évre emelkedik itthon a 65-, sőt a 70 éven felül munkát vállalók aránya a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint. A GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója, Molnár László a Népszavának arról beszélt: Magyarországon inkább a kényszer, a nyugati országokban inkább döntés kérdése az, hogy nyugdíjba vonulás után a munkát vagy a pihenést választja az ember.

Míg 2010-ben a 65-69 éves korosztályból 25 ezren dolgoztak, 2022-ben 84 ezren vállaltak munkát.

A 70-74 éves korcsoportban is hasonló a tendencia, 2010-ben 6 ezren, 2022-ben 28 ezren voltak jelen a legális munkaerőpiacon.

Az adatokból az is kiolvasható, hogy bár a nők még mindig átlagosan hat évvel élnek tovább, mint a férfiak, az időskorú munkavállalók között több a férfi, mint a nő.

Molnár László szerint az alacsony keresetek és indulónyugdíjak miatt vállal sok nyugdíjas munkát, hiszen az ellátás 20-30 százalékkal alacsonyabb, mint az utolsó évek átlagkeresete volt. A Policy Agenda felmérése szerint 2022-ben a nyugdíjasok több mint felének, 1,2 millió idősnek az ellátása nem érte el a nyugdíjas létminimum 145 ezer forintos szintjét.

Magyarországon nemcsak a nyugdíjast viheti rá a kényszer a munkára, hanem a társadalmi igény is. A háziorvosok átlagéletkora 65 év, ha ők nem dolgoznának tovább, nagy baj lenne. Ugyanez igaz más orvosi területekre, az asszisztensekre, a nővérekre, de a szociális területen dolgozókra és a pedagógusokra is.

A Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete szakértője, Marosi János szerint főleg a pénz a fő motiváló erő arra, hogy valaki 70 felett ne hagyja ott a munkaerőpiacot – vagy visszatérjen oda. Ő olyan nyugdíjasról is tud, aki azért dolgozik, mert még a lakáshitelét törleszti, egy másik pedig az unokájának segít saját otthonhoz jutni.

A szociális munkakörben dolgozók, akiknek 90 százaléka nő, az alacsony, 200-230 ezres fizetés miatt annyira kevés nyugdíjra számíthatnak, hogy abból csak nagyon szűkösen lehet megélni. Így nem nagyon van más választásuk, minthogy idős korukban is dolgozzanak.

Ám az érem másik oldala, hogy a betegek, fogyatékkal élők mozgatása miatt ők maguk is komoly egészségkárosodással küzdenek

– tette hozzá Marosi János.

Megjegyezte azt is: hibásnak tartja a nyugdíjasok foglalkoztatását szabályozó, sokszor értelmezhetetlen és követhetetlen előírásokat.

A lap munkatársai beszéltek egy kaposvári vegyesbolt dolgozójával is, aki hét évvel hivatalos nyugdíjbamenetele után is árut pakol a boltban. „Amíg bírom, maradok, nem tudnék otthon ülni, meg aztán itt fiatalabbnak is érzem magam. Ma már csak hatórás állásban vagyok, vagy reggeltől délig, vagy délután egytől hétig jövök. Időnként már érzem, hogy ez is sok fizikailag, mert ez nem egy üldögélős szakma, de jól jön a pénz, így a nyugdíjjal együtt egész jól kijövök, nem kell szoronganom, miből vegyek ajándékot névnapra, születésnapra, karácsonyra az unokáknak” – jegyezte meg Marika.

László, egy marcali vasipari cég alkalmazottja pedig azt mondja: „Amikor közeledett a nyugdíj, alig vártam, hogy végre letegyem a szerszámokat, elterveztem, mi mindent fogok otthon csinálni, várt a kert, a gyümölcsös, és persze maratoni pecázások lebegtek a szemem előtt.” De közben megbetegedett a menye, kiesett egy kereset a fiáék családjából, ahol két gyerek is van, kellett nekik a segítség, s nemcsak természetben, anyagilag is. László és a felesége nyugdíja arra elég, hogy szépen beosztva megéljenek, de abból nem tudták volna támogatni a fia famíliáját, így átbeszélték az asszonnyal, s úgy döntöttek, egy évre visszamegy dolgozni. „Ami most már másfél, s mivel a fiamék még mindig nem jöttek egyenesbe, egyelőre maradok” – teszi hozzá László, aki betöltötte a 68-at, és hivatalosan három éve ment nyugdíjba. „A hétvégére elfáradok, de van, amikor még szombaton és vasárnap is menni kell. Annyi biztos, karácsony előtt és után egy-egy hétre leállok, aztán nekikezdek a következő évnek. Reményei szerint az utolsónak, bár nagy a csábítás, hogy ráhúzzak még egyet, amikor már csak magunknak dolgoznék, s lenne egy tartalékunk, ha neadjisten bajba kerülnénk, hát ne vigye el a tetőt senki a fejünk fölül…” – fogalmaz az idős dolgozó a Népszavának.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Megkapta Budapest az azonnali jogvédelmet, 10,1 milliárd forintot kap vissza a főváros, plusz a kamatokat
A Fővárosi Törvényszék elfogadta a főváros indoklását, és megtiltotta a Magyar Államkincstárnak, hogy a 2025. május, június, július és augusztus hónapokra szolidaritási hozzájárulás címen beszedési megbízást nyújtson be.


Karácsony Gergely a közösségi oldalán jelezte, hogy "Rendkívüli bejelentés hamarosan!". A főpolgármster várhatóan azt jelenti be, hogy

Budapest megkapta az azonnali jogvédelmet

- tudta meg az ATV.hu.

A Fővárosi Törvényszék közleménye szerint: "A Fővárosi Törvényszék Közigazgatási Kollégiuma helyt adott a Budapest Főváros Önkormányzata felperes által előterjesztett azonnali jogvédelem iránti kérelemnek".

A főpolgármester május végén arról számolt be, hogy Budapest azonnali jogvédelem iránti kérelmet nyújtott be a bírósághoz, miután – állítása szerint – a Magyar Államkincstár több mint 10 milliárd forintot emelt le Budapest számlájáról.

A városvezetés ezt követően felfüggesztette a Budapesti Közművek, a Budapesti Közlekedési Központ és a Budapest Dísz- és Közvilágítási Kft. kifizetéseit, a főváros likviditásának megőrzése érdekében.

A Fővárosi Törvényszék friss közleménye szerint

a Közigazgatási Kollégium megtiltotta a Magyar Államkincstárnak, hogy a 2025. május, június, július és augusztus hónapokra szolidaritási hozzájárulás címen beszedési megbízást nyújtson be Budapesttel szemben.

A döntés értelmében

az Államkincstárnak vissza kell fizetnie a fővárosnak 10.171.449.024 forintot, valamint a május 29-től számított kamatot.

A bíróság az indoklásában hangsúlyozta, hogy Budapest különleges helyzetben van, mivel közfeladatain keresztül több millió ember ellátásáért felel. A döntés szerint, ha a beszedési megbízást végrehajtják, az ellehetetlenítené ezeknek a feladatoknak az ellátását.

Az azonnali jogvédelem alkalmazásának feltételeként a bíróság megállapította, hogy olyan, később már nem helyrehozható helyzet állna elő, amelyet közvetlenül a vitatott intézkedés okozna. A főváros beadványában részletes számításokkal támasztotta alá, hogy a szolidaritási hozzájárulás összege súlyos, helyrehozhatatlan terhet jelentene a gazdasági helyzetére.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Forduljon a rendőrséghez! – Ezt válaszolta Orbán Viktor, mikor Kálmán Olga a miniszterelnök testvérének vízumüzletéről tett fel kérdéseket
A DK-s politikus arról is beszélt, hogy az Orbán-család tagjai a miniszterelnök megbízatásának idején lettek milliárdos vállalkozók. A kormányfő erre is reagált.


Az Országgyűlés keddi ülésén az azonnali kérdések órájában Kálmán Olga is feltett több kérdést Orbán Viktornak.

A DK-s képviselő azzal kezdte a mondandóját: „Rég volt a történelemben olyan miniszterelnök, aki annyit ártott volna ennek a hazának, mint ön. Lehetett volna jó miniszterelnök, de nem lett az" - közölte.

A politikus szerint a pénz és a hatalom súlyos személyiségváltozást okozott a miniszterelnöknél. Emlékeztetett rá, hogy Orbán kormányzása alatt lett minden családtagja sikeres milliárdos vállalkozó. "Hitesse el, magyarázza el, hogy ehhez Önnek nincs semmi köze" - kérte. Majd felsorolta, hogy az Orbán-család hány céggel és érdekeltséggel rendelkezik. A közvetlen családtagjai tavaly több mint 2 milliárd osztalékokat vettek ki a cégeikből - mondta.

Majd arról beszélt, hogy

a napokban azt lehetett olvasni, hogy Orbán Áron - a testvére - embercsempészekkel került kapcsolatba munkája során. Ön szabadon engedi az embercsempészeket, a testvére meg szabadon üzletel velük - kérdezte a képviselő. Erre kért választ Orbán Viktortól.

A miniszterelnök a válaszát azzal kezdte, hogy "Tartom a korábbi elveimet: üzleti ügyekkel a magyar miniszterelnök nem foglalkozik”. Majd hozzátette: "Tartom azt az elvet is, hogy 35 éve minden egyes napomról, minden egyes forintomról a Magyarország teljes nyilvánossága mindent tudhat, mert vagyonbevallásom van" - közölte. "Üzleti ügyekkel a jövőben sem szándékozom foglalkozni. Ha bármilyen kivetnivalót talál, a szükséges büntetőfeljelentéseket feltétlenül tegye meg" - válaszolta a DK-s politikusnak.

Kálmán Olga újra megkérdezte: igaz-e hogy Orbán testvére embercsempészekkel üzletel?

Orbán Viktor erre úgy reagált:

Mivel a képviselő kérdéseiben felsoroltak bűncselekmények, azt javasolta, hogy forduljon a rendőrséghez.

VIDEÓ: Kálmán Olga felszólalása


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter az Európai Parlamentben: Menekülés, hazudozás, galádság, Fidesz a neved
A Tisza képviselője szerint: „A fideszes képviselőket nem meglepő módon nem érdekelte a gyermekvédelmi jogszabályok szigorítása az Európai Parlamentben.”


Az Európai Parlament támogatta azt a jogszabálytervezetet, amely védelmet nyújt a gyermekeket érő szexuális visszaélésekkel szemben, az interneten és az offline térben is. Kedden a Tisza Párt elnöke és EP-képviselője is felszólalt a vitán:

"A fideszes képviselőket nem meglepő módon nem érdekelte a gyermekvédelmi jogszabályok szigorítása az Európai Parlamentben. Arra se válaszoltak így, hogy miért járta ki a miniszterelnök a kegyelmet a bicskei gyerekeket tönkretevő pedofil rém segítőjének. Ahogy arra se, hogy miért neveztek ki az áldozatok és a kollegák jelzései és feljelentései ellenére egy bűnözőt a Szőlő utcai Javítóintézet élére. A bátran hiányzó fideszes képviselők arról se akartak beszélni, hogy miért tüntették ki a gyerekeket tönkretevő haverjukat és miért mosolyognak vele közös fényképeken.

Menekülés, hazudozás, galádság, Fidesz a neved." - írta a Tisza elnöke a Facebook-profilján.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
MHB Bank károsult: Ha fegyveres bűnözők kirabolnák a bankot, akkor ők felelnek érte, de ha egy kiberbűnöző teszi, akkor azt mondják: sajnáljuk, jobban kellett volna figyelnie
Egyetlen betű volt más, de minden olyan volt, mint az igazi. A számlatulajdonos gyanútlanul végezte a banki műveleteit, majd később közölték vele, hogy csak ezer forintja maradt, minden pénzét elvitték.


Judit közel hárommillió forintot veszített el egy apró figyelmetlenség miatt - írta meg a Válasz Online.

nem vette észre, hogy nem az MBH Bank hivatalos oldalán járt. Március 31-én egy megtévesztő webcímet nyitott meg – a bankholding.hu helyett a bankholding.nu oldalt –, ahova beírta belépési adatait, ezzel hozzáférést adott a csalóknak a bankszámlájához.

Korábban is előfordult, hogy akadozott az MBH netbanki rendszere, ezért Judit nem gyanakodott, amikor nem tudott belépni. Beírta a felhasználónevét, jelszavát, majd bemásolta az sms-ben kapott kódot is, ahogy korábban megszokta. Nem tudta, hogy ezek az adatok egy adathalász oldalra kerültek.

A csaló ezzel már valós időben be tudott lépni Judit netbankjába. Átállította a napi limitet, feloldotta a lekötött betétet, majd elutalta a teljes összeget egy Horváth János nevű személynek. Judit április 1-jén, este 21:42-kor kapott üzenetet a banktól, hogy gyanús utalás miatt zárolták a számláját. Amikor pár nappal később bement a bankfiókba, azt közölték vele, hogy már csak ezer forint maradt a számláján.

Párja, Csaba a történteket ábrán is megmutatta: az egyiken Judit ül a kamuoldal előtt, a másikon a csaló követi minden lépését, és a valódi banki oldalon hajtja végre ugyanazokat a műveleteket. Csaba azt mondta:

„Ha a bűnözők fegyverrel kirabolnák a bankot, az nem okozna nekünk kárt, mert a bank felel a pénzünkért. De ha egy kiberbűnöző rabolja ki a bankszámládat, akkor a banki alkalmazott széttárja a karját és azt mondja: sajnáljuk, jobban kellett volna figyelnie.”

A pár az eset után csatlakozott az MBH Bank károsultjainak Facebook-csoportjához, ahol kiderült: sok más ügyfél is hasonló módon vesztette el a pénzét. A bank azonban sorra elutasította a panaszokat. Judit is ezt a választ kapta:

„Bejelentéséből nem állapítható meg, hogyan kerültek illetéktelenek birtokába a Netbank adatai.”

Az ügyet a Pénzügyi Békéltető Testület elé vitték, ahol július 3-án lesz a meghallgatás. A korábbi tapasztalatok alapján azonban azok az ügyfelek, akik a „.nu” végződésű adathalász oldal miatt veszítették el a pénzüket, rendre elutasítást kapnak.

A Magyar Nemzeti Bank már 2023 júniusában kiadott egy ajánlást, amelyben azt írta: „elvárja, hogy a pénzforgalmi szolgáltató kövesse nyomon az aktuális visszaélési trendeket és csalási forgatókönyveket” és „vizsgálja meg, milyen módon lett volna elkerülhető a visszaélés”.

Judit párja így fogalmazott:

„Ez egy sötét történet. Minden bankkal előfordulhat egy eset, vagy kettő, mire észreveszi, hogy lyukas a rendszere, de utána betömik a biztonsági rést, és kész. De a tizedik és a századik eset is megtörténhet ugyanúgy? És ezért az ügyfél a hibás?”

- írja a Válaszonline.

Az elmúlt hetekben több MBH Bank-ügyfél is hasonló esetekről számolt be. Ismeretlenek engedély nélkül utaltak el pénzt a számlájukról.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk