HÍREK
A Rovatból

A tiltakozások ellenére benyújtja a státusztörvény tervezetét a Belügyminisztérium a parlamentnek

A törvénytervezet elfogadásával visszatérhetnek a fegyelmi eljárások az iskolákba, illetve belenézhetnek majd a tanárok fenntartótól kapott laptopjaiba és tabletjeibe.


Több hónapos átfogó egyeztetést követően a kormány kedden benyújtja az Országgyűlésnek a pedagógusok új életpályájáról szóló törvény tervezetét, amely megalapozza a pedagógusok társadalmi, szakmai megbecsülését, további jelentős béremelését - közölte a Belügyminisztérium az MTI-vel.

A közleményben a belügy a baloldalt hibáztatja a törvény körül kialakult tiltakozások miatt.

"A tervezet körül a baloldal részéről gerjesztett öncélú politikai viták, a diákokat erőszakba forduló tüntetésekbe sodró megmozdulások miatt ismét leszögezzük: a pedagógusok béremelési programja már rég elindulhatott volna, ha a baloldal politikusai havi 5-6 millió forintért Brüsszelben nem akadályozzák, hogy Magyarország megkapja a jogosan járó uniós forrásokat, s így a magyar pedagógusok mihamarabb átlagosan havi 800 ezer forintot keressenek” - írták.

A Belügyminisztérium szerint az új pedagóguséletpálya-törvény tervezete azt a célt szolgálja, hogy a gyermekeket nevelő, oktató pedagógusok szakmai és anyagi megbecsülése javuljon. A törvénytervezet elkészítését több hónapig tartó egyeztetés, és a pedagógusokkal három, a szülőkkel pedig egy online konzultáció előzte meg.

A közleményben a belügy arra azonban nem tesz ígéretet, hogy a törvény elfogadásával azonnal nőne a tanárok fizetése, ezt továbbra is az uniós források megkapásához kötik, amely után "a rendszerváltás óta a legnagyobb mértékű pedagógusbér-emelés következhet".

Az erről készült kormányzati ütemterv szerint 2025 januárjára a pedagógusok átlagbére el fogja érni a diplomás átlagbér 80 százalékát.

A törvény elfogadásával létrejön a teljesítményalapú bérezési rendszer, illetve a pedagógusok alapszabadsága 46 napról 50 napra emelkedik, melyből az igazgató legfeljebb 15 nappal rendelkezhet. Emellett a státusztörvény lehetővé teszi majd, hogy a munkáltatótól kapott laptopokba, táblagépekbe a munkáltató betekinthessen, valamint a fegyelmi eljárás intézményét is visszavezetik.

A törvény elfogadása ellen több hónapja tüntetnek tanárok, diákok és támogatóik, több tüntetésen össze is csaptak a tiltakozók a rendőrséggel, akik könnygázt bevetve oszlatták a tömeget.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
Magyar Péter embereket hív a Római-partra – közben persze a kormányzat embereinek is beszólt
A Tisza Párt vezére Neszmély után újra a Római-partra ment el, ahol vágóképeken mutatta meg, hogy áll az önkéntesek munkája, és mire lehet még számítani Budapest 3. kerületében.


Magyar Péter a Facebookon posztolta, hogy a Római-parton a helyzet óráról órára nehezebb, de az újabb és újabb védvonalak kitartanak.

Posztjában azt írja a politikus:

„Már több napja dolgozunk önkéntesek százaival egy 43 lakásos társasház megóvásán. A tiszások most is a helyszínen dolgoznak a civilekkel. Köszönjük a Budapest Önkéntes Mentőszervezet munkatársainak a segítséget! Ha tudtok, gyertek segíteni, mert a Duna vízszintje szombat estig tovább emelkedik itt. Ember kell a gátra!”
„Sajnos/szerencsére Orbán Balázs gyáva, vagy lusta volt eljönni homokzsákokat tölteni és már a megafonos propagandisták is elég vágóképet készítettek, így hatékonyan megy a munka”

– jegyezte meg kritikával illetve a Megafon munkatársait.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Hamarosan jöhet az a kormánybejelentés, ami átrendezheti a magyar munkaerőpiacon a fizetéseket
A rendelet értelmében a dolgozók több pénzt vihetnek haza, ami növelheti a fogyasztást, a cégek esetében pedig csökkenhet a profit, aminek eredményeként a szervezetek hatékonyságnövelésre, fejlesztésre és beruházásra lesznek „kényszerítve”.


Bár még nincs hivatalos döntés, az Index tájékoztatása szerint két fontos kormányrendelet-módosítás készülhet, ami mindent átírhat a minimálbér és a garantált bérminimum kapcsán. Magyarországon nagyjából egymillióan keresnek ezek szerint a bérek szerint, így nem is kérdés, miért lenne hatalmas jelentőségű ez a megegyezés.

A lap úgy tudja, mind a munkáltatói, mind a munkavállalói oldal hosszú távú bérmegállapodásra törekszenek, egy hároméves terv keretében. A versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) már tárgyalt egy kormányrendelet-tervezetet, ami a Stratégiai Kabinet elé került, amit Gulyás Gergely vezet. Akár napokon belül megszülethet a döntés, amit gyorsan ki is hirdethetnek.

Az egyik munkáltatói szervezet vezetője szerint

a cél az, hogy 2025-től fokozatosan elkezdjék felzárkóztatni a minimálbért a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékához, és 2027-re érjék el ezt a szintet. Ez lesz az új viszonyítási alap.

A rendelet másik részének értelmében a minimálbér tárgyalásoknál az előző négy negyedév átlagkeresete lenne az irányadó, például ha októberben kezdődnek a tárgyalások, akkor onnan kellene visszafelé számolni. Ez nem egy automatikus folyamat lesz, a tényezőket a gazdasági adatok alapján módosíthatják.

A forrás szerint a béremelések élénkíthetik a gazdaságot: a dolgozóknak több pénzük lesz, ami növeli a fogyasztást, bár ez a cégek profitját rövid távon csökkentheti. De így a vállalatok hatékonyságnövelésre, fejlesztésekre és beruházásokra lesznek „kényszerítve”.

A KSH legfrissebb adatai szerint 2024 júniusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 642 000, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 442 000 forint volt. A bruttó átlagkereset 13,3, a nettó átlagkereset 13,1, a reálkereset pedig 9,3 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A bruttó kereset mediánértéke 518 800, a nettó kereset mediánértéke 359 200 forintot ért el, 15,3, illetve 15,1 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit – összegezte a lap.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már többször hangoztatta, hogy emelni kell a minimálbéreket. Szerinte viszont az Eurostat uniós rangsorában Magyarország azért áll az utolsó előtti helyen, mert rossz mutató alapján mérik. A miniszter szerint a "valódi" képet az úgynevezett effektív minimálbér mutatja, ami a minimálbér és a garantált bérminimum súlyozott átlaga. Nagy kiemelte, hogy a garantált bérminimum más uniós tagországokban nem létezik, így ha pontos összehasonlítást akarunk, ezt is figyelembe kell venni. Ha így számolunk, már a 17. helyen vagyunk az EU-ban, megelőzve például Csehországot, Szlovákiát, Romániát és Bulgáriát.

„Annak ellenére, hogy az effektív minimálbérrel jól állunk, a kormány szükségesnek látja, hogy összezárja a minimálbér és az átlagbér közötti ollót. Bár a kormány továbbra is megfigyelő a bértárgyalásokon, azt gondoljuk, az átlagbérek 50 százalékára fontos lenne felemelni a minimálbért, természetesen több lépcsőben, de legkésőbb 2027-ig”

– nyilatkozta korábban Nagy István.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Annyi víz folyik le a Dunán, hogy az ország egész területén bokáig érne, ha szétterítenénk
Két Balatonnyi víz folyik le néhány nap alatt a folyón. A Boris ciklonnak köszönhetően 21 Balatonnyi víz hullott le összesen, aminek csak egy része jutott el a Dunáig.


Az elmúlt héten az Európán végigsöprő Boris ciklon jelentős csapadékot hagyott maga után, amelynek hatására két Balatonnyi vízmennyiség halad át a Dunán ezen a héten. Ez a mennyiség még mindig csak töredéke a ciklon által Közép-Európában lehullott 21 Balatonnyi víznek, írja az Időkép.

Goda Zoltán vízügyi kutató a Facebook-oldalán részletesen kiszámolta, hogy a múlt héten lezúdult eső közel 21 Balatonnyi vizet hozott Közép-Európára. Ezt a hatalmas mennyiségű csapadékot részben elnyelte a föld, részben a vegetáció, egy része hóként maradt az Alpokban, míg más részei visszapárologtak vagy különböző folyókon keresztül haladtak a tengerek felé. A Duna azonban most a ciklon hatására összegyűlt víz jelentős részét vezeti le.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) folyamatosan közli a vízhozamot, amely megmutatja, hogy másodpercenként hány köbméter víz halad át a Duna egy-egy szakaszán. Ezen adatok alapján könnyen kiszámítható, hogy a hét első felében, hétfő éjféltől csütörtök délutánig már egy teljes Balatonnyi víz zúdult át Budapestnél. A folyó jelenlegi átfolyási sebessége kb. 7500 köbméter másodpercenként, ami miatt ez a vízmennyiség tovább növekszik.

A következő napokban az áradás tovább gyorsul, így további másfél nap alatt újabb Balatonnyi víz zúdul majd le a folyón. Összességében tehát egy hét alatt két Balatonnyi víz halad át a Duna medrén Budapestnél.

Egy ilyen vízmennyiség – ha Magyarország teljes területén oszlana szét – körülbelül 4 centiméteres, bokáig érő vízréteget hozna létre az ország teljes felszínén. Az árhullám még tart, és a teljes mennyiség pontos meghatározására csak annak levonulása után lesz lehetőség.

A kutató teljes posztját itt lehet tanulmányozni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Országos vízügyi főigazgató: Szombatig még fél métert emelkedhet a Duna vízszintje
Láng István országos vízügyi főigazgató szerint az emelkedés lassú apadásnak fog indulni.


Lassú emelkedés várható Budapestnél, szombat estig még körülbelül 50 centiméterrel fog emelkedni a Duna vízszintje, ezt követően lassú apadásnak indul a folyó – mondta Láng István országos vízügyi főigazgató az M1 aktuális csatorna 48 perc című műsorában csütörtökön késő este.

„Nagy az árvíz és nehéz a védekezés”

– mondta Láng István, és hozzátette, hogy a Duna átlagos vízszintje ugyan mintegy 50 centivel elmarad a 2013-as áradás vízszintjétől, de a védvonalak terhelése így is igen jelentős.

Az országos vízügyi főigazgató szerint jelenleg tetőzésközeli állapotban van a Duna Nagybajcsnál, de péntektől már várhatóan elindul az apadás a folyó északi szakaszán. További részletek ebben a cikkben.

(MTI)

Link másolása
KÖVESS MINKET: