Államosítanák a háziorvosi praxisjog kezelését és a szakrendelők fenntartását
Az egészségügyért felelős államtitkár arról beszélt, hogy három céljuk van: az egészségben eltöltött életévek számának növelése, a lakóhelyközeli ellátások erősítése, továbbá felkészülés a várható világjárványokra.
A háziorvosi praxisjog kezelését, valamint a szakrendelők fenntartását is átvenné az állam az önkormányzatoktól. Erről Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár beszélt szerdán az IME Országos Egészség-gazdaságtani konferencián - írja a Népszava.
A rendszer átalakítását már Pintér Sándor belügyminiszter is belebegtette néhány héttel ezelőtt, amikor egy zártkörű állománygyűléssel arról beszélt: az alapellátási praxisok számának észszerűsítésére készülnek.
A lap viszont megjegyzi: a szerdai konferencián Takács Péter előadása megerősítette, hogy a kormány újabb központosításra készül az egészségügyben és némileg árnyalta azt is, milyen változásokra számíthatnak a háziorvosi praxisok, illetve az önkormányzati szakrendelők.
Az egészségügyért felelős államtitkár arról beszélt, hogy három céljuk van: az egészségben eltöltött életévek számának növelése, a lakóhelyközeli ellátások erősítése, továbbá felkészülés a várható világjárványokra.
Takács Péter elmondta, hogy a változások részeként
hirdetés
megerősítik az egészségfejlesztési irodákat, ezek fontos szervezői lesznek az egészségmegőrző szűréseknek. A foglalkozás-egészségügyi szolgálatok pedig a jövőben írhatnak majd beutalót közfinanszírozás terhére, kiállíthatnak receptet, kérhetnek labor vizsgálatokat.
Emellett a a létező kapacitások nagyobb részét a tartósan ápolásra szorulók ellátására fogják használni,
a kisvárosi kórházakat a tervek szerint járási egészségközpontokká alakítják. Ez az új intézmény lesz a székhelye a központi orvosi ügyeleteknek is.
Szavai szerint
olyan méretgazdaságos járási egységet hoznak létre, ami a betegellátás biztonságát garantálja, ehhez viszont át kell alakítani egy kicsit az alapellátást is.
A Népszava szerint az államtitkár arról is beszélt, hogy szerinte jelenleg a széttöredezett háziorvosi rendszernek az önkormányzatok az urai, és van olyan pontja az országnak, ahol pénzhiány miatt gyakorlatilag elérhetetlen az alapellátás. "Ez kormányzati szempontból vállalhatatlan", ezért terveik szerint például
a körzethatárok módosítása, a feladatellátási szerződések megkötése az önkormányzatoktól az Országos Kórházi Főigazgatóságon (OKFŐ) belül létrehozott úgynevezett praxiskezelőhöz kerülne.
Hozzátette: a praxisjog mostanra amúgy is kiüresedett, az érintett szereplők mindegyike elégedetlen vele, ezért valódi koncessziós és vagyonértékű joggá alakítanák át.
Azt ugyanakkor kérdésesnek tartja, hogy mi legyen az önkormányzatok által működtetett szakrendelőkkel. Takács Péter szerint most azt vizsgálják, hogy a nagyobbak fenntartása is az OKFŐ hivatalához kerüljön, de hangsúlyozta, erről még nincs döntés. Ugyanakkor hozzátette: csak az említett lépésekkel lehet létrehozni az egységes "állami ellátó piramist".