Meghallgatásra idézi be Orbán Viktort a romániai diszkriminációellenes tanács
A kormányfő „rasszista és idegengyűlölő kijelentései” miatt egy liberális román politikus tett feljelentést.
Beidézi Orbán Viktort a romániai diszkriminációellenes tanács - közölte a Transtelex-szel az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) Iaşi megyei szervezetének elnöke a magyar miniszterelnök Tusványoson tett "rasszista és idegengyűlölő kijelentései" miatt tett feljelentést. Alexandru Muraru szerint Orbán beszéde "olyan faji ideológiákból merít, amelyek több millió áldozatot követeltek a 20. században".
Úgy véli, a magyar kormányfő diplomáciai immunitása a nyilatkozataira nem terjed ki, ugyanakkor a diplomáciai immunitás csak akkor illeti meg, ha hivatalos látogatáson tartózkodik az országban, nem magánlátogatáson, amint ez esetben történt.
Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke azt mondta,
Orbán Viktor, azaz egy másik állam miniszterelnökének beidézése példátlan a diszkriminációellenes tanács történetében.
Kijelentette, hogy a kormányfő mentelmi jogot élvez, ezért nem lehet ellene elindítani az eljárást. Hozzátette: ha lehetett volna, hivatalból ő maga indította volna el, mint minden olyan esetben tette, amikor a közérdek megkívánta, hogy a diszkriminációellenes tanács tisztázza az ügyet.
"Nem értem Muraru képviselő szándékát, hisz a román igazságszolgáltatás nem tudja átírni a nemzetközi jog alapját"
- mondta, majd azt is hozzáfűzte, hogy csodálkozik azon, hogy a liberális politikus nem ismer alapvető szabályokat, a nemzetközi jogot és az immunitásra vonatkozó szabályokat, miközben a testvére nagykövet Washingtonban.
hirdetés
Asztalos Csaba azt is közölte, hogy a papírformát követik azzal, hogy beidézik Orbán Viktor magyar miniszterelnököt kihallgatásra, ugyanis a törvényes eljárás előírja, hogy bármilyen panasz vagy beadvány megtárgyalását a felek beidézésével és meghallgatásával kell kezdeniük. A törvény pedig ilyen tekintetben nem tesz különbséget a beadványok között.
Az idézést a nagykövetségen keresztül küldik el, adott esetben pedig meghallgatják a feleket. Amennyiben a diszkriminációellenes tanács bizottsága körében nem születik egyértelmű döntés a kérdésben, többségi szavazattal döntenek arról, hogy Orbán Viktornak valóban mentessége, immunitása van-e, ha ezt megállapítják, az ügy további kivizsgálása leáll. Ha viszont a tanácstagok többsége a jog ismeretében úgy ítélné meg, hogy a magyar kormányfő nem élvez mentességet, akkor a diszkriminációellenes tanács véleményt fog mondani és döntést fog hozni a tusványosi beszéd kifogásolt részei kapcsán is. A végeredménytől függetlenül pedig ez a döntés bírósági úton támadható lesz.