HÍREK
A Rovatból

A Fidesz kilép a Néppártból, ha szerdán elfogadják a módosítást

Orbán Viktor nem ért egyet a készülő szabályokkal, amelyek alapján könnyebb lenne kizárni egy nemzeti delegációt a Néppártból.

Link másolása

Orbán Viktor levelet írt Manfred Webernek, az Európai Néppárt frakcióvezetőjének, melyben jelezte: ha a Néppárt elfogadja a tervezett alapszabály-módosítást, a Fidesz kilép a képviselőcsoportból - derült ki Novák Katalin miniszter Facebook-posztjából.

 

A levélben az áll, hogy Orbán tavaly év végén egy újfajta együttműködést javasolt Webernek, ehelyett viszont a képviselőcsoport a jelek szerint a belső szabályokat írná át, hogy megkönnyítse a fideszesek kizárását.

Ez elfogadhatatlan, a visszamenőleges hatály pedig Orbánnál nem fér bele a jogállamiságba.

A miniszterelnök szerint az alapszabály-módosítás, amelyről az EPP elnökségnek pénteki ülésén döntöttek, sebtében összetákolt. A tervezet lehetővé tenné a képviselőcsoportok és nemzeti delegációk kizárást és felfüggesztést. Jellemzően kétharmados többséggel kellene meghozni a drasztikus döntéseket, kivéve ha egy olyan párt tagjairól kéne dönteni, amelyet már vagy kizárt, vagy felfüggesztett a pártcsalád. Ebben az esetben elegendő lenne a szavazatok egyszerű többsége - írja a hvg.hu.

Mint köztudott, a Fidesz tagságát az EPP ernyőszervezete két éve felfüggesztette.

Ha a Fideszt nem látják szívesen, "mi nem ragaszkodunk ahhoz, hogy a képviselőcsoport tagjai maradjunk"

- írta Orbán Viktor, a párt elnöke vasárnap Manfred Webernek, az Európai Néppárt európai parlamenti képviselőcsoportja vezetőjének.

A magyar miniszterelnök - vasárnap az MTI-hez is eljuttatott - levelében azt írta: ha a pénteken elfogadott rendelkezéseket megszavazzák, a Fidesz elhagyja az Európai Néppárt (EPP) képviselőcsoportját.

Orbán Viktor levelét úgy kezdte: az Európai Néppárt huzamosabb ideje vezetői és politikai válsággal küzd, hozzátéve, "mi azt javasoljuk, hogy térjünk vissza a martensi örökséghez". Kifejtette: Wilfried Martens (az Európai Néppárt volt elnöke) sikerrel egyesítette a jobbközép és a jobboldal különböző gyökerű és földrajzi hátterű pártjait. Szövetséget kötött a hagyományos, kontinentális kereszténydemokraták és az északi konzervatívok között, "offenzív bővítési politikájával" bevonta a volt kommunista országok keresztény, jobboldali, nemzeti irányultságú pártjait az EPP-be.

A magyar kormányfő megjegyezte: az elmúlt két évben ígéretek sora hangzott el a pártban arról, hogy a jövővel kapcsolatos elképzeléseikről mély, belső egyeztetést folytathatnak. Orbán Viktor emlékeztette Manfred Webert: tavaly december 6-án neki írt levelében javasolta, hogy az európai parlamenti képviselőcsoport szintjén alakítsanak ki új típusú együttműködést, hasonlót az EPP-ED modellhez. "Az ígéreteket nem tartották be, és a levelemre sem született válasz" - tette hozzá.

Ehelyett - mint írta - "a belső szabályok átírása került az asztalra, rekordsebességgel és azzal a céllal, hogy megkönnyítsék képviselőink kizárását, vagy amennyiben ez a próbálkozás sem kapná meg a szükséges többségi támogatást, úgy megteremtenék a választott európai parlamenti képviselőink képviselőcsoportból történő kizárásának sebtében összetákolt és jogilag megkérdőjelezhető feltételeit". Orbán Viktor szerint az üzenet világos és érthető. "Ha a Fideszt nem látják szívesen, mi nem ragaszkodunk ahhoz, hogy a képviselőcsoport tagjai maradjunk" - tudatta.

A magyar kormányfő a néppárt frakcióvezetőjének írt levelében a jelenlegi helyzettel kapcsolatban három aggasztó tényt is kiemelt. Elsőként arra hívta fel a figyelmet, hogy a koronavírus-járvány több százezer európai ember életét követelte az elmúlt évben. A harmadik hullám éppen most érte el az országokat, "borzasztó emberveszteséget és példa nélküli gazdasági károkat okozva" - írta, kiemelve: "minden egyes tagországban élet-halál harcot folytatunk, éjjel-nappal". Ezekben az időkben együttműködésre, közös cselekvésre, toleranciára és türelemre van szükség - hangsúlyozta a miniszterelnök, aki szerint nehéz megérteni és elfogadni, hogy Manfred Weberéknek az EPP-képviselőcsoport régóta létező szabályainak felülvizsgálata most a legsürgetőbb feladat.

Második pontban Orbán Viktor arról írt, hogy értelmezésük szerint a jogállamiság fogalmába nem fér bele a szabályok visszamenőleges hatályú megváltoztatása vagy szankciók kiszabása, ahogyan az új rendelkezésekben ez egyértelműen szerepel. A kormányfő szerint ezeket a módosításokat a Fidesz európai parlamenti képviselőinek megbüntetésére szabták. "Miután nem tudott kellő mennyiségű szavazatot gyűjteni, hogy megbüntessen minket, most megpróbálja megváltoztatni a szabályokat és egy folyamatban lévő eljárásra kiterjeszteni" - fűzte hozzá.

Harmadik pontban kiemelte: a Fidesz elnökeként kötelessége, hogy biztosítsa választóik teljes képviseletét. Ennélfogva nem fogadhatja el a Fidesz európai parlamenti képviselői feladatellátásához szükséges jogainak korlátozását. "Ez mélységesen antidemokratikus lenne" - írta.

Orbán Viktor felhívta a figyelmet arra: a Fidesz európai parlamenti képviselőit több mint 1,8 millió magyar ember szavazatával választották meg, ez a leadott szavazatok 52 százaléka. Arányaiban ők alkotják a legerősebb delegációt az EPP képviselőcsoportjában. Úgy fogalmazott: "Képviselőink félreállítása egyet jelent csaknem kétmillió magyar állampolgár semmibevételével, amely tovább gyengítené politikai családunkat."

A Fidesz elnöke levelét azzal zárta: ha az elnökség és a nemzeti delegációvezetők február 26-i találkozóján elfogadott rendelkezéseket szavazásra bocsátják, és meg is szavazzák, a Fidesz elhagyja a képviselőcsoportot.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Gulyás Gergely: Varga Judit azért mondta, amit mondott, hogy a férje minél előbb hagyja békén
A miniszterelnökséget vezető miniszter nem válaszolt arra a kérdésre, hogy akkor ezek szerint hazudott-e a Magyar Péter által készített felvételen arról, hogy Rogán Antalék belenyúltak az ügyészségi iratokba.

Link másolása

A Magyar Péter által nyilvánosságra hozott felvételen Varga Judit arról beszélt, Rogán Antalék javasolták az ügyészségnek, hogy a Völner–Schadl-ügyben a nyomozati iratokból „mit kellene kihúzni.”

Az ügyben ügyészségi nyomozás indult, bár azt előre közölték, "az ügyészségi iratok eltüntetése, átírása nem csak jogi, hanem fizikai képtelenség is." Szerintük valamennyi, az ügyészségen megjelenő adat és annak sorsa keletkezésétől kezdve dokumentálva van, ráadásul ezek az adatok nem csak egy helyen vannak tárolva.

Gulyás Gergely erről ma azt mondta, érdemes lenne Varga Judit otthon elhangzott szavairól az akkori igazságügyi minisztert megkérdezni.

"Én legfeljebb azt tudom elmondani, amit nekem mondott Varga Judit. Azt mondta, hogy a férjével eleve nem akart soha közéleti ügyekről beszélgetni. Az ő provokációjára időnként ezt megtette, de ennek egyetlen célja volt, hogy minél előbb hagyja békén."

Arra az újságírói kérdésre, hogy Varga Judit ezek szerint hazudott a hangfelvételen, Gulyás Gergely megismételte, "ezzel kapcsolatban neki kell kérdéseket feltenni."

Gulyás Gergely később az RTL kérdésére válaszolva még hozzátette,

mire ez a felvétel készült, "addigra már olyan borzalmas volt a viszony a férjével, hogy minden ilyenen túl akart esni, és ezért beszélt olyan témákról is, amikről nem is akart beszélni, és mindenre igent mondott."

"Hozzáteszem, ha valaki meghallgatja ezt a hanganyagot, akkor végig se tudja mondani, amit mond, mert a férje közbevág, tehát ez semmilyen formában, semmire nem alkalmas. De nem tudok arra válaszolni, hogy egy olyan beszélgetésen, ahol nem voltam jelen, ki mit gondolt, amikor egy-egy megjegyzést, egy-egy mondatot mondott."

Kiderült az is, Rogán Antalt nem kérdezte meg Gulyás Gergely a hangfelvételen elhangzottakról, mert nem tartotta szükségesnek.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Budapesten és a megyei jogú városokban alig pár szászalékra vagyunk a Fidesztől
Pár hónap alatt 26 százalékos Magyar Péter pártjánák támogatottsága az Iránytű Intézet szerint.

Link másolása

Magyar Péter posztjában tette közzé, hogy „a TISZA Párt és az állami 1000 milliárdokkal és négy kéthatmaddal megtámogatott 36 éves Fidesz”.

Az exigazságügyi miniszter volt férje szerint kezdőugrásnak nem rossz ez sem.

A Tisza Párt alelnöke hozzátette, hogy „a 18 és 29 év közötti korosztályban pont háromszor annyi támogatónk van, mint a ‘Fiatal’ Demokraták Szövetségének. Budapesten és a megyei városokban alig pár szászalékra vagyunk és a kis településeken is 20 % körül van a támogatottságunk…köszönjük Magyarország!”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Gulyás Gergely: Magyar Péter ennyire nem hülye, értette ő azt
A miniszterelnökséget vezető minisztert a legutóbbi rejtélyes üzenetéről kérdezték, amit Magyar Péter fenyegetésnek értelmezett.

Link másolása

A kormányinfón szóba került Gulyás Gergely előző tájékoztatón Magyar Péterrel kapcsolatban megfogalmazott rejtélyes üzenete is. Akkor azt mondta:

"ami most történik, ahhoz nekem nincs közöm. Ha mégis, akkor még nagyon hálásak lesznek nekem. Jól jegyezze meg mindenki."

Hogy pontosan mire gondolt, arról az ATV kérdésére most azt mondta: "Érdemes néhány hetet várni, vagy esetleg két évet, és mindenki látni fogja, hogy ami történik, az egy baloldali probléma, egy baloldalon belüli harc, bennünket ez különösebben nem érint. Ha igen, akkor alighanem kedvezően."

Hozzátette, a "hála" szó az irónia része volt.

Arra a felvetésre, hogy Magyar Péter az elhangzottakat fenyegetésnek értékelte, Gulyás Gergely azt mondta:

"Magyar Péter ennyire nem hülye. Értette-ő azt."

Arról, hogy a TISZA Párt a legfrissebb hírek szerint elindulhat a fővárosi önkormányzati választásokon is, Gulyás Gergely azt mondta,

"egyelőre én nem látok a legcsekélyebb problémát sem a kormányzati oldalon, és látok egy nagy felbolydulást a baloldalon."

Hozzátette, "három polgármesterjelölt esetén listát is lehet állítani, úgyhogy ilyen egy szabad ország."

Egy másik újságírói kérdésre Gulyás Gergely azt magyarázta meg, szerintük mitől baloldali Magyar Péter.

"Elsősorban az volt nagyon régen. A '90-es években SZDSZ-es volt, vagy SZDSZ szimpatizáns volt. Aztán volt egy másik korszaka, és most újra van egy korszaka"

- magyarázta a miniszter volt barátjáról.

Szóba került az is, hogy mekkora tömeg volt Magyar Péter országjárásának helyszínein.

"2010 óta elég sok olyan demonstrációra emlékszem, ahol sokan voltak. Egész egyszerűen azt látni kell, hogy van egy olyan, elsősorban budapesti tömeg, néhány tízezer ember, aki hogyha a kormánnyal szemben úgy látják, hogy van értelme tüntetni, akkor él azzal a szabad és demokratikus joggal, amit a gyülekezés alkotmányos alapjoga jelent. Szerintem jó ennek örülni" - mondta erről Gulyás Gergely.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Gulyás Gergely: Ha a kereskedők önként nem viszik le a benzin árát, a kormány lépni fog
A miniszterelnökséget vezető miniszter ismét felszólította a kereskedőket, hogy az árakat vigyék le a környező országok átlagárára.

Link másolása

Gulyás Gergely szerint a benzinben és a gázolajban is megfizetjük a háborús konfliktusok árát.

"Az ukrán-orosz háború és az iráni-izraeli konfliktus hatása is közvetlenül megjelenik az árakban."

Szerinte ezek az árak akkor fognak jelentősen csökkenni, hogyha béke lesz. "Éppen ezért, a reális célkitűzés, és Magyarország kormányának is az a célja, hogy a háborús árakon nyerészkedni már ne lehessen."

Gulyás Gergely szerint a KSH által hetente publikált régiós árak alapján az látszik, hogy a magyar benzinárak a magasabbak a környező országok átlagánál. Korábban azért egyeztettek az Ásványolaj Szövetséggel, amely a miniszter szerint elismerte a kormányzati igények jogosságát.

"A kormány arra szólítja fel, hogy az üzemanyag kereskedőket, hogy az árakat vigyék le a környező országok átlagárára. A KSH által közölt adatok az ellenőrzést lehetővé teszik, hogyha az önök, kereskedők nem tartják be önkéntesen ezeket a megállapodásokat, akkor a kormány szerez érvényt ezeknek"

- fogalmazott a miniszer.

Hozzátette, adócsökkentésről nem lehet szó. Az Európai Bizottság által az üzemanyagok adótartamáról kibocsátott táblázat szerint a magyar adótartalom az ötödik legalacsonyabb az unióban.

"Éppen ezért a központi költségvetés nem tud további bevételekről lemondani, miközben nyilván cél egy jelentős hiánymérséklés is"

- mondta Gulyás Gergely.


Link másolása
KÖVESS MINKET: