A BKV visszautasít minden korrupciógyanút
A Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV) közleménye szerint a 2019-ben lezajlott informatikai és üzemeltetési feladatok elvégzésére kiírt közbeszerzési eljárás jogszerűen, a hatályos jogszabályoknak megfelelően zajlott le. A társaság hangsúlyozta:
A BKV azt írta: az eljárást, valamint a 2024-es szerződéshosszabbítást nemzetközileg elismert cégek – előbb a PricewaterhouseCoopers (PwC), majd az Ernst & Young – támogatták és vizsgálták. Hozzátették, hogy
A 2019-ben meghirdetett nyílt, uniós közbeszerzési eljárás során a PwC segítette a BKV-t a műszaki tartalom kialakításában, a pályázati kiírás előkészítésében, a bírálati szempontok meghatározásában és a szerződés megfogalmazásában. A PwC előzetesen több olyan piaci szereplőt is azonosított, akik megfelelhettek volna a kiírás feltételeinek, de végül csak egy cég, a Sys IT Services Kft. nyújtott be ajánlatot. Ez a társaság a T-Systems-et és a 4iG-t is bevonta alvállalkozóként.
A közbeszerzési eljárásban egyedül induló pályázó miatt a BKV lehetőségei a tárgyalások során beszűkültek, de a PwC szerint az ajánlati ár nem volt kiugróan magas, hanem a piaci áraknál kedvezőbbnek számított. A közlemény szerint ezt az értékelést a PwC adta:
A szerződés időtartama öt év volt, további öt év hosszabbítási lehetőséggel. A hosszabbítás előtt az Ernst & Young megvizsgálta a konstrukciót és az árazást. A cég azt állapította meg, hogy az általános szolgáltatások díjai nem haladták meg a piaci átlagot, és ha a BKV saját maga végezte volna el ugyanezeket a feladatokat, az valószínűleg jóval többe került volna.
A BKV a közleményben kiemelte, hogy
Ide tartozik például a forgalomszervezés, a járműkiadás, a dolgozók beosztása és munkaidő-elszámolása.
Időközben a 2019-es közbeszerzési pályázaton nyertes Sys IT Services Kft. ellen nyomozás indult, és vádat is emeltek fiktív számlázás gyanújával.
A BKV hangsúlyozta, hogy a hatóságok velük kapcsolatban nem találtak ilyen jellegű szabálytalanságot, és
A közlemény szerint „a Sys IT Services Kft.-hez kapcsolódó büntetőeljárásnak a BKV nem részese”.
A társaság kiemelte, hogy 2020 novembere óta nem a vizsgálat alatt álló Sys IT Services Kft.-vel állnak szerződéses kapcsolatban, hanem a belőle kivált Sys IT Network Zrt.-vel (amely később PRO-IT Solutions Zrt.-re változtatta a nevét). Ennek a cégnek a tulajdonosi köre és vezetősége 2021 júniusa óta teljesen különbözik az eredeti társaságétól. A BKV szerint ez az időpont még a büntetőeljárás megindulása előtti időre esik.
A közlemény végén a cég kijelentette: „visszautasítanak minden, a napokban a sajtóban megjelent, minden alapot vagy bizonyítékot nélkülöző korrupciógyanút”.