63 ezer magyar veszítette el a munkáját szeptemberben és októberben
38 ezerrel kevesebben dolgoztak idén augusztus és október között, mint tavaly ebben az időszakban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A július-szeptemberihez képest 4 ezerrel kevesebben vannak munkában, a válság előtti utolsó három hónap, azaz a tavaly december és idén január-február adatához képest ez 8 ezres csökkenés - írja a hvg.hu.
A lap szerint az adatsorban az az aggasztó részlet, hogy amint "durvulni kezdett a járvány második hulláma, augusztusról szeptemberre 32 ezren, szeptemberről októberre pedig 31 ezren vesztették el a munkájukat".
Közmunkásként viszont 16 600-zal kevesebben dolgoznak, a magyarországi háztartások külföldön dolgozó tagjai pedig 24 900-zal vannak kevesebben.
Virovácz Péter, az ING elemzője a lapnak azt mondta, hogy az első sokk után a munkaerőpiac képes volt javulni, viszont sokan lettek inaktívak. A foglalkoztatottság még tovább csökkenhet a járvány ismételt terjedése és a bevezetett korlátozások miatt, de ez a statisztikákban később jelenik meg.
Az ITM szerint továbbra is a szolgáltató szektorban és a feldolgozóiparban a legnehezebb a helyzet, miközben az építőipart és a mezőgazdaságot kevésbé érintheti a járvány.
Bodó Sándor államtitkár a minisztériumi programokat ismertetve megjegyezte, hogy míg tavasszal a csökkentett bértámogatás és a munkahelyvédelmi támogatás volt a fő irány, ősszel az ágazati bértámogatásokra helyezik a hangsúlyt.
A tárca azokat a speciális területeket célozza meg a segítségnyújtással, amelyek a legnehezebb helyzetbe kerültek a járvány miatt. Iskolai végzettség szempontjából ilyenek az alapfokú végzettséggel rendelkezők, akik körében 10 százalék felett van a munkanélküliségi ráta.
Jelentősek az eltérések területi szempontból is, míg Észak-Magyarországon 10 százalék közelében van a munkanélküliség, az ország nyugati részén a ráta mindössze 2,2,-2,7 százalék - mutatott rá, utalva arra, hogy a 25 év alattiakat is támogatja a minisztérium.