HÍREK

2022-ben is tovább fogyott a magyar: több ember halt meg tavaly, mint ahány született

Hiába csengett le a koronavírus-járvány, így is többen haltak meg tavaly decemberben, mint 2019 decemberében. A házasságok száma csökkent, és kevesebb gyerek is született 2022-ben, mint 2021-ben.

Link másolása

2022 decemberében 7366 gyermek született, amely 0,5 százalékkal, 34 újszülöttel több az egy évvel korábbinál, illetve 11 940-en haltak meg, 28 százalékkal, 4542-vel kevesebben, mint 2021 decemberében - írja a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Szerintük a jelentős csökkenés oka a koronavírus-járvány negyedik hullámának 2021 decemberi csúcsa volt.

A járvány előtti utolsó év, 2019 azonos időszakához képest 6,5 százalékkal, 730 fővel többen haltak meg.

A természetes fogyás mérséklődött a tavaly év végéhez képest, a 2021 decemberi 9150-nel szemben 4574 volt.

A támogatások és kedvezményes hitelek ellenére a házasságkötések száma is csökkent. Bár 2798 pár kötött házasságot, ez 36 százalékkal, 1560-nal kevesebb a 2021 decemberinél.

2022-ben 88 400 gyermek jött világra, 5,0 százalékkal, 4639-cel kevesebb, mint az előző évben.

Január-áprilisban 11, augusztus-novemberben 7,6 százalékkal csökkent, míg május-júliusban 4,1, decemberben pedig 0,5 százalékkal nőtt a születések száma 2021 azonos időszakához viszonyítva.

A teljes termékenységi arányszám 1 nőre becsült értéke 1,52 volt a 2021. évi 1,59-hoz képest.

Tavaly 135 700-an haltak meg, 13 százalékkal, 19 921-gyel kevesebben, mint az előző évben.

A halálozások száma januárban 4,5, március-júniusban 21, szeptember-decemberben pedig 18 százalékkal csökkent, míg februárban 4,9, július-augusztusban 6,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

Éves szinten is csökkent a természetes fogyás mértéke, ez szintén a koronavírus-járvány lecsengésének köszönhető. A születések száma a halálozásokénál kisebb mértékben csökkent, ennek következtében a természetes fogyás 47 300 fő volt, ami 24 százalékkal alacsonyabb az előző év 62 582 fős értékénél.

Tavaly 64 100 pár kötött házasságot, 11 százalékkal, 7930-cal kevesebb, mint egy évvel korábban.

Január-áprilisban 10, június-decemberben 13 százalékkal kevesebb, májusban pedig 3,7 százalékkal több frigyet regisztráltak, mint 2021 azonos hónapjaiban.

Ezer lakosra 9,1 élveszületés és 14,0 halálozás jutott. Az élveszületés 0,5, a halálozás 2,0 ezrelékponttal alacsonyabb volt, mint 2021-ben, ennek következtében a természetes fogyás 1,6 ezrelékponttal 4,9 ezrelékre mérséklődött. Ezer élveszületésre 3,6 csecsemőhalálozás jutott, ami 0,2 ezrelékponttal több, mint az előző évben.

A házasságkötési arányszám 6,6 ezrelék volt, így 0,8 ezrelékponttal maradt el az előző évitől.

A nemzetközi vándorlás pozitív egyenlege mérsékelte a természetes fogyásból eredő népességcsökkenést, ennek eredményeként a 2011. évi népszámlálás alapján továbbvezetett lakónépesség becsült száma 2022 végén 9 millió 678 ezer volt - olvasható a KSH közleményében.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


HÍREK
Balhé az óraátállítás miatt: a keresztényeket nem érdekli, hogy elhalasztják a muszlimok kedvéért Libanonban
A Ramadán végéig halasztotta el a miniszterelnök, ám a maronita egyház és más szervezetek is előreállították az órákat.

Link másolása

A jelenlegi libanoni miniszterelnök, Nadzsíb Míkáti bejelentette, hogy a nyári időszámítás a következő hónapban, a ramadán végén kezdődik - írta meg a 444.hu. Mindez azt jelenti, hogy a muszlimok korábban megtörhetik napi böjtjüket.

Míkáti bejelentette, hogy április 20-án éjfélig elhalasztja a nyári időszámítás kezdetét.

A miniszterelnök nem indokolta a döntést, de szakértők szerint mindezzel a népszerűségének növelése volt a célja.

A befolyásos libanoni keresztény maronita egyház viszont közölte, hogy figyelmen kívül hagyja a miniszterelnök döntését. Több nagy libanoni szervezet is hasonlóan döntött, és két hírcsatorna, az LBCI és az MTV is előreállította az óráit hajnalban a korábbi évekhez hasonlóan.

A nemzeti légitársaság, a Middle East Airlines végül a kompromisszum mellett döntött az ügyben.

Ők meghozták azt a lépést, hogy a légitársaság órái és egyéb eszközei a téli időszámítást mutatják, de a repülési időket úgy módosítják, hogy elkerüljék a nemzetközi menetrendek megzavarását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
Akkorát robbant valami Oroszországban, hogy egy krátert hagyott maga után
A TASZSZ orosz hírügynökség a robbanás után azt állította, hogy a krátert egy pilóta nélküli drón okozta.
MTI, SZM - szmo.hu
2023. március 26.


Link másolása

Valami felrobbant az oroszországi Kirejevszkben. Lezuhant egy robbanóanyagot szállító, ukrán 141-es drón az oroszországi Tula megyében lévő városban - közölték a rendvédelmi szervek a TASZSZ orosz hírügynökséggel.

A Moszkvától 220 kilométerre lévő város központjában egy kráter keletkezett.

A incidensben három civil könnyebben megsérült, és három többemeletes lakóházban, valamint néhány gazdasági épületben is károk keletkeztek. A helyszínen a hatóságok vizsgálatot folytatnak.

Március során már két hasonló eset történt az Ukrajnával nem határos régióban, amelyben több hadiipari vállalat működik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Olyan beszédet mondott Putyin, hogy azt bármelyik szovjet vezető megirigyelhette volna
Az orosz elnök a nyugati országokat az ukrajnai konfliktus „felbujtóinak és uszítóinak” nevezte, hasonlóképp, ahogy 1956-ban a magyar forradalom idején a szovjetek.

Link másolása

Oroszország és Kína nem hoz létre katonai szövetséget, és senkit sem fenyeget, a Nyugat viszont új, globális tengelyeket alakít ki - jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök a Rosszija 1 televízió "Moszkva. Kreml. Putyin" című vasárnapi műsorának nyilatkozva,

"Van közöttünk haditechnikai együttműködés (Kínával), nem titkoljuk. Minden átlátható, nincs ebben semmi titok. Katonai együttműködés is van közöttünk, gyakorlatokat tartunk. (...) Mindezt folytatjuk, minden átlátható, de ez nem katonai szövetség"

- mondta Putyin.

Az orosz elnök, meg nem nevezett nyugati elemzőkre és politológusokra hivatkozva kifogásolta, hogy a Nyugat ezzel szemben "új tengelyeket épít", hasonlóan ahhoz, ahogy azt "Németország és Olaszország fasiszta rezsimje, illetve a militarista Japán" tette a 30-as években. Nehezményezte a "globális NATO" létrehozására irányuló törekvéseket, amelybe Új-Zélandot, Ausztráliát és Dél-Koreát is be akarják vonni. Emlékeztetett rá, hogy az év elején brit-japán megállapodás jött létre a katonai együttműködésről.

Úgy vélekedett, hogy az Egyesült Államok "maga alatt vágja a fát" azzal, hogy egyes országok, köztük Oroszország számára akadályozza a dollár használatát az elszámolásban, és rámutatott, hogy ilyen célokra a nemzeti fizetőeszközök is megfelelnek, köztük a jüan is.

Putyin szerint "nem a szkeptikusok, hanem az irigyek" állítják azt, hogy Moszkva Peking befolyása alá kerülhet. Rámutatott, hogy az európai gazdaság függősége sokkal nagyobb Kínától, mint az oroszé.

Elmondta, hogy a Hszi Csin-ping kínai elnök moszkvai látogatásának idején - a kandallónál, tea mellett a Kremlben folytatott négyszemközti tárgyalásuk során - részletesen kifejtette ukrajnai rendezési tervét. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője ugyanebben a műsorban azzal kapcsolatban, hogy a két vezető eszmecseréje terven felül elhúzódott, azt hangoztatta, hogy ez a közöttük fennálló bizalom és a tárgyalások tartalmas mivoltának jele volt.

Putyin a nyugati országokat az ukrajnai konfliktus "felbujtóinak és uszítóinak" nevezte, megismételve álláspontját, miszerint a válságot az általuk támogatott 2014-es "fegyveres alkotmányellenes puccs" indította el.

"Meg kellett védenünk a Krím lakosságát, és végül valamilyen formában támogatást kellett nyújtanunk a Donyec-medencének is" - mondta, hozzátéve, hogy a Nyugat "a vörös, sőt a bordó vonalat is átlépi" azzal, hogy fegyvert szállít "a kijevi rezsimnek".

Az elnök szerint a Nyugat titokban, éjszaka szállítja a fegyvereket, amelyeket az orosz hadsereg megpróbál a folyamat közben megsemmisíteni. Elismerte, hogy "olykor sikerül, olykor nem", hozzátéve, hogy "senkinek ne legyen kétsége afelől", hogy Moszkva nem fogla a szállításokat "közönyösen, ölbe tett kézzel" szemlélni.

Felhívta a figyelmet arra, hogy Londonban éppen az orosz-kínai csúcsra időzítve jelentették be a szegényített urániumot tartalmazó lőszerek Ukrajnába szállításának szándékát. Elmondta, hogy Oroszországnak van mivel válaszolnia, és több százezer ilyen lövedékkel rendelkezik.

"Egyelőre nem vetjük be őket" - mondta.

Putyin elutasította a brit állítást, miszerint a gyengített uránt tartalmazó lőszerek bevetésének nincsenek káros következményei.

"Ez nyilvánvalóan nem így van. Tény, hogy valóban nem minősülnek tömegpusztító fegyvernek. Ez igaz. De a (páncéltörésre használt) szegényített urániumlövedék (.) magjából mégis úgynevezett sugárzó port keletkezik, és ebben az értelemben mindenképpen a legveszélyesebb fegyverek közé tartozik" - mondta.

Emlékeztetett rá, hogy a volt Jugoszláviában és Irakban, ahol ilyen lőszereket vetettek be, a helyi lakosok körében a rákos megbetegedések száma a sokszorosára nőtt. Rámutatott, hogy az ukrán fegyveres erők olyan övezetben vetnék be a gyengített urániumot, ahol olyanok élnek, akiket Kijev a sajátjainak tekint, a termőföldet is megfertőzve.

Putyin szombaton bejelentette, hogy Moszkva harcászati nukleáris fegyverek állomásoztatásáról állapodott meg Minszkkel. Mint mondta, ez a lépés nem sértené meg az atomsorompó-egyezményt, és utalt rá, hogy az Egyesült Államok évtizedek óta állomásoztat nukleáris fegyvereket európai szövetséges országok területén.

Azt is közölte, hogy Oroszország július 1-jéig befejezi a nukleáris eszközök tárolására szolgáló létesítmény építését Fehéroroszországban, megjegyezve, hogy Moszkva nem engedi át a felettük való ellenőrzést Minszknek. Elmondta, hogy tíz, taktikai atomfegyver szállítására alkalmas repülőgép állomásozik a szomszédos ország területén, amelynek Moszkva már több, erre szintén képes Iszkander rakétarendszert adott át.

Putyin arról is szólt, hogy amíg a szövetségesei 420-440 harckocsit fognak leszállítani Ukrajnának, addig az orosz hadiipar több mint 1600 új ilyen eszközt fog gyártani. Hozzátette, hogy az orosz hadsereg tankjainak száma összességében háromszorosan fogja meghaladni az ukránét.

Az orosz elnök kommentálta 17 uniós ország és Norvégia megállapodását is, amelynek alapján a következő 12 hónapban egymillió tüzérségi lőszert szállítanak le Ukrajnának. Elmondta, hogy a gyorsan bővülő orosz hadiipar ugyanezen időszak alatt háromszor annyit lesz képes előállítani.

Putyin szerint amíg az Egyesült Államok havonta 14-15 ezer lövedéket gyárt, addig az ukrán fegyveres erők a konfliktus során naponta akár 5 ezer lövedéket is felhasználnak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Citromsárga riasztás: szélvihar és eső miatt adtak ki veszélyjelzést hétfőre
Itt a hidegfront: lesz olyan része az országnak, ahol akár havazhat is a hét első napján.

Link másolása

Szélvihar és eső miatt adott ki veszélyjelzést az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőre, azt írják, hogy az esőt és a viharos szelet csak egyetlen megyében, Békésben nem fogjuk érdemben érezni.

Hétfőn egy erős hidegfront hatására sokfelé várható eső, zápor, néhol zivatar is kialakulhat, a legmagasabb északi hegycsúcsokon pedig átmenetileg akár havazhat is - írtuk az Időkép alapján korábban.

Estére az ország legnagyobb részén megszűnik a csapadék. Erős, viharos lesz az északnyugatira forduló szél. A legmagasabb hőmérséklet 8 és 15 fok között alakulhat.

Kedden napos-gomolyfelhős időre van kilátás, és időnként több tájegységünkön is előfordulhat futó zápor, esetleg hózápor, néhol akár zivatar is. Hajnalban sokfelé fagyni fog, a fagyzugos, szélvédett tájakon -5 fok alá csökkenhet a hőmérséklet. A szeles időben mindössze 5 és 10 fok közé melegedhet napközben a levegő.


Link másolása
KÖVESS MINKET: