14 EU-tagállam már biztosan fellépést tervez Magyarországgal szemben – többek csatlakozása várható
Kedd reggel teszik közzé azt a közös nyilatkozatot, amelyet eddig legalább 14 uniós tagállam támogat. A dokumentumot az alapjogok korlátozása, a Pride betiltása és a legutóbbi alkotmánymódosítás miatt adják ki, és még további országok csatlakozása is várható – értesült a Népszava.
Az ügy újra napirendre kerül az Általános Ügyek Tanácsában is, ahol a tagállamok EU-ügyi miniszterei – köztük Magyarország képviseletében Bóka János – tárgyalnak. A tanácsülésen a 7. cikkelyes eljárás keretében tartanak meghallgatást a magyar jogállamiságról. Több uniós diplomata elmondta, hogy komoly bírálatokat fognak megfogalmazni Magyarországgal szemben.
A Népszava úgy tudja, hogy 19 tagállam készen állna további lépésekre is. Lényegi döntésre azonban most senki nem számít. A 7. cikkelyes eljárás már 2018 óta tart, de azóta nem született újabb döntés. A következő szakaszhoz először 22 tagországnak kellene kimondania, hogy fennáll az uniós értékek súlyos megsértésének kockázata, ez a többség jelenleg még nincs meg.
Robert Fico szlovák kormányfő már többször kijelentette, hogy semmiképp nem fogja „büntetni” Magyarországot. Egyes országok – például Románia, Bulgária vagy Horvátország – azért nem támogatják az eljárást, mert nekik is voltak problémás ügyeik. A görög kormány ellen is felmerültek kifogások, mert használtak Pegasus-szoftvert újságírók megfigyelésére. Málta és Ciprus sem szívesen járna el ebben az ügyben.
Az is eltérő, hogy melyik ország milyen magyar intézkedést tart aggályosnak. Olaszország például több kérdésben is kritikusan nyilatkozik, de LMBTQ+ ügyekben maga is sok bírálatot kap. Vannak országok, amelyek nem támogatják a 7. cikkelyes eljárást, de más témákban határozottan bírálják a magyar kormányt.
Egy másik levélben 60 EP-képviselő azt kérte a Bizottságtól, hogy ha elfogadják az új törvényt, azonnal indítsák el a kötelezettségszegési eljárást, és kezdeményezzék a törvény felfüggesztését is.
Az Európai Bizottság eddig csak óvatos kritikákat fogalmazott meg, sem a Pride betiltása, sem az új törvénytervezet ügyében nem lépett tovább – hangsúlyozza a Népszava.