A Balatont, Siófokot ősszel is érdemes felkeresni, mert sokféle érdekes programmal készülnek a hétvégeken. Ezek közül ajánlunk most három különlegességet.
Halfesztivál
Október 4-6. - Siófok, Fő tér
Október első hétvégéjén igazi balatoni fesztivállal készül Siófok. Az ingyenes Halfesztivál a helyiek kedvenc eseménye, hiszen ilyenkor versenghetnek a legjobb szakácsnak járó címért a Fő téren. Balatoni halak, különleges ételek és koncertek várnak számtalan családi programmal kiegészítve.
PROGRAM:
Október 4. (péntek)
17:00 Siófoki Férfi Dalkör
18:00 Bud Spencer & Terence Hill emlékzenekar
20:00 Zorall zenekar
Október 5. (szombat)
8:00 - 14:00 Civil Halpiknik és Főzőverseny
14:30 Főzőverseny eredményhirdetés
16:00 Aranyudvar Mesezenekar
17:30 X-Press TSE
18:00 KID Rock and Roll SE.
20:00 Anna & the Barbies
Október 6. (vasárnap)
10:00-13:00 Fish Food Főzőverseny
14:30 Fish Food Főzőverseny eredményhirdetés
16:00 Farkasházi Réka és a Tintanyúl
17:30 Chameleon Zenekar
20:00 Midlife Crisis Zenekar
ÁLLANDÓ PROGRAMOK:
kézművesek, főzőversenyek, gyermek ügyességi játékok, gasztro kereskedők, vásár
Tökös Futás
November 3. - Siófok, Fő tér
A siófoki Balatuning Egyesület idén is Tökös futással ünnepli születésnapját. Torta, tökös finomságok és a sport öröme vár mindenkit a Fő téren. A 2-3 km-es táv minden mozogni vágyó előtt nyitva áll (futva, kerékpárral vagy akár rollerrel is), jelmez viselése pedig kifejezetten ajánlott,
A jutalom nem marad el: tökös finomságokkal & Balatuning Egyesület negyedik születésnapi tortájával várnak minden résztvevőt.
2019-ben a leggyorsabbakat ismét díjazni fogják + az első 200 befutó egyedi, alkalomra készített éremben is részesül.
Libadalom
November 15-17. - Siófok, Fő tér
November közepén a libáé a főszerep Siófokon: a Fő téren vár a Libadalom. A Balaton környéki vendéglátóknak köszönhetően libás ételeket kóstolhatunk, és persze a finom magyar pálinka sem maradhat el. Fellépők: Odett, Children of Distance, Starmachine és Kovács Áron.
A rendezvény ingyenes és kutyabarát.
Bővebb információk ITT
Szóbeszéd. Vagy nem.
A Balaton partján több, mint két évszázada makacsan tartja magát a szóbeszéd néhány rejtélyes víz alatti építményről. Időről-időre felröppen a hír, miszerint valaki talált valamit a tó fenekén Tihanynál vagy Örvényesnél.
Egyesek a csendes esetéken még az elsüllyedt falu harangjának, hullámzás okozta kongatását is hallani vélték. Vannak olyanok, akik a nagy aszállyal sújtott években látni vélték egy vár vízből kiálló tornyát.
Ezekre az elbeszélésekre pedig a régi halászok elbeszélései csak ráerősítettek.
Tihany. 1906. Fortepan/Magyar Földrajzi Múzeum
Szintén olaj a tűzre egy 1700-as években készült
katonai térkép, mely Örvényesnél az említett helyen egy azóta nem létező szigetet jelölnek ott, ahol most csak a tó vize hullámzik.
Bár a folyamatos hálószakadások miatt a halászok általában elkerülték a két említett helyet (mind Tihanynál, mind Örvényesnél), egyikük 1919-ben mégis utóbbinál látott munkához. Amikor hálója elakadt, lemerült a víz alá és saját szemével is látta a romokat. Elmondása szerint egy négyszögletes, kastélyszerű udvaron járt és saját szemével látta a sokat emlegetett tornyot is.
A római korsó titka
Az eset után hamar elült a szóbeszéd, de 1935-ben újabb meglepő eset történt. Újra halászok kerültek a történet középpontjába, akik
egy csodás és szinte teljesen ép, római korsót adományoztak az egyik tóparti múzeumnak.
Az ő hálójuk is Örvényesnél akadt fenn egy kőfalban, majd, amikor kiszabadították, akkor megtalálták benne a csodás, ókori leletet. Az eset itt újra nyugvópontra jutott, hiszen az 1950-es évek második feléig Magyarországon szinte ismeretlen volt a könnyűbúvárkodás, így senki sem volt képes érdemben megvizsgálni, hogy mit is rejt a Balaton vize az említett két helyen. A titok megfejtéséhez végül 1957-59-ben kerültek a legközelebb.
Balaton. Halászok Tihany közelében. 1953. Fortepan/Barbjerik Ferenc
Ekkor két muzeológus, Tóth Lajos és Szentléleky Tihamér kezdett behatóbban foglalkozni a rómaiak 2-4. század közötti tevékenységével a tó környékén. Ők a rendelkezésre álló adatok alapján
arra a következtetésre jutottak, hogy a Balaton mélyén valószínűleg több, római korban épült villa romjai is heverhetnek.
Ugyanis abban az időszakban, amikor rómaiak a tó környékén a legaktívabbak voltakm, komoly és hosszan tartó aszály sújtotta a vidéket. Ennek következtében a partvonal mintegy 500-1000 méterrel beljebb húzódott a meder irányába.
Az aszály-dagály változása a tó természetes folyamata volt a szabályozás előtti időszakban, ám aki ezzel nem volt tisztában, azt könnyen megtréfálhatta a jelenség. Ahhoz azonban, hogy az elméletet igazolni tudják, a partokon is ásatásokat kellett kezdeni, hogy a feltételezett villák társait a mai szárazföldön is megtalálják. Az 1957-ben zajlott ásatások pedig eredményt hoztak, a parton mindkét helyen római település nyomaira bukkantak!
A térképvázlat a Természettudományi Közlöny 1959 novemberi számában jelent meg. Az örvényesi romok helyzetét mutatja (római számokkal a parton, kisbetűkkel a vízben).
A sétányon akkora tömeg volt, mint egy nyári napon. Nagyon sokakat vonzott Balatonfüredre a meleg, nyárias idő a hétvégén. Az ősz varázslatos hatással van a magyar tenger partjára is, szokatlan szépségében mutatkozott meg.
Mintha legalábbis június lenne, olyan volt az idő a Balatonnál is az ünnepnapon. Sokan sétáltak, napoztak, sőt volt, aki még a vízbe is bemerészkedett. Októberben azért ritkán látni hasonlót.