FELFEDEZŐ

Kína és Ausztrália ismét lezár – mennyire hatékony és fenntartható a zéró-Covid stratégia?

A rendkívül szigorú szabályok, a tesztelés és a kontaktkutatás azt eredményezte, hogy Kínát és Ausztráliát nem tarolta le a vírus, ám a tudósok szerint ez nem fenntartható módszer, elsősorban a delta variáns miatt.

Link másolása

Éppen azokban az országokban emelkednek a koronavírusos esetszámok, ahol korábban radikálisan, de nagyon sikeresen állították meg a járványt. A szakértők szerint azonban a delta variáns felülírja az eddigi stratégiákat is - írja a CNN.

Míg Európában és az Egyesült Államokban egyre inkább szabadulnak fel az emberek a járványügyi szabályozások alól, addig máshol ismét szigorítanak.

Két olyan ország is újra szigorú lezárásokat vezetett be, ahol korábban szinte teljesen sikerült eltüntetni a vírust: Kína és Ausztrália.

A két ország nagyon hasonló taktikát alkalmazott: rendkívül szigorú szabályokat, izolációt, lezárták a határaikat, külföldiek csak nagyon indokolt esetben, és csak szigorú karantén után léphettek az országba. Emellett sokat teszteltek, és a kontaktkutatásra is nagy hangsúlyt helyeztek. A zéró-Covid stratégiának nevezett módszer bejött: Kínában és Ausztráliában is sikerült szinte teljesen eltüntetni a vírust. A világ többi részéhez képest meglepően kevés haláleset történt: Kínából 4848, Ausztráliából 939 halálesetet jelentettek.

Egészen addig, amíg a lazításoknak köszönhetően a jóval fertőzőbb delta variáns terjedni nem kezdett. A számok ismét megugrottak, Ausztrália és Kína is szigorít, a szakértők pedig azon vitatkoznak, hogy a zéró-Covid stratégia mennyire fenntartható. Karen A. Grépin, a hongkongi egyetem professzora szerint

ugyan a világ egyes részein nagyon jól működött ez a módszer, senki sem akarja, hogy ez legyen a jövő, eljön majd az a pont, amikor többé már nem fenntartható a zéró-Covid stratégia.

A rendkívül szigorú lezárások azonban nem működhetnek minden ország esetében, és az egyik legnagyobb negatívumával mind Kína, mind Ausztrália szembesült: a lezárt határok miatt a turizmus hatalmas pofont kapott. Ez olyan országok esetében, amelyek nagyrészt erre építenek - Új-Zéland vagy a csendes-óceáni szigetek - a teljes anyagi csőddel lenne egyenlő. Kínának és Ausztráliának viszont megérte, mivel cserébe ott nem tarolta le a járvány úgy a lakosságot, mint mondjuk Európában vagy Amerikában, sőt, néhány héttel ezelőttig szinte normális életet éltek.

Ennek vetett véget a delta variáns megjelenése, ami különösen Ausztráliában okozhat nagy bajt, tekintve, hogy ott az átoltottság meglepően alacsony: csupán a lakosság 17 százaléka van beoltva, így hamar elszabadulhat a vírus.

Kína újra bevetette a zéró-Covid stragégiát azt követően, hogy közel 300 esetet regisztráltak az elmúlt időben több mint kéttucat városban. Ismét tesztelnek, lezárnak, ellenőriznek - Ben Cowling, a hongkongi egyetem kutatója szerint ismét sikerrel fognak járni. Azt is hozzáteszi azonban, hogy ez sem végleges megoldás, hisz teljesen eltüntetni nem tudják a vírust, amelynek még újabb és újabb hullámai jönnek majd.

Dale Fisher, a szingapúri nemzeti egyetem infektológusprofesszora szerint azonban nem fenntartható a zéró-Covid stratégia:

"Hacsak nem vagyunk képesek örökre kizárni magunkat a társadalomból, akkor mindig lesz Covid minden országban. A kérdés inkább az, hogy mikor engedjük be, és mikor kezdünk együttélni vele."

Ehhez azonban úgy véli, hogy legalább 80 százalékos átoltottságot kell felmutatniuk az országoknak, és az óvintézkedéseket sem szabadna túl hamar feloldani, főleg az alacsony átoltottságú országokban.

"Az országoknak úgy kéne tenniük, mintha biztosan lennének fertőzöttek az országhatáron belül: fenntartani a maszkviselést a zárt helyeken, és ismét lecsökkenteni a rendezvényeken résztvevők számát." - Fisher szerint ez lehet a kulcsa annak, hogy ha eltüntetni nem is tudjuk majd a vírust, vele együttélve visszatérjen az élet a megszokott kerékvágásba.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Vérfoltok, összetört autók, sérültek – hajtóvadászatban fogták el a Buckingham-palota elszabadult lovait
Az elszabadult lovak a brit hadsereg egyik legrangosabb ezredéhez tartoznak, amiknek fontos szerepe van állami és közfeladatok ellátásában.

Link másolása

Szerda reggel lovak szabadultak el a londoni Buckingham-palota környékéről – írja a 444. A hatóságok állítása szerint a lovak a brit hadsereg egyik legrangosabb ezredéhez tartoznak, és olyan állami, valamint közfeladatok ellátásában vesznek részt, akár például a koronázás.

A rendőrség és a hadsereg a délelőtt folyamán együttes erővel kutatták fel a lovakat,

amik teljes felszerelésben okoztak károkat a brit fővárosban. Több balesetet is okoztak az elszabadult állatok, egy autó szélvédőjét betörték, legalább négy ember pedig megsérült.

A hatóság közleménye szerint mostanra az összes lovat befogták: kettőt a Limehouse-nál található autópályán. Az egyik lovon súlyos sérülés nyomait fedezték fel, de az összes hátas állatorvosi ellátásban részesül.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
300 ezer egy éjszaka Mészáros Lőrinc borászának szállodájában, amelyet egy francia kastélyból csinált
Kalocsai László három évvel ezelőtt vette meg a bordeaux-i birtokot. 5-6 milliárd forintot költhetett el az ingatlan átalakítására.

Link másolása

A jelek szerint szálloda nyílt Mészáros Lőrinc borászának bordeaux-i birtokán, írja a 444. A Chateau de Clotte egykoron Castillon herceg tulajdona volt, története a XIII. századig nyúlik vissza.

Kalocsai László még három évvel ezelőtt alapított Franciaországban céget, és megvásárolt egy neves, díjnyertes borokat készítő bordeaux-i szőlőbirtokot. A XVIII. században létrehozott Chateau de Clotte vételára és finanszírozása nem volt ismert, de a szomszédos chateau tulajdonosa szerint korábban hatmillió euróért (akkori árfolyamon több mint kétmilliárd forintért) árulták a szőlőbirtokot. A csaknem 50 parcellát magába foglaló területhez pince és műemlék jellegű épületek is tartoznak.

A francia cégnyilvántartás szerint Kalocsai László tavaly egy újabb céget hozott létre Winemajor Receptif néven, írta meg elsőként a 24.hu. Ebben azonban már nem ő volt az egyedüli tulajdonos, mint a szőlőbirtokot megvásárló Winemajor SAS-ben; 50 százalékban társtulajdonosa lett a tokaji borász, Bai Edit. Ők ketten már jó ideje együttműködnek, hiszen közösen birtokolják a Winemajor Hungary Kft.-t is.

A birtokon elvégzett munkálatokban tervezőként részt vett a Tuoton Architect építésziroda, a projekten dolgozó Alliance Duplan főként épületgépészettel, napelemekkel foglalkozó cég, kivitelezőként pedig a lap megtalálta a Dune Construction építőipari céget is. Utóbbi két társaság a honlapján nemcsak a referenciák között tünteti fel a Chateau de Clotte-t, hanem a projekt költségét is szerepelteti.

Az Alliance Duplan adók nélkül 8,5 millió eurós beruházásról ír, ami az elmúlt évek átlagos euró árfolyamát tekintve 3,2-3,3 milliárd forintot jelent. A Dune Construction a borközpont felújításán és a szobák kialakításán dolgozott, a projekt értékeként pedig 856 ezer eurót tüntetett fel adók nélkül, ami átszámítva 320-330 millió forint.

Vagyis a nagyjából kétmilliárd forintos vételárral együtt feltételezhetően 5-6 milliárd közötti összeget biztosan elkölthetett Kalocsai László cége a szőlőbirtokra, miközben céges érdekeltségeinek bevétele és profitja alapján nem látható, hogy honnan volt tőkéje egy ilyen volumenű beruházásra.

A Chateau de Clotte már a Booking.com-on is elérhető, így bárki foglalhat szállást a birtokra. Az erkélyes junior lakosztályban 289 ezer forintba kerül egy éjszaka két főre (az árban benne van a reggeli is), míg a hagyományos lakosztályban 314 ezer forintot kell fizetni. Ugyanez a főszezonban, júliusban 324, illetve 362 ezer forintba kerül.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Orbán Viktor 3 év után lecserélte profilképét, mutatjuk, mire
A magyar kormányfő legutóbb 2021. december 23-án változtatta meg a profilképét a Facebookon.

Link másolása

Lecserélte a profilképét a Facebookon Orbán Viktor csütörtökön. A magyar kormányfőnek ezentúl ez a képe lesz a közösségi-oldalán:

Orbán legutóbb 2021. december 23-án cserélt profilképet a Facebookon.

via 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Brutális, 53 milliós telefonszámlát kapott a svájci vakáció után egy floridai férfi
A 71 éves férfi ellátogatott abba a svájci városba, ahol felnőtt. Könnyen elképzelhető, hogy a világ legdrágább nyaralós képeit küldte haza az ismerőseinek.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

143 ezer dolláros, vagyis közel 53 millió forintos telefonszámlát kapott egy floridai férfi, miután hazatért háromhetes európai vakációjáról, írja a Unilad. Rene Remund eredetileg Svájcból származik, ezért feleségével együtt úgy döntöttek, hogy felkeresik az a várost, ahol felnőtt.

Az utazás előtt a férfi elment a T-Mobile-hoz, ahol azt mondták neki, hogy minden rendben, biztosítva van - jelentsen ez bármit -, és kapcsolódjanak ki nyugodtan. A nyaralás ezek után pompásan sikerült, sok fotót készítettek a csodás helyeken, ahol jártak, csakhogy a képeket átküldték ismerőseiknek is. Ennek pedig utólag borsos ára lett.

A férfi az utazás alatt 9,5 gigabájtnyi adatot használt el, ami nem több, mint az átlagos havi adatforgalma, csakhogy a 71 éves férfi és 65 éves felesége mindezt roamingozva érték el, amire extra díjat számolt fel a szolgáltató. Remund nem hitt a szemének, amikor kézhez kapta a következő telefonszámlát.

Azonnal hívta a T-Mobile-t, hogy hátha valami tévedés történt, de kiderült, hogy semmit nem írtak el, a számla tökéletes. A férfi ezután ügyvédet fogadott, és még a telekommunikációs cég igazgatójának is írt levelet az ügyben, de választ egyelőre nem kapott.

Az ügyvéd végül eljuttatta a számlát és Remund történetét egy helyi lapnak, amire reagált a távközlési cég is. A válasz alapján úgy tűnik, hogy talán elengedik a férfi tartozását.

A T-Mobile felhívta a figyelmet arra, hogy utazás előtt mindenki ellenőrizze a mobiltelefonos csomagját, különös tekintettel a régi előfizetőkre, akiknek a díjcsomagja nem biztos, hogy tartalmazza a nemzetközi roaming adatforgalomra vonatkozó kitételeket. Ezen felül azt is javasolják, hogy amikor csak lehet az emberek használjanak egyszerre repülőgép-üzemmódot és wifit, amivel biztosan elkerülhetik a helyenként rendkívül drága mobilos adatforgalmat.

A férfi történetéről az ABC is beszámolt.


Link másolása
KÖVESS MINKET: