FELFEDEZŐ

Buzgár, nyúlgát, védmű és a többiek: kifejezések árvíz idején, amiket mindenki hallott már, de csak kevesen tudják a jelentésüket

Gyakran emlegetett árvízi szakkifejezések gyorstalpalója azoknak, akik szeretnének képben is lenni arról, amiről beszélnek.


Napok óta árvíz-lázban ég az ország. Mint minden hasonló helyzetben, az árhullám idején is csak úgy repkednek a szakkifejezések a hírekben, amiknek a jelentése feltehetően nem mindenkinek tiszta. Ennek érdekében összeszedtük a leggyakrabban használt szakkifejezéseket, amik jól jöhetnek akár egy baráti csevegés, de egy komolyabb eszmecsere alkalmával is:

Tetőzés

A tetőzés árvíz esetén azt a pillanatot jelenti, amikor a vízszint eléri a legmagasabb pontját egy adott folyószakaszon. Ez a csúcsérték azt jelzi, hogy a folyó vagy vízfolyás áradása a maximumon van, és ezt követően a vízszint csökkenni kezd. A tetőzés pontos időpontját az árvízi előrejelzések alapján próbálják meghatározni, ami fontos információ a védekezési munkálatok megtervezéséhez.

Mobilgát

A mobilgát egy ideiglenes, könnyen telepíthető és eltávolítható árvízvédelmi eszköz, amelyet olyan helyeken használnak, ahol gyors és hatékony védelemre van szükség a vízszint emelkedése ellen. A mobilgát előnye, hogy csak árvízveszély idején állítják fel, így a veszély elmúltával elbontható, és nem állandó része a tájnak. A rendszer általában alumínium panelekből, műanyag elemekből vagy egyéb könnyű anyagokból áll, amelyeket egymáshoz illesztve hoznak létre egy vízzáró falat. A mobilgát gyorsan telepíthető, gyakran városi környezetben vagy folyópartokon használják, ahol az állandó gátak kiépítése nem megoldható vagy nem kívánatos.

Nyúlgát

A nyúlgát egy ideiglenes védmű, amit árvízveszély esetén építenek, hogy megakadályozzák a víz elárasztását olyan területeken, amelyeket meg akarnak védeni. Általában homokzsákokból építik fel gyorsan, ahol szükség van rá, de más anyagokat is használhatnak, például fóliát vagy fából készült szerkezeteket. A nyúlgátakat jellemzően kisebb vízfolyások vagy alacsonyabb vízállás esetén alkalmazzák, vagy akkor, amikor gyors, átmeneti megoldásra van szükség. A névben szereplő "nyúl" arra utal, hogy gyorsan, akár rögtönzött módon építik fel, amikor hirtelen szükség van rá árvízi védelem során. Ahogyan a nyúl gyorsan és fürgén mozog, úgy a nyúlgátat is gyorsan, átmeneti jelleggel hozzák létre, hogy azonnali védelmet nyújtson.

Homokzsák

A homokzsák egy egyszerű, de hatékony eszköz, amit árvízvédelemre használnak. Ez egy erős, strapabíró zsák, amelyet homokkal töltenek meg, és amelyet védőgátként helyeznek el a víz útjában, hogy megakadályozzák az árvíz terjedését. A homokzsákokat gyakran használják ideiglenes védművek, például nyúlgátak építésére. Ezeket a zsákokat könnyen és gyorsan lehet telepíteni, egymásra rakva gátat képeznek, és a vízszivárgást is lelassítják, amivel időt nyernek a komolyabb védekezési intézkedések megkezdéséig. Bár egyszerűek, nagyon hatékonyak az árvízi védekezésben.

Buzgár

A buzgár egy olyan jelenség, amely árvíz idején vagy magas vízállás esetén fordul elő, amikor a víz a gát vagy töltés alatt átszivárog, majd a szárazföldi oldalon felbugyog a földfelszínre. Ez a vízáramlás kisméretű forrásként jelenik meg, és veszélyes lehet, mert a víz magával sodorhatja a talajszemcséket, alámosva ezzel a védművet (gátat vagy töltést). Ha nem kezelik időben, a buzgár meggyengítheti a gátat, ami átszakadáshoz vezethet, így az árvízvédelem egyik legveszélyesebb jelenségének tekinthető.

Csurgás

A csurgás kifejezés a vízgazdálkodásban azt a lassú vízszivárgást vagy vízfolyást jelenti, amely például egy gát, töltés vagy part mentén történik. A csurgás általában a talajon vagy a védművek szerkezetén keresztül szivárgó vízre utal, amely kisebb mennyiségben, de folyamatosan áramlik. Ez a jelenség veszélyessé válhat, ha a csurgás mértéke nő, mert a víz szivárgása alámoshatja a védművet vagy a talaj szerkezetét, ami instabilitást okozhat. Hasonlóan a buzgárhoz, a csurgást is figyelni kell, mivel a vízszivárgás hosszú távon károkat okozhat, és növelheti a gát átszakadásának kockázatát.

Fakadóvíz

A fakadóvíz olyan víz, amely árvíz vagy magas talajvízszint hatására a föld alól, például a talajvízből tör fel a felszínre. Ez a jelenség különösen gyakori árvíz idején, amikor a folyók és vízfolyások vízszintje megemelkedik, és a víznyomás hatására a talajban lévő víz a gátakon vagy töltéseken belüli területeken jelenik meg. A fakadóvíz nem közvetlenül a folyó vízéből származik, hanem a talajból szivárog fel a víznyomás hatására. Gyakran előfordul, hogy a gát vagy töltés mögötti területeken nagyobb mennyiségű víz jelenik meg, és a helyi lakosság számára ez is árvízveszélyt jelenthet, mert károsíthatja a védekezési struktúrákat, vagy átnedvesítheti a talajt, gyengítve a védvonalakat. A fakadóvizet szivattyúkkal és egyéb technikákkal próbálják eltávolítani, hogy a védekezés hatékony maradjon.

Védmű

A védmű olyan mesterségesen létrehozott szerkezet vagy építmény, amelynek célja valamilyen természeti erő vagy veszély, például árvíz, erózió vagy szélsőséges időjárási körülmények elleni védelem. A védműveket különböző helyzetekben alkalmazzák, például folyók, tengerpartok vagy akár városok védelmére. Védmű például a gát, nyúlgát, töltés vagy a mobilgát. A védművek kulcsszerepet játszanak a katasztrófák megelőzésében és a lakosság védelmében, különösen árvíz vagy természeti katasztrófák esetén.

Árvízvédelmi fokozat

Az árvízvédelmi fokozat olyan hivatalos besorolás, amely a folyók vízállásának magassága és az árvédelmi helyzet súlyossága alapján határozza meg, hogy milyen intézkedésekre van szükség az árvízi védekezés érdekében. Az árvízvédelem fokozatait általában a folyók vízállása alapján rendelik el, és céljuk, hogy a védekezési tevékenységet szervezetten és megfelelő időben lehessen megkezdeni.

Magyarországon például a következő fokozatok léteznek:

I. fokú árvízvédelmi készültség: Ezt akkor rendelik el, amikor a vízszint egy adott szakaszon eléri a készültségi szintet, de még nem okoz közvetlen veszélyt. Ilyenkor megkezdik a folyamatos figyelést és a szükséges előkészületeket.

II. fokú árvízvédelmi készültség: Ezt akkor hirdetik ki, amikor a vízállás magasabb, és a védekezési munkálatok intenzívebbé válnak. Folyamatosan erősítik a védvonalakat, és az illetékes hatóságok aktívan közbelépnek.

III. fokú árvízvédelmi készültség: Ez a legsúlyosabb árvízhelyzet. A vízszint elérte a kritikus szintet, ami azonnali és intenzív beavatkozást igényel a gátak védelmében. Ilyenkor a legnagyobb erőfeszítések történnek a védekezésben, beleértve az evakuálás előkészítését is.

Az árvízvédelmi fokozatok célja, hogy a helyi hatóságok időben fel tudjanak készülni az esetleges árvízhelyzetekre, és a lakosságot is tájékoztassák a szükséges óvintézkedésekről.

Ártér

Az ártér az a terület, amelyet egy folyó vagy vízfolyás időszakosan eláraszthat, amikor a vízszint megemelkedik, például áradások idején. Ezek a területek általában a folyók mentén, a folyómederhez közvetlenül csatlakozó síkvidéken helyezkednek el. Az ártér fontos szerepet játszik a természetes vízgazdálkodásban, mivel segít csökkenteni az áradások erejét, és lehetőséget biztosít arra, hogy a víz természetes módon elterüljön és elszivárogjon.

Az ártér két fő része:

Külső ártér: A folyó legszélesebb áradási területe, amelyet csak nagyon magas vízálláskor, rendkívüli árvizek idején borít el a víz.

Belső ártér: A folyóhoz közelebb eső, gyakrabban elárasztott terület, ahol az árhullámok kisebb vízszintemelkedés esetén is áradást okozhatnak.

Az árterek természetes élőhelyek számos növény- és állatfaj számára, és gyakran termékeny talajjal rendelkeznek, ezért mezőgazdaságra is használhatók. Azonban mivel árvízveszélyes területek, az építkezések és állandó lakóhelyek létrehozása az ilyen területeken kockázatos lehet.

Vízhozam

A vízhozam (vagy vízfolyás hozama) azt az adott vízmennyiséget jelenti, amely egy folyón vagy patakon keresztül áthalad egy meghatározott keresztmetszeten egy adott időegység alatt. Általában köbméter per másodpercben (m³/s) mérik, de kisebb vízfolyásoknál használhatják liter per másodperc (l/s) mértékegységet is.

A vízhozam az alábbi tényezőktől függ:

Csapadék: A vízhozam növekszik, ha több eső esik, vagy ha a hóolvadásból származó víz növeli a víztestek mennyiségét.

Olvadás: Tavasszal a hó és jég olvadása megnöveli a folyók vízhozamát.

Terep- és talajviszonyok: A talaj áteresztőképessége és a domborzati viszonyok is befolyásolják a víz mennyiségét, ami egy folyón átfolyik.

A vízhozam mérését gyakran használják vízgazdálkodási célokra, például árvízvédelem, víztározás vagy vízenergia-termelés tervezése során. Nagy vízhozamú időszakokban (például árvíz esetén) fontos információt nyújt a védekezési intézkedések megtervezéséhez.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
Fedezd fel a selymesen sima bőrt: a lézeres szőrtelenítés tartós előnyei az inglow aesthetics-nél
Eleged van a borotválkozás, gyantázás és szőrtelenítés végtelen körforgásából? Egy újabb fájdalmas gyantázásnak már a gondolata is kétségbe ejt? Nem vagy egyedül. Sok nő érzi úgy, hogy csapdába esett a nem kívánt szőrzet elleni folyamatos harcban: irritációval, sebekkel és a rendszeres szőrtelenítési rutin egyéb kellemetlenségeivel küzd. Pedig létezik hatékony és tartós megoldás!


Egy exkluzív budai szalonban, az inglow aesthetics-nél a legkorszerűbb technológia találkozik személyre szabott gondoskodással a lézeres szőrtelenítés művészetében. Íme, miért fordul egyre több nő az inglow-hoz a nem kívánt szőrzet tartós eltávolításának megoldásáért:

Az Inglow Aesthetics lelke a Candela GentleMax Pro - egy úttörő lézerrendszer, amely sokoldalúságáról és hatékonyságáról híres. Alexandrit és Nd:Yag lézereket alkalmaz, amelyek egyik kiemelkedő előnye a bőrtípusok és bőrtónusok széles skálájának hatékony is kíméletes kezelésében rejlik. Míg a diódalézerek a sötétebb bőrtónusúak esetében korlátozott hatékonyságúak lehetnek a pigmentáció megváltozása vagy az égési sérülések veszélye miatt, addig az Alexandrit és az Nd:Yag lézerek biztonságos és hatékony szőrtelenítést kínálnak minden bőrszínnel rendelkező ügyfél számára. Az Alexandrit ideális a világos bőrön lévő finomabb, világosabb szőrszálak célzásához, míg az Nd:Yag lézerek minden bőrtípus kezelésére alkalmasak, beleértve a sötétebb bőrtónusúakat is.

Akár világos, akár sötét, akár érzékeny bőrrel rendelkezel, ez az eszköz precízen célozza meg az eltávolítandó szőrszálakat, és anélkül csökkenti a szőrnövekedést, hogy károsítaná a bőrödet. A diódalézerekhez képest, amelyekkel több kezelésre lehet szükség a hasonló eredmények eléréséhez, az Alexandrit és az Nd:Yag kiváló hatékonyságot biztosítanak, csökkentve a kezelési időt és a kezelések közti szünetek hosszát. Ez azt jelenti, hogy minimális kényelmetlenséggel és várakozás nélkül érhetsz el jelentős szőrzetcsökkenést - amely tökéletesen illeszkedik a legsűrűbb mindennapokhoz is.

Az inglow aesthetics által alkalmazott lézeres szőrtelenítés tehát tartós megoldást kínál, amely időt takarít meg neked, és megkíméli bőrödet az irritációtól. Kezeléseik nemcsak simává teszik bőrödet, de megelőzik a hagyományos módszerekhez gyakran társuló benőtt szőrszálakat és borotva sérüléseket is. Végeredmény: a mindig szalonképes bőr szabadsága egész évben, fájdalom és napi küzdelem nélkül.

 

Bár elsőre nem tűnik olcsónak, a lézeres szőrtelenítés költséghatékony alternatívája a folyamatos gyantázásnak vagy a borotvák vásárlásának, mivel kevesebb kezeléssel hosszú távú eredményt biztosít. Az inglow ráadásul 5+1 grátisz alkalmat kínáló csomagajánlatokkal vár, ahol csak öt kezelést vásárolsz meg, a hatodikat ingyen biztosítják számodra.

Ha készen állsz a sima bőr könnyedségének megtapasztalására, az inglow aesthetics-nél egy egyszerű lépéssel kezdődik sorsfordító szabadságot kínáló út: bejelentkezhetszingyenes konzultációra, mely során részletesen felmérik bőröd igényeit és a szalonban dolgozó szakértőktől mindent megtudhatsz az álaluk kínált, személyre szabott lézeres szőrtelenítő megoldásról.

Hol?

1117 Bíró László József krt. 1. (A MOL torony szomszédságában, a Buda Parton.)

Ingyenes konzultáció, bejelentkezés:

www.inglow.hu

[email protected]

+36 30 553 0006


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Mit gondoltok a portálunkról? Most elmondhatjátok a véleményeteket!
Sőt, kérjük, hogy tegyétek meg. Csak néhány percet vesz igénybe a kérdőívünk kitöltése, ami a munkánkhoz nagy segítséget jelent.


Változunk, alakulunk, fejlődünk – szeretnénk mindezt úgy tenni, hogy figyelembe vesszük a ti véleményeteket is. A szeretlekmagyarorszag.hu tartalmait ugyanis Nektek, az olvasóinknak készítjük, és mindenképpen az lenne a célunk, hogy a jövőben még inkább kiszolgálhassuk az igényeiteket.

Összeállítottunk egy rövid kérdőívet, mert kíváncsiak vagyunk arra, mit gondoltok a portálról, a tartalmakról:

mi az, amivel elégedettek vagytok, mi az, amit hiányoltok, és mit látnátok szívesen nálunk?

Most osztályozhatjátok, milyen típusú cikkekre kattintotok szívesen, elmondhatjátok, zavarónak találjátok-e a reklámokat, és tippet adhattok nekünk, milyen témákból látnátok szívesen többet a portálon.

Ha megválaszoljátok a kérdéseket, a munkánkat támogathatjátok, és egyben ti is beleszólhattok abba, hogy milyen irányban haladjunk tovább. Fontos számunkra, hogy a portálon megjelenő cikkek és videók a ti érdeklődésetekhez igazodjanak, számít a véleményetek!

A kérdőív kitöltése csak 6 percet vesz igénybe, de nekünk hatalmas segítséget jelent.

Köszönjük, ha szántok időt a válaszadásra, ígérjük, hogy odafigyelünk a véleményetekre.

Itt találjátok a kérdőívet:

Create your own user feedback survey


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Michael Schumacher 11 év után először mutatkozott nyilvánosan a súlyos síbalesete után
Úgy tudni, hogy lánya esküvőjén vett részt, ahol a vendégeknek a mobiljukat le kellett adni, nehogy felvételeket készítsenek.


A hétszeres Forma-1 világbajnok, Michael Schumacher 2013-as súlyos síbalesete óta először tűnt fel nyilvánosság előtt. A brit bulvárlapok szerint

részt vett lánya, Gina-Marie esküvőjén. Azt írják, hogy az esemény a család mallorcai luxusvillájában volt, ahol szigorú titoktartás és biztonsági intézkedések mellett tartották meg a ceremóniát.

Michael Schumacher 2013. december 29-én szenvedett súlyos fejsérülést síelés közben, azóta pedig alig érkeztek hírek az állapotáról. Családja szigorúan őrzi magánéletét, és csak egy szűk kör – három közeli családtag és egy orvoscsoport – van kapcsolatban a legendás versenyzővel. Most azonban úgy tűnik, több mint egy évtizednyi hallgatás után Schumacher ismét megjelent a nyilvánosság előtt.

Az esküvőn szigorú szabályok voltak, a vendégeknek tilos volt telefonjaikat magukkal vinni az eseményre, ezzel is megakadályozva, hogy bármilyen fotók vagy felvételek készülhessenek. A mallorcai Ultima Hora című lap beszámolója szerint a szertartás körülbelül fél óráig tartott.

A hírek szerint Schumacher családja jövőre újabb esküvőre készül, ugyanis Michael legkisebb fia, Mick Schumacher megkérhette barátnője, Laila Hasanovic dán modell kezét - írja a 24.hu.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Videón, ahogy rakéták százai indultak Izrael felé az utasszállító repülőgépek között
Nem jelezte Irán kedden a polgári légiközlekedésnek, hogy rakéták százait fogja kilőni Izraelre. Csoda, hogy nem történt tragédia.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. október 02.



Ijesztő felvételt készített a British Airways egyik Dubajba tartó járatának pilótája a Közel-Kelet fölött kedden, írja a New York Post. A videón jól látható, hogy iráni rakéták röpködnek nem messze az utasszállító repülőgéptől. A cikk szerint ez arra utal, hogy Irán nem gondoskodott a légifolyosók biztonságos lezárásáról, mielőtt rakétákat indított volna Izrael felé.

A váratlan rakétatámadás miatt több légitársaság is eltérítette járatait, hogy elkerüljék a veszélyes légtér átrepülését. A videó alapján Irán nagyon közel járt ahhoz, hogy nemzetközi incidenst idézzen elő, mivel a rakéták figyelmeztetés nélkül kerültek a polgári repülést bonyolító légtérbe.

A döbbenetes videót a repkedő rakétákról itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET: