SZEMPONT
A Rovatból

A QAnon egy nevetséges összeesküvés-elméletből Joe Biden elnökségét fenyegető mozgalommá nőtt

Az amerikai hatóságok szerint a QAnon áll az amerikai szélsőjobboldal radikalizálódása mögött, oroszlánrészük volt a Capitolium ostromában, és nem állnak le.

Link másolása

A szenátusban pózoló, talpig prémbe öltözött Jacob Anthony Chansley fotói bejárták a világot. A „Q Sámán” annak a QAnon nevű konteó-csoportnak az emblematikus figurája, amelynek nagy szerepe volt a Capitolium ostromában.

A QAnon 2017-ben született meg, amikor 4chan weboldalon egy névtelen posztoló arról írt, hogy Trump elnök miként leplezi le a világ nagy részét ellenőrzése alatt tartó „mélyállam” ármányait.

Innentől kezdve harcias stílusban írtak a jó és a rossz harcáról. Azt ígérték, hogy Trump, a „messianisztikus harcos” letöri a gyerekekből álló szexrabszolga-hálózatot működtető politikusok és a sátánista médiaelit globális összeesküvését, méghozzá a „vihar” (storm) napján.

Ezért jelölték sokan a Capitolium elleni akciót a #Storm hashtaggel – írja a Washington Post.

Bár Trump választási veresége óta szinte eltűnt a QuAnon vezetőjének tartott titokzatos „hírnök”, Q., és hallgatását egyes hívek úgy élik meg, hogy „elhagyta a nyájat”, de sokan mások arra szólítják fel a többieket: „bízzanak a tervben, ne higgyék tétlenségnek a csendet”.

Az összeesküvés-elmélet mára elkezdett önálló életet élni. A QAnon hívei szoros kapcsolatokat alakítottak ki a fehér felsőbbrendűséget hirdető szélsőséges csoportokkal. Olyan Trump-párti oldalakon találtak egymásra, mint a TheDonald.win és a Parler, vagy a szélsőjobboldali 8Kun.

A QAnon pedig szép lassan az összeesküvés-elméletek afféle „ernyőszervezetévé” vált, ami magába foglal számos szélsőjobboldali eszmét az oltás-szkeptizimustól a zsidó világuralmi törekvésekig, a neonáciktól a „második polgárháborút” várókig.

A szélsőjobboldali platformokon és titkos üzenetküldő alkalmazásokon keresztül a hívek egyre hajmeresztőbb elméleteket terjesztettek, és megosztották elképzeléseiket arról is, hogy miként fordítanák meg a november 3-i választási eredményeket - ha kell, erőszakkal is.

A csoport online befolyását mutatja, hogy a Twitter az ostrom után több mint 70 ezer olyan felhasználói oldalt törölt, amelyeknek közük lehetett hozzájuk.

Az elmúlt hónapokban a QAnon és Trump szinte összenőttek. Az elnök gyűlésein mindig ott voltak a QAnon-trikósok és zászlóvivők, Trump hívei pedig a mozgalom tagjait hősökként tisztelték.

Maga az elnök ritkán állt ki nyíltan a QAnon mellett, amelyet a hatóságok egyre gyakrabban hoztak kapcsolatba valóságos erőszakos cselekményekkel. Amikor augusztusban megkérdezték tőle, hogy mit szól összeesküvés-elméletükhöz, Trump azt felelte: „Csak annyit tudok róluk, hogy nagyon szeretnek engem.”

Amikor Trump a híveit Washingtonba hívta tüntetni január 6-ára („Vad dolog lesz ott lenni”– tweetelte), azt a QAnon-hívők cselekvésre való felszólításként értelmezték.

Közéjük tartozott a 34 éves georgiai Rosanne Boyland is, aki azért utazott a fővárosba, hogy, mint azt Facebook-posztjában írta, az elnök mellett legyen „életben tartva a harcot”, és hogy beteljesítsék a Q által ígért „megváltást.”

Boyland ott volt, amikor Trump a Fehér Ház mellett összegyűlt híveit felszólította, hogy induljanak el a Capitolium felé, és arra biztatta őket, hogy „pokoli módon küzdjenek”. A fiatal nő meghalt az ostromban, akárcsak a 35 éves kaliforniai Ashli Babbitt, aki korábban a légierőnél szolgált.

Mindketten a QAnon hívei voltak, és a többiek immár a mozgalom mártírjainak tekintik őket. A Capitolium ostroma óta pedig a QAnon népszerűbb, mint valaha.

A Gab nevű közösségi portálon egy QAnon-csoport létszáma több mint 40 ezerrel nőtt. A titkos üzenetküldő oldalon, a Telegramon pedig egy 12 ezer fős csatorna fóruma egyszerűen lefagyott a túlterheltség miatt.

De a paranoiás összeesküvés-elmélet hatással van magára a republikánus pártra is.

Két republikánus képviselőnő, a georgiai Marjorie Taylor Greene és a coloradói Lauren Boebert nyíltan támogatja őket, mások pedig előszeretettel használják a jelszavaikat a közösségi médiában, annak ellenére, hogy az FBI már korábban nemzetbiztonsági kockázatot jelentő szervezetnek nyilvánította a mozgalmat.

Bár az ország nagy része, köztük vezető republikánusok, felháborodásuknak adtak hangot a Capitolium ostroma kapcsán, egészen más narratíva működik abban a párhuzamos online univerzumban, amely Trump elnöksége körül alakult ki.

A mozgalom hívei az ostromról szóló posztjaikban és videóikban arról számoltak be, hogy „megerősítette őket a főszerep, amelyet a hősük ellenségei ellen vívott harcban játszottak”, és voltak, akik úgy vélekedtek, hogy Biden és más demokrata párti vezetők hamarosan börtönbe kerülnek. Egy QAnon-hívő így írt a Twitteren: „Ez volt a legkevesebb, amit tehettünk”.

Mások szerint az egész egy Trump lejáratására megszervezett akció volt, és a résztvevői az igazi áldozatok. Thomas McInerney, a légierő nyugalmazott tábornoka egyenesen a baloldali Antifa mozgalmat tette felelőssé az ostromért, mások a Black Lives Matter aktivistáit sejtik a háttérben.

A Washington Post szerint Joe Biden számára hosszú távú kihívást jelent a QAnon, ami egész biztosan nem hagy fel kampányával, amit a demokratikus kormányzás és a koronavírus megfékezésével kapcsolatos intézkedések, például a tömeges oltás ellen folytat

És a mozgalmat hatékonyan használhatja fel Trump is.

Bár az elnök az ostrom másnapján bejelentette, hogy január 20-án átadja a hatalmat, és akadtak olyan QAnon-tagok, akik ebben a „végső árulást” látták, mások szerint ez csupán Trump „kódolt üzenete” volt, és a hatalomátadás nem a Biden-adminisztráció hivatalba lépését jelenti, hanem egy katonai kormányzás azonnali bevezetését Michael Flynn, Trump első nemzetbiztonsági tanácsadója vezetésével.

Trump már elnökként is képes volt magát kívülállónak beállítani, aki titokzatos ellenségek ellen harcol. Ez a retorika csak fokozódhat, amikor valóban kikerül a Fehér Házból.

Úgy tűnik, a mozgalom is tovább radikalizálódik. Túlélési kézikönyvek, lőfegyverek és elszigeteltségben végezhető edzések leírásai jelentek meg a fórumaikon. A Telegram egyik csatornáján pedig 3D-s nyomtatóval kinyomtatható fegyveralkatrészeket hirdettek, és mellé posztolták a Twitter, a Facebook, a Google és az Apple központjának címét.

A várható zűrzavarra utal az a YouTube-on és más videó-megosztó oldalakon terjedő videó is, amelyben egy Trump-beszédekből összevágott montázsban Biden beiktatására Washingtonba hívnak mindenkit, és „pánikot” ígérnek. A hatóságok ezúttal komolyan veszik a figyelmeztető jeleket, és a rendőrség mellett a Nemzeti Gárda több mint 15 ezer katonáját is kivezényelték a rend fenntartására.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A fideszeseket Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják az Európai Parlamentben
A politikus szerint a Fidesz képviselői csak felveszik a pár száz milliós fizetést, és egyébként semmit nem csinálnak. Azt mondja, érdemes összehasonlítani, milyen emberek vannak pártja EP-listáján, és kik alkotják a Fideszét.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Magyar Péter szerint március 15-én és április 6-án már bebizonyította mozgalma, hogy vannak vidéki támogatói és nem csak egy „belpesti médiahekkről” van szó. Szerinte a vidéken élőket többek között őszinteséggel lehet megszólítani, nem pedig „lejönni dzsippel és megmondani, hogyan kellene élni”.

A politikustól megtudtuk, hogy 538 jelentkezőből választották ki másfél nap alatt azokat, akik az internetes szavazás után pártja EP-képviselőjelöltjei lehetnek majd.

„Van olyan, aki hat nyelven beszél. (...) Egyedül több nyelven beszél, mint a Fidesz-frakció húsz év alatt az Európai Parlamentben. Ami nem nehéz persze: százszor nulla az nulla, hiszen tudjuk, hogy a legtöbb semmilyen nyelven nem beszél.

Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják őket az Európai Parlamentben, akik felveszik a pár száz milliós fizetést évente és egyébként semmit nem csinálnak.”

Magyar szerint figyeltek a nők arányára, a jelentkezők életkora is fontos szempont volt, ahogy az is, hogy legyen víziójuk.

„Össze kell hasonlítani a Fidesz EP-listáját Deutsch Tamással az élen, meg a mi EP-listánkat. Szerintem ha nem is a pártokról beszélünk, akkor elég könnyű eldönteni, hogy az ember kire szavaz”

– tette hozzá Magyar Péter.

A teljes beszélgetést és a békési országjáróról készült beszámolót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Eljön az ember közéjük és nem lejön egy dzsippel, és megmondja, hogyan kéne élni
Elkísértük Magyar Pétert vidékre, az országjárása első állomására. Egy résztvevő azt mondta, utoljára ilyen zizegés a rendszerváltás környékén volt Békés megyében.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

„Olyan bebetonozott dolgok vannak az országban, amit egy úgymond friss erőnek kell valamilyen szinten megoldani” – mondta lapunknak Magyar Péter Békés megyei országjáró rendezvényének egyik résztvevője. A férfi szerint két éve az ellenzéki összefogás nem működött.

Két másik résztvevő ezt úgy fogalmazta meg, hogy „teljesen elkopott az ellenzék”. Szerintük „utoljára ilyen zizegés a rendszerváltáskor volt itt Békésben”.

„Én MZP-s vagyok, de mindenki szimpatikus, aki Orbánt le akarja váltani” – mondta a rendezvényre lányával érkező nő. A tinédzser lapunknak úgy fogalmazott: nagyon reménykedik abban, hogy Magyar változást tud hozni az országnak.

„Meggyőzött minket. Aki itt van, szerintem annak a nagy részét meggyőzte”

– jelentette ki a gyűlés végén egy férfi.

A politikus orzságjárásának első állomásáról készült beszámolónkat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Tegyenek börtönbe, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at, és akkor nem nekik lesz kétharmaduk, hanem nekünk háromnegyedünk
A TISZA Párt alelnöke bohócnak nevezte a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjét, miután Lánczi Tamás azt írta egy posztban Magyarnak: börtönbüntetés jár annak, aki tiltott külföldi támogatást használ fel.

Link másolása

Megalakulása óta az első vizsgálatot indította meg a Szuverenitásvédelmi Hivatal, írja azt rtl.hu. A kormány kezdeményezésére februárban létrehozott intézmény a kormánypárti Magyar Nemzet egyik cikkére hivatkozik. Az állami hírügynökséggel azt közölték: a lap információi alapján felmerül a gyanú, hogy „ugyanaz a külföldi és magyar szereplőkből álló érdekkör” próbál beavatkozni a magyar választásokba, amelyik a 2022-es választás előtt Márki-Zay Péter mozgalmát támogatta.

A hivatal Magyar Péter nevét nem említette, de a Tisza Párt alelnöke tegnap Facebook-posztban reagált. Azt írta, a vizsgálat vele kapcsolatban indult. Azt javasolta Lánczi Tamásnak: kérdezze a Fideszt, „évente hány milliárd forintot költenek 2015 óta az amerikai kampányguruknál, a gyűlölet propaganda mestereinél”.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője erre szintén a közösségi médiában reagált: felhívta Magyar Péter figyelmét arra, hogy „amennyiben egy jelölt vagy jelölő szervezet tiltott külföldi támogatást használ fel, az három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.

Magyar Péter ma a Békés megyei Mezőhegyesen kampányolt, innen üzent Lánczinak Tamásnak:

„Innen is üzenem neki, hogy irtó nagy bohóc. Kit akar börtönbe tenni, engem? Vagy a magyar népet? Mit gondol, hogy tényleg azt el fogják fogadni az emberek egy ordas kamu alapján, amit a propaganda állít, majd engem börtönbe rakjanak?

De tegyen börtönbe, szerintem annál jobb lesz, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at. És akkor nem nekik lesz kétharmaduk hanem nekünk háromnegyedünk.”

A Magyar Nemzet csütörtökön azt írta, hogy Magyar Péter mozgalma mögött a Bajnai Gordonhoz köthető DATADAT nevű cégcsoport állhat, erre az egyesület honlapjának adatvédelmi tájékoztatójában találtak nyomokat. A cégcsoport ügyvezetője szerint hazugság, ami a Magyar Nemzetben megjelent.

„Sosem találkoztam velük, sem Magyar Péterrel, sem a hozzá kötődő párttal, sem a hozzá kapcsolódó egyesülettel soha semmilyen viszonyt nem ápoltunk”

- mondta Szigetvári Viktor, aki szerint azért szerepeltek az adatvédelmi tájékoztatóban, mert a Magyar Péter által átvett egyesülettel volt kapcsolatuk régebben.

Szigetvári Viktor azt mondta, nem tartnak a vizsgálattól, és együttműködnek majd a Szuverenitásvédelmi Hivatallal, ha felkeresik őket.

A szervezettel kapcsolatban épp tegnap terjesztett be határozattervezetet az Európai Parlament öt frakciója. Eszerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal felállítása és működése sérti a szabad és tisztességes választások elvét. Arra szólítanák fel az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül a korábbi döntését és függessze fel a Magyarországnak adott támogatásokat, amíg az összes korábban támasztott feltételt nem teljesíti a kormány. A tervezetről jövő héten szavazhat az Európai Parlament.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csernus: Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk
Ügyesek voltunk, mert megmaradtunk, magyarul beszélhetünk. De az ügyességből egy ponton megalkuvás lett.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Csernus Imre az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának legutóbbi adásában lesújtó képet festett társadalmunk lelkiállapotáról. „Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk” – mondta a pszichiáter, akinek az elkövetkező hetekben jelenik meg legújabb könyve A magyar címmel.

A szakember úgy látja, hogy egy gyönyörű országban élünk, minden lehetőségünk meglenne arra, hogy jól érezzünk magunkat, de erre azért nem vagyunk képesek, mert érzelmileg nem vállalunk felelősséget, nem viselkedünk felnőttként. Ebből az önbecsapásból és gyávaságból fakad szerinte rengeteg egészségügyi problémája az embereknek.

Ebből a szempontból egy beteg nemzet vagyunk.

– mondta.

Közéleti állapotaink kapcsán elmondta, hogy azért vagyunk képtelenek a politikusainkon számonkérni az ígéreteiket, mert akkor egyúttal azzal is szembe kellene néznünk, hogy a saját ígéreteinek sem tartjuk be valójában.

Önmagunkkal viszont nem akarunk konfrontálódni.

A felelősségvállalás hiánya, a nem felnőtt viselkedés kialakít egy „öntudatlan populációt”, akikkel szemben viszont működik az „oszd meg és uralkodj” technikája.

Csernus arról is beszélt, hogy bár számtalan sportágban sikerült a történelem során a döntőig küzdeni magát a magyar csapatoknak, ám gyakran, váratlanul elbuktunk. Szerinte mindennek az az oka, hogy előre félünk a vereségtől, ez a félelem pedig megbénít minket.

A pszichiáter úgy látja, hogy akkor lehet belőlünk sikeres nemzet, ha bátrak leszünk, elkezdünk hinni magunkban, ha az érzelmeinkért is felelősséget vállalunk, de merünk beszélni a gyengeségeinkről, hiányosságainkról is. Mindez szerinte az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú, mert ezeket a rossz mintákat adjuk tovább gyermekeinknek.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.


Link másolása
KÖVESS MINKET: