„A kutyák elkezdtek üvölteni, torkaszakadtukból” – Magyarországra is megérkezett a vérfarkas szindróma
S. Gábor egy népszerű webáruházból rendelt rágócsontokat, vagyis préselt marhabőr falatkákat, amelyeket előzőleg már többször vásárolt kedvenceinek. A falatkák elfogyasztása után kutyái aggasztóan kezdtek viselkedni, majd életveszélyes állapotba kerültek.
A kutyák dezorientáltak lettek, remeni kezdtek és nyugtalanok lettek. És a helyzet gyorsan romlott: „Az állatok elkezdtek üvölteni, torkaszakadtukból. A szemeik beszűkültek, pupilláik tágra nyíltak, majd őrjöngeni kezdtek, mintha megvesztek volna.” Az egyik kutyus annyira súlyos állapotba került, hogy csak folyamatos nyugtató-infúzióval lehetett stabilizálni, és bevizelt, ami egyértelmű jele annak, hogy az idegrendszer súlyosan érintett.
A család azonnal állatorvoshoz fordult. A kutyák állapotának súlyossága azonban még a szakembereket is megdöbbentette.„Az egyik kutyánk vagy aludt, vagy pánikrohama volt. Amikor felébredt, üvöltött, és azonnal újabb nyugtatót kellett beadni neki” – mesélte S. Gábor. A másik kutya, amelyik kevesebbet evett a falatokból, valamivel jobban járt, de ő is zavart volt, és nehezen mozgott. „Őt még nem tudtuk hazahozni a kórházból, de tegnap találkoztunk vele. Bár már járni tudott, még mindig zavart volt, és nehezen mozgott” – mondja a kutyák gazdája.
A család gyorsan felismerte, hogy a problémát valószínűleg a préselt marhabőr falatok okozhatták. Az esetük nem egyedi: Európa több országából, köztük Németországból, Svájcból és Finnországból is jelentettek hasonló eseteket.
Németországban és más európai országokban 2024 októbere óta egyre több kutyánál figyeltek meg szokatlan, pánikszerű viselkedést, amit a köznyelvben „vérfarkas-szindrómának” neveznek, írja az Ostsee Zeitung. A Hannoveri Egyetem szakértői szerint a jelenség hátterében valószínűleg szennyezett rágócsontok állnak, amelyek Kínából származhatnak. Bár a pontos toxin még nem azonosított, a kutatók intenzíven vizsgálják az eseteket. A hatóságok egyelőre nem adtak ki hivatalos figyelmeztetést, de több állatkereskedő önként eltávolította polcairól a gyanús termékeket. A gazdáknak azt tanácsolják, hogy fokozottan figyeljenek kedvenceik viselkedésére, és kerüljék a bizonytalan eredetű rágócsontok használatát.
„Egy másik gazda azt mesélte, hogy a kutyája hasonló szimptómákat mutatott, és sajnos el is pusztult. A tünetek mindenhol ugyanazok: pszichotikus rohamok, mozgáskoordinációs problémák, és súlyos esetekben teljes bénulás” – mondja egy érintett. A probléma forrása valószínűleg egy szennyezett szállítmány lehet.
Gáborék felvették a kapcsolatot a NÉBIH-hel (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal), hogy bejelentsék az esetet. „A laborvezető, akivel beszéltünk, elmondta, hogy jelenleg is vizsgálják a csontokat, de azt is hozzátette, hogy ez olyan, mint tűt keresni a szénakazalban. Annyi különféle toxin létezik, hogy nem tudják, mire teszteljék” – mondja S. Gábor.
A Hannoveri Egyetem szintén vizsgálja a termékeket, de eddig nem találták meg egyértelműen a tünetekért felelős toxint. Ez azonban nem nyugtatja meg az érintetteket. „Magyarországon már többen vagyunk, legalább tíz-tizenöt család, akik hasonlót tapasztaltak. >Külföldön már hatvan esetet gyűjtöttek össze, és több kutya el is pusztult.” A Facebookon is egyre többen osztják meg hasonló történetüket, amelyek között vannak enyhébb és tragikusabb végkimenetelűek is.
Egy gazdi arról számolt be, hogy kutyája, egy öt éves golden retriever egy ilyen jutalomfalat elfogyasztása után néhány órával furcsán kezdett viselkedni.
Egy másik posztoló egy hat hónapos spánielről ír, aki szintén pánikrohamokat kapott. „Kicsi volt, és csak egy falatot rágott el belőle. Pár órán belül zavart lett, majd jött a roham. Szerencsére gyorsan eljutottunk az állatorvoshoz, és stabilizálták az állapotát, de azóta sem vagyok nyugodt.”
Egy harmadik gazdi a csoportban osztotta meg, hogy kutyája hetekkel ezelőtt elpusztult, és csak most döbbent rá, hogy valószínűleg a jutalomfalat állhat a tragédia mögött. „A tünetek ugyanazok voltak: rohamok, bénulás, és az állatorvos sem tudta megmondani, mi okozhatta. Most, hogy olvastam ezt a csoportot, teljesen egyértelmű, hogy ugyanabból a falatból adtam neki, mint amiről itt beszélnek.”
Bár a termékek forgalmazását egyes webáruházak már leállították, ez nem hatósági intézkedés eredménye. „A kereskedők közül többen saját döntésből vették le a polcról ezeket a termékeket, miután több panaszt kaptak. Azonban hivatalos visszahívásról még mindig nincs szó” – mondja az egyik érintett kutyatartó. Amíg a hatósági vizsgálatok zajlanak, az állatok tulajdonosainak nincs más választásuk, mint maguk gondoskodni kutyáik biztonságáról.
Ebből a célból is tette közzé bejegyzését, illetve jött létre az a facebook-csoport, ahol a kutyatartók megosztják egymás közötti tapasztalataikat, illetve próbálják minél gyorsabb intézkedésre bírni a NÉBIH-et.
Mi is megkerestük a NÉBIH-et, többek között azt kérdeztük, hogy nem tervezik-e legalább ideiglenesen visszahívni a potenciálisan veszélyes termékeket. Az írták, hogy „a leírt magyar esetről hivatalunk szintén értesült, a kivizsgálás folyamatban van.” Az esetleges termékvisszahívásra vonatkozó kérdésünkre választ nem kaptunk.