ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Kutyatartás kánikulában, nyaralás a négylábúval – hasznos tanácsok a hőségre gazdiknak

Korom Gábor kutyatréner és -szakértő minden kérdésre választ adott, ami egy kutyásban felmerülhet most, hogy a városi klíma lassan már az emberek számára is elviselhetetlen.


Egymás után megdőlő hőségrekordok, izzó beton, harmadfokú hőségriasztás, perzselő nap: ilyen klímában már nemcsak mi vagyunk fokozott veszélynek kitéve, hanem a kedvenc négylábúink is, akik ráadásul mezítláb tapossák mellettünk az aszfaltot nap mint nap. Emiatt ebben az időszakban még inkább oda kell rájuk – és a jelzéseikre – figyelnünk, hogy ha baj van, mielőbb cselekedhessünk. A kellő információk birtokában, egy nagy adag gondoskodással és elővigyázatossággal viszont ez is ugyanolyan élvezetes időszak lehet, mint az év többi része – pláne, ha még nyaralni is elmegyünk együtt!

Magyarország egyik leghíresebb trénerével és kutyaszakértőjével, a Tükör Módszer megalkotójával, a Neked ugatok!-könyvek és a ZsEBetikett szerzőjével, Korom Gáborral körbejártunk mindent, amit tudni érdemes a kutyatartás és a nyár viszonyáról.

Hol a kutya helye?

Egy korábbi interjújában Korom egy igen megosztó kijelentést tett, mikor azt mondta: a kutya helye nem a kertben van, hanem a nagyvárosban. Felmerül a kérdés, hogy mi a helyzet ezzel most, amikor lassan egy árnyas, vidéki kertben is elviselhetetlen az időjárás, nemhogy Budapest belvárosában.

„Ilyenkor a kutya helye a lakásban vagy egy park árnyas fái alatt van. Nyilvánvaló, hogy ez a kánikula egy kutya számára sem hosszan fenntartható állapot.”

Hozzátette, hogy attól azért nem kell megijednünk, hogy a kutyánk a tűző napon van egy ideig, azaz nyugodtan elvihetjük sétálni, egy keveset még dolgozhatunk is vele, de alapvetően ne ilyenkorra időzítsük a nagy energiaszintet igénylő munkát.

Hogyan alakítsuk a napi rutint?

Az egyik alapszabály, hogy igyekezzünk ilyenkor kerülni a nap legmelegebb szakát, a sétákat időzítsük kora reggelre vagy az éjszakai órákra. Jó tudni, hogy nyáron a kutyák hajnali 5 és reggel 9 óra között a leginkább befogadók, ilyenkor még ők is érzik az éjjeli környezeti lehűlés hatását. Ebben az idősávban megpróbálkozhatunk a fizikailag megterhelőbb feladatokkal is – például aktív szaladgálással –, ám később ezt ne kockáztassuk, mert ez túlságosan megterheli a kutyák szívét.

Szintén alapvetőnek számít, hogy ha sétálunk, az árnyékos területeket részesítsük előnyben a naposakkal szemben, illetve a fűvel, földdel fedett részeket a betonnal szemben. Az aszfalt ugyanis akár 60 fokosra is felmelegedhet, és bár a kutyák tappancsát vastag, elszarusodott bőrréteg védi, az extrém hő képes abban is kárt tenni.

A fizikai lefárasztás tehát ebben az időszakban nehezebb, hiszen kevesebb időt tudunk velük mozgással tölteni a szabad levegőn.

Felmerülhet tehát a kérdés, hogy mennyi az annyi? Korom szerint a kutya maga fogja láttatni velünk, hogy milyen energialeadást igényel, de általános, hogy nagy hőségben a kutyák mozgás- és munkaigénye is megcsappan, hiszen már maga a meleggel való küzdelem is energiát emészt fel. Vannak persze olyan kutyák is, akik számára a meleg nem visszatartó erő: ilyenkor az árnyas parkokban, erdőkben való nagy séták, kirándulások jelenthetnek megoldást – a népszerű kutyastrandok mellett.

Előfordulhat persze, hogy nincs lehetőségünk hajnalban vagy kora reggel hosszabban kutyázni, ilyen esetekben érdemes betartani néhány óvintézkedést.

Ha húsz percnél hosszabb sétára indulunk, mindenképp vigyünk magunkkal itatóedényt, kutyakulacsot. (A fertőzések elkerülése végett egyébként is fontos a saját itató használata, de nyáron egyenesen kötelező, hogy rendelkezzünk vele.) Emellett figyeljünk oda a kutyánk hűtésére is, amit többféleképpen megtehetünk. Az egyik eljárás, ha megnedvesítjük a bundáját, így egyfajta természetes légkondit hozunk nekik létre: megkezdődik az a fajta hőleadás, amit az ember számára az izzadás jelent. Ilyenkor viszont fontos, hogy megfelelő körülményeket biztosíthassunk a bunda teljes megszárításához, ellenkező esetben ugyanis a nedvességben felszíni bőrsérülések alakulhatnak ki, amelyek el is fertőződhetnek. (Ez különösen a vastagbundájú kutyáknál jelent veszélyt.)

És ha már hűtés, otthon erre a bundanedvesítés mellett más lehetőségünk is kínálkozik: a hűtőfekhelyek gyors enyhülést nyújthatnak a kedvencünknek, de náluk is beválnak a ventilátorok, csak úgy, mint nálunk.

Milyen hatással van rájuk a hőség?

„Pontosan úgy, mint mi, a kutya is érző lény, neki is vannak reakciói, érzései és viszonyulásai a környezethez, tehát ő sem egy masina” – magyarázza Korom. Azaz: ha mi észrevesszük magunkon, hogy valamilyen külső terhelés ront valamilyen készségünkön, úgy ugyanez igaz lehet a kutyánkra is. Az extrém hőség pedig pontosan így hat például a koncentrációra: nehezebben figyelnek, ezért is fontos a tréningek megfelelő időzítése. De a toleranciaszintjük is megváltozik, ami azt jelenti, hogy olyan dolgokra, amiket egyébként jól viselnek, türelmetlenebbül reagálnak. Ez lehet egy másik kutya közeledése vagy a gyermekes családoknál az, ha többen is nyúzzák őt, miközben szeretne éppen elvonulni a lakás leghidegebb pontjára, ahol kicsit elviselhetőbb számára a klíma.

Ilyenkor kiemelten fontos, hogy biztosítsuk nekik a megérdemelt nyugalmat.

A kutyák számára nemcsak a meleg megterhelő, hanem a páratartalom is. Ők – az emberekkel ellentétben – nem tudnak izzadni, nem tudnak e biológiai reakció által lehűlni. Erre az ő eszközük a lihegés – és emiatt is olyan fontos, hogy legyen nálunk víz és itató.

Korom arra is kitért, hogy több tényezőtől is függhet, hogy egy kutya hogyan bírja a meleget. Közrejátszik benne a méret, a szőrzet mennyisége, minősége és színe, ezeknél fogva pedig a fajta is. Alapvetően a nagyobb kutyáknak van nehezebb dolguk, hiszen az ő szívüknek többet kell dolgoznia ebben az időben (is). Azt gondolhatnánk, hogy ilyenkor kellemesebb rövidszőrű kutyának lenni, de nem így van: gyakran a nagy szőr védelmet nyújt a napsugárzás káros hatásai ellen. Ami a színt illeti, a fekete bundák természetesen jobban elnyelik a fényt, mint a világosabbak, így a sötét kutyáknak ilyenkor nehezebb dolguk van.

Nem lehet azonban általános szabályt felállítani: csak úgy, mint az emberek esetében, úgy a kutyáknál is van, amelyik élvezi a napfürdőt, míg egy másik szívesebben húzódik be az árnyékba.

Itt fontos megjegyezni, hogy ha a kutyánk ki is fekszik „napozni”, túl hosszú ideig ne hagyjuk, hogy süttesse magát, hiszen káros lehet – mindig biztosítsunk széljárta, árnyékos helyet neki!

Milyen intő jelekre figyeljünk?

Arról is szót ejtettünk, hogy milyen esetekben kell mindenképpen orvoshoz fordulnunk a négylábúnkkal.

„Először is észlelnünk kell azt, hogy a kutyának a meleggel van baja. Tipikusan ilyen eset, amikor otthon vagyunk, és a kutya úgy is liheg, hogy nincs kitéve intenzív terhelésnek, hogy nem történt körülötte semmi. Ha ehhez társul még az, hogy egészen üveges a tekintete és egy nem komfortos pozícióban fekszik, ott már probléma van.”

Ilyenkor azonnal kezdjük meg a hűtését a fent említett módszerrel: nedvesítsük be a bundáját! Ha ezután sem szűnik meg az állapot, azonnal állatorvoshoz kell vinnünk. Ugyanez a helyzet séta közben is, ugyanis ilyenkor is figyelnünk kell a lihegésre: amikor nagyon szaporává válik és túlzottnak látjuk a végzett mozgáshoz képest, akkor szintén a fent említett módon kell eljárnunk.

A legextrémebb hőségre adott reakciójuk az ájulás lehet, ami hőguta miatt következhet be. A legelső dolgunk ilyenkor, hogy lelocsoljuk vízzel, hogy a hűtés beinduljon, majd a lehető leghamarabb állatorvoshoz visszük. Amennyiben a locsolástól nem tér magához, a helyzet már sürgősségi szállítást igényel.

Fotó: Nima Sarram/Unsplash
Nyári kiruccanások

A téma kapcsán elsőként a kutya szállításáról beszéltünk: a nagy részük alapvetően szeret autóban utazni, hacsak nincs valamilyen rossz élményük ezzel kapcsolatban. Ez számukra egy olyan biztonságos közeg, ahol megnyugodhatnak, pihenhetnek, regenerálódhatnak, ráadásul eljutnak vele olyan helyekre, ahol nagyon szeretnek lenni.

Nyáron viszont a kocsi jelentős veszélyforrásnak számít.

Ez ugyanis egy szűk tér, amelynek hőmérséklete és páratartalma nagyon hirtelen fel tud emelkedni. Ha mégis kutyát szállítunk benne, akkor több óvintézkedést is tennünk kell. Menet közben járassuk a légkondit, ha ez nem adott, akkor ügyeljünk rá, hogy a levegő minden ablakon átjárhassa a járművet. Amennyiben megállunk, és a kutyánkat egy időre bent hagyjuk – bár ezt felügyelet nélkül ne tegyük –, ezt mindenképp árnyékos helyen, lehetőleg az összes ablakot 2-3 centiméterre lehúzva tegyük.

És ha már autózás, arról is beszéltünk, hogy merre érdemes indulni ebben az időszakban.

„Van egy hely, ami a nyarat tökéletessé teszi a kutyák számára, ez pedig nem más, mint minden olyan vízpart, ahol nedves lehet a bundájuk.”

Korom tapasztalatai szerint a vízparton a kutyáknak már nem számít a hőség, nem számít a nap, egy ilyen környezetben tökéletesen tudnak regenerálódni. Magunk is észrevehettük már: ha a kutyánk huzamosabb időn át nedvesen tartja a bundáját – legyen bármilyen hőség –, akkor igen magas energiaszintet tud elérni.

„Abban a pillanatban, ahogy egy vízpartra érkezünk, a kutya enerigaszintje kilő.”

Emiatt hajlamosak sokkal szertelenebben viselkedni, nehezebben kezelhetőek és így egymásra nézve könnyen megterhelővé válhatnak. Ebből akkor nem lehet probléma, ha a gazdi rendelkezik egy alapkontrollal a kutyája felett.

Egyszer viszont itt is elfáradnak, ilyenkor pedig kifeküdhetnek a napra pihenni, ami szintén jelentős veszélyforrásnak számít. A vizes közeg ugyanis nem jelenti azt, hogy ne kellene foglalkoznunk a meleggel: ha a négylábú kedvencünk huzamosabb időre kifekszik a napra, akár hőgutát is kaphat a homokban – vagy bármilyen forró felületű parton – pihenve.

Ha először megyünk vízpartra, akkor az egyik legfontosabb tanács, hogy türelmesen szoktassuk a kutyát a vízhez, hagyjuk, hogy megszeresse, semmiképp se erőltessük!

Ami magát az úszást illeti, Korom nyugtató hírrel szolgált a gazdáknak: a kutyák genetikájukból fakadóan tudnak úszni. Persze lehetnek kivételek, például a nagyobb izomtömegű kutyák esetében előfordulhat, hogy nem előre, hanem függőlegesen próbálkoznak: ilyenkor nem kell mást tennünk, mint a testüket a hasuk alatt megemelve megmutatni nekik, hogyan tudnak lebegni a vízen.

Ha pedig közös úszásra, fürdésre kerül a sor, érdemes tudni, hogy a kutyák hajlamosak ráúszni a gazdájukra, és egyszerű reflexből összekarmolni őket. Ebben természetesen nincs indulat vagy gonoszság, de igen kellemetlen lehet, ezért helyén kell kezelnünk. Korom tanácsa, hogy ilyenkor, ha felénk úszik a kutyánk, álljunk meg vele szemben, majd egy határozott mozdulattal toljuk el magunktól a nyakánál. Ha ezt néhány alkalommal megismételjük, a kutya megtanulja majd, hogy ezt többé ne csinálja.

Nyaralás kutyával

Elvigyük magunkkal a kutyát a családi nyaralásra vagy sem? Ez sokaknál visszatérő dilemma lehet, amire Korom egyszerű megoldást adott a válaszával:

„Akkor vigyük magunkkal, ha a nyaraláson legalább olyan körülményeket tudunk a kutya számára biztosítani, mint otthon.”

A tengerparton töltött délutánok természetesen számukra is élvezetesek, de például egy többórás városnézés a kánikulában már sokkal inkább terhelő, mint kellemes közös program. Persze ez utóbbi program sem lehet kizáró ok, ha a kutyát a szálláson hagyhatjuk – ami viszont csak akkor történhet meg, ha a kutyánk kondícionálva van a boxra.

Korom hosszan fejtegette a box jelentőségét, aminek jelenleg Magyarországon nincs nagy hagyománya, pedig igen hasznos találmány. Egyfajta biztonságos kuckót jelenthet a kutyánk számára, amennyiben mi azzá tesszük neki például azzal, hogy ott kap enni. Otthoni közegben töltsük fel számára pozitív élményekkel, legyen ez egy olyan hely, ahol a kutyánk mindig békére lelhet, soha ne erőltessük őt bele! Ehhez a szoktatáshoz akár 2-3 hónapra is szükségünk lehet, de mindenképpen megéri.

Amennyiben ezt otthon ügyesen kialakítjuk neki és megszereti a boxot, akkor hatalmas előnnyel bírunk majd: a lakás egy olyan darabja bármikor velünk utazhat, ahol a kutyánk mindig jól érzi magát.

Így sokkal több helyre el tudjuk vinni a kedvencünket és sokkal több közös élménnyel gazdagodhatunk együtt — nyáron vagy az év bármelyik szakában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
7 egyszerű tipp az egészséges iskolai tízóraikhoz
Az egészséges és tápláló iskolai tízórai összeállítása kihívást jelenthet sok szülő számára, ezért Szabó Adriennt, a Lidl dietetikusát hívtuk segítségül, aki hasznos tanácsokkal látott el minket a témában.


Ismét elkezdődött az iskola, és a szülők egyik legnagyobb kihívása, hogy hogyan készítsenek olyan tízórait, amely egyszerre tápláló, egészséges és a gyerekek is szívesen megeszik. A tízórai nem csupán egy gyors falat, hanem egy fontos étkezés, ami energiát ad a tanuláshoz és a játékhoz is. A Lidl dietetikusa, Szabó Adrienn megosztott velünk néhány hasznos tippet, hogy könnyebben összeállíthassuk a tökéletes tízórait a gyerekeknek.

1. Teljes értékű gabonák – az energiaszint stabilizálása

A szénhidrátok kulcsszerepet játszanak a gyerekek napi energiaszükségletének biztosításában, de nem mindegy, milyen forrásból származnak. Szabó Adrienn kiemeli, hogy a finomított cukrok helyett érdemes teljes kiőrlésű gabonákat választani. A cukros-mézes gabonapehely helyett egy zabpehely alapú müzli, vagy teljeskiőrlésű kenyérből készült szendvics sokkal hosszabban tartó energiát biztosít a gyerekek számára.

A napi energiaszükséglet 55-60%-a nyugodtan származhat szénhidrátforrásokból

Nem gond, ha nem eszik sok zöldséget és gyümölcsöt a gyerek, ha amúgy fogyaszt magvakat, hüvelyeseket, vagy éppen teljes kiőrlésű kenyeret, ugyanis ezek remek rostforrások, ami segítenek a megfelelő emésztésben és hosszabban tartó telítettséget biztosít.

Tipp: Készíts reggelente teljes kiőrlésű kenyérből vagy zsemléből szendvicset, amelyet friss zöldségekkel is gazdagíthatsz. Így a gyerekek egyszerre jutnak hozzá a megfelelő mennyiségű rostokhoz és vitaminokhoz is. A változatosság kedvéért próbálj ki különböző gabonából készült termékeket, mint például a zabpehely vagy a rozskenyér.

2. Mit kenjünk a kenyérre?

Az egészséges tízórai fontos eleme a fehérje, amely nemcsak az izmok fejlődésében játszik szerepet, de a telítettség érzetét is fokozza, érdemes tehát a reggeli szendvicset fehérjedúsan elkészíteni. Szabó Adrienn szerint a kenyérre vajat és margarint is kenhetünk, a fehérjeforrás pedig lehet növényi vagy állati eredetű is. A szendvicsbe a telített zsírok miatt érdemes belecsempészni egy kis sajtot is.

Növényi alapú fehérje esetén a reggeli szendvics alapja lehet fehérbabkrém, vagy éppen csicseriborsóból készült hummusz. De lehet a kenyérre tenni állati eredetű fehérjeforrást is, például bármilyen túrókrémet (akár sósan vagy natúr formában, esetleg kevéske cukorral, gyümölccsel, magas gyümölcstartalmú lekvárral ízesítve.

Tipp: A Lidl-ben megtalálhatók a száraz hüvelyesek konzerv formájában, amiket nem kell áztatni, vagy főzni, csak összeturmixolva jó növényi olajjal (pl. tökmag- vagy olívaolaj), fűszerezni. Ezek a krémek tízóraira vagy uzsonnára zöldségmártogatósnak is alkalmasak. Egészséges, laktató és változatos alternatíva!

3. Változatos fehérjeforrások

A húsok is fontos részei a gyerekek étrendjének, de nem mindegy, hogy milyen minőségű termékeket választunk. Szabó Adrienn javasolja, hogy a jó minőségű, magas hústartalmú termékeket, például csirkemell- vagy pulykamellsonkát, sertéscombsonkát részesítsük előnyben, és kerüljük a túl zsíros kolbászokat, szalámikat. Emellett a tojás is remek fehérjeforrás.

Tipp: Változatossá teheted a szendvicset különféle halas krémekkel is, mint például a tonhalkrém. A hal kiváló fehérjeforrás, ráadásul a gyerekek számára is könnyen fogyasztható.

4. Olajos magvak és hüvelyesek – a vitaminbombák

Az olajos magvak rendkívül gazdagok vitaminokban, ásványi anyagokban, valamint fehérjében és növényi zsírokban is, emiatt ideális választás lehet tízóraira vagy uzsonnára. Szabó Adrienn is ajánlja, hogy bátran adjunk a gyerekeknek akár egy egyszerűnek tűnő reggeli túrókrémet is feltunningolhatunk ropogós magokkal.

Tipp: Csomagolj egy marék diót, mandulát vagy pisztáciát a tízórais dobozba. Ez nemcsak egészséges snack, de maga a ropogtatás is élvezetessé teszi a gyerekek számára a szüneteket. A Lidl kínálatában kapható Alesto saját márkás magvak széles választékban érhetők el, így bátran válogathatsz köztük.

5. Zöldségek és gyümölcsök minden mennyiségben

Bár a zöldségek és gyümölcsök fogyasztása sok gyerek számára kihívást jelenthet, a megfelelő formában tálalva könnyen népszerűvé tehetők.

A Lidl dietetikus szakembere azt javasolja, hogy a zöldség esetében ne elégedjünk meg néhány szelet paprikával a szendvics mellett: egy jó tízórai tartalmazzon legalább 100-150 gramm zöldséget.

A friss zöldségek és gyümölcsök mellett az aszalt változatok is remekül beépíthetők a gyerekek étrendjébe.

Tipp: Készíts előre zöldségcsíkokat sárgarépából, uborkából vagy paprikából, és adj hozzá egy kis mártogatóst, például joghurtalapú szószt. A gyerekek sokkal szívesebben fogyasztják el így a zöldségeket, mint önmagukban.

6. A megfelelő pékáru kiválasztása

A pékáruk kiválasztása fontos része a tízórainak. Szabó Adrienn arra hívja fel a figyelmet, hogy a teljeskiőrlésű termékek előnyösebbek a finomított lisztből készült változatokkal szemben. Ezek lassabban emésztődnek, így hosszabb ideig biztosítanak energiát a gyerekeknek. Péksüteményt választhatunk tízóraira vagy uzsonnára gyümölcs kíséretében, amikor kisebb energia is elégséges.

Tipp: Válassz teljes kiőrlésű pékárut a Lidl frissen sütött kínálatából, és párosítsd natúr joghurttal vagy kaukázusi kefirrel. Ez egy gyors és tápláló tízórai lehet rohanós napokra is.

7. A folyadékpótlás fontossága

Ne feledkezzünk meg a megfelelő folyadékpótlásról sem! A Lidl dietetikusa kiemeli, hogy ne minden reggel cukrozott tejtermékek legyenek terítéken, hanem valami natúr, lehetőleg 1,5%-os tej, esetleg tea. Ajánlott a natúr joghurt vagy kefir is, de az nagyon fontos, hogy egy gyermek számára sokkal jobb reggeli ital a tehéntej, mint a növényi alapú tejek. Akármennyire nem divatos manapság a tej fogyasztása, igenis egészséges, hiszen a fogyasztásával nemcsak kalóriát, hanem fehérjéket, vitaminokat és ásványi anyagokat is beviszünk a szervezetbe. A folyadékpótlásban fontos szerepe lehet a gyümölcsleveknek is, gyerekeknek napi 2 dl 100%-os gyümölcslé ajánlott, de a víz és a hígított gyümölcslé a legjobb választás. A cukros üdítők helyett adjunk nekik inkább vizet vagy 100%-os gyümölcslevet, amit egy kis vízzel hígítva iszogathatnak a nap folyamán.

Tipp: Tölts a gyerek kulacsába 100%-os gyümölcslevet 1-1 arányban vízzel hígítva. Így biztosíthatod, hogy egészséges italt fogyasszon, amely nem emeli meg túlzottan a vércukorszintjét.

Az egészséges tízórai összeállítása nem kell, hogy bonyolult legyen. A lényeg, hogy változatos, tápláló alapanyagokat használj, amelyek elegendő energiát biztosítanak a gyerekeknek a nap folyamán. Szabó Adrienn tanácsai alapján könnyedén összeállíthatsz olyan tízórait, amely nemcsak egészséges, de a gyerekek is szívesen fogyasztják. A Lidl széles választéka pedig segít abban, hogy minden szükséges alapanyagot megtalálj – friss gyümölcsöktől és zöldségektől kezdve a teljes kiőrlésű pékárukon át az olajos magvakig.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Újraindult az egy kilométer magasra tervezett felhőkarcoló építése Szaúd-Arábiában
A torony 1000 méteres magasságával minden épületet le fog pipálni, de eddig csak egyharmada készült el. A munkálatok 2018 elején álltak le.


Csaknem hét év leállás után újraindult a szaúdi Dzsidda-torony építése, ami elkészülte után a világ legmagasabb felhőkarcolója lesz – írja a CNN. A gigantikus projekt 2017-ben akadt meg, amikor Mohammed bin Szalmán trónörökös korrupcióellenes hadjárata miatt letartóztatták a projekt kulcsfiguráit, köztük saját unokatestvérét is, akit korábban még Orbán Viktor is kitüntetett.

A torony 1000 méteres magasságával minden épületet le fog pipálni, de eddig csak egyharmada készült el. A munkálatok 2018 elején álltak le, most azonban újra nekifogtak, és a tervek szerint 2028-ra kész lesz.

Az építkezés újraindításáról tartott ünnepségen jelen volt Al-Valíd bin Talál szaúdi herceg is, aki szintén átesett a trónörökös „tisztogatásán,” de pár hónap után kiengedték.

(via 444.hu)

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
6 tipp a biztonságos ATM használathoz
Tudtad, hogy az ATM-ekkel már nemcsak felvenni, hanem akár befizetni is tudunk készpénzt? Összegyűjtöttük az ATM-ek biztonságos használatával kapcsolatos legfontosabb tippeket.


Az ATM-ek ma már szinte minden sarkon megtalálhatók, és elengedhetetlen részei lettek a mindennapi életünknek, hiszen gyorsan és kényelmesen kezelhetjük rajtuk a pénzügyeinket. A fejlesztéseknek köszönhetően, ma már nemcsak készpénzfelvételre alkalmasak, hanem számtalan további szolgáltatás is elérhető rajtuk. És bármennyire is népszerű a digitális megoldások használata pénzügyeink kezeléséhez, a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján 2023 óta folyamatosan emelkedett az ATM-használat, köszönhetően a bankautomatákon elérhető egyre több funkciónak.

De mire használjuk az ATM-et a készpénzfelvételen túl?

Nem is gondolnánk, mennyi minden intézhető ma már egy bankautomatánál azon túl, hogy bankjegyeket veszünk ki belőle. Hideg Noémi, az OTP Bank Kártyaelfogadás Szolgáltatás és ATM menedzsment vezetője elmondta: "Az OTP bankautomatáin keresztül például van lehetőség arra, hogy a sajátunkon kívül akár egy barátunk OTP Bankos számlájára fizessünk be pénzt. A képernyőn ráadásul megjelennek az utolsó 6 befizetésünk adatai, amik közül egy gombnyomással kiválaszthatjuk, hogy melyiket szeretnénk újra végrehajtani."

"Emellett olyan banki műveletek is elérhetők, mint az egyenleg lekérdezése, a bankkártya aktiválása vagy a PIN kód megváltoztatása. Egy OTP-s ATM továbbá alkalmas arra is, hogy számlabefizetéseket végezzünk vele, feltöltsük a feltöltőkártyás mobilegyenlegünket vagy adományozzunk rajta keresztül."

Ezek a gépek éjjel-nappal, hétvégén és ünnepnapon is üzemelnek, így bármikor igénybe vehetjük őket. "Ezzel nemcsak kikerülhetjük a banki sorban állást, hanem olyan időpontokban is tudjuk pénzügyeinket intézni, amikor a bankfiók zárva tart, ezzel megkönnyítve a mindennapjainkat" - teszi hozzá az OTP szakértője.

Amilyen egyszerű hozzáférnünk a bankautomatákhoz, legalább annyira fontos, hogy odafigyeljünk biztonságos használatukra is. Ebben a cikkben összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, amelyek segíthetnek abban, hogy biztonságosan használd az ATM-eket, és elkerüld a kellemetlenségeket.

1. Nézz körül, mielőtt használod az ATM-et!

Az első, amire érdemes figyelni, hogy senki ne álljon közvetlenül mögötted vagy melletted, amikor épp a PIN-kódodat pötyögöd be. Ha úgy érzed, hogy valaki túl közel van, nyugodtan kérd meg, hogy lépjen kicsit távolabb. Az ATM-nél mindig figyelj a személyes tered védelmére, hiszen a használat során érzékeny adatokat adsz meg, amelyekkel vissza lehet élni.

2. A pénzfelvétel legyen diszkrét

Amikor készpénzt veszel fel, ügyelj arra, hogy mások ne lássák, hogy mekkora összeget veszel fel az automatából. Amikor a bankjegyeket kiveszed, érdemes azonnal eltenni a bizonylattal együtt, és később egy privát helyen ellenőrizni, hogy a kért összeget kaptad-e a készpénzfelvétel során.

3. Ellenőrizd a tranzakciót!

Amikor pénzt szeretnél kivenni, mindig ellenőrizd, hogy helyesen adod-e meg az összeget és utána pedig azt, hogy a beírt összeget kaptad-e meg. Ha kérsz bizonylatot, mindig vidd magaddal, mert fontos információkat tartalmazhat. Ezen ellenőrizheted, hogy a tranzakció rendben van-e. Ha valami nem stimmel, vedd fel a kapcsolatot a kártyakibocsátó bankkal. Ugyanakkor, ha nincs szükséged bizonylatra, inkább válaszd a “bizonylat nélkül” opciót. Így csökkentheted annak a kockázatát, hogy személyes adataid illetéktelen kezekbe kerüljenek, valamint ezzel is papírmentessé teheted a pénzügyeid intézését.

4. Mi a teendő, ha mégsem akarod folytatni a műveletet?

Ha tranzakció közben meggondolnád magad, bármikor nyomd meg a piros X (Törlés) gombot, és várd meg, amíg az ATM visszatér a kezdőképernyőre, hogy biztosan megszakítsd a folyamatot.

5. Az érintéses tranzakció kényelmes - csak ne légy feledékeny!

Sok ATM kínál lehetőséget arra, hogy akár a kártya behelyezése nélkül, a bankkártya érintésével indítsd a tranzakciót az automata érintéses fizetésre alkalmas részén. Ez nagyon kényelmes megoldás, de kiemelten ügyelj rá, hogy ne hagyd ott a készüléken a bankkártyád vagy a telefonod. Távozáskor mindig ellenőrizd, hogy semmi sem maradjon az automatánál!

6. Ha gyanús az ATM, inkább ne használd!

Ha valami furcsa az automatánál, például idegen eszközt látsz a kártyanyílásnál, vagy a gép nem működik megfelelően, inkább keress egy másikat. Az is fontos, hogy lehetőleg olyan helyen használj ATM-et, ami jól megvilágított, forgalmas, és megbízható környezetben van, például bankfiókok közelében.

A cikk az OTP Bank támogatásával készült.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Fedezd fel a selymesen sima bőrt: a lézeres szőrtelenítés tartós előnyei az inglow aesthetics-nél
Eleged van a borotválkozás, gyantázás és szőrtelenítés végtelen körforgásából? Egy újabb fájdalmas gyantázásnak már a gondolata is kétségbe ejt? Nem vagy egyedül. Sok nő érzi úgy, hogy csapdába esett a nem kívánt szőrzet elleni folyamatos harcban: irritációval, sebekkel és a rendszeres szőrtelenítési rutin egyéb kellemetlenségeivel küzd. Pedig létezik hatékony és tartós megoldás!


Egy exkluzív budai szalonban, az inglow aesthetics-nél a legkorszerűbb technológia találkozik személyre szabott gondoskodással a lézeres szőrtelenítés művészetében. Íme, miért fordul egyre több nő az inglow-hoz a nem kívánt szőrzet tartós eltávolításának megoldásáért:

Az inglow aesthetics lelke a Candela GentleMax Pro - egy úttörő lézerrendszer, amely sokoldalúságáról és hatékonyságáról híres. Alexandrit és Nd:Yag lézereket alkalmaz, amelyek egyik kiemelkedő előnye a bőrtípusok és bőrtónusok széles skálájának hatékony is kíméletes kezelésében rejlik. Míg a diódalézerek a sötétebb bőrtónusúak esetében korlátozott hatékonyságúak lehetnek a pigmentáció megváltozása vagy az égési sérülések veszélye miatt, addig az Alexandrit és az Nd:Yag lézerek biztonságos és hatékony szőrtelenítést kínálnak minden bőrszínnel rendelkező ügyfél számára. Az Alexandrit ideális a világos bőrön lévő finomabb, világosabb szőrszálak célzásához, míg az Nd:Yag lézerek minden bőrtípus kezelésére alkalmasak, beleértve a sötétebb bőrtónusúakat is.

Akár világos, akár sötét, akár érzékeny bőrrel rendelkezel, ez az eszköz precízen célozza meg az eltávolítandó szőrszálakat, és anélkül csökkenti a szőrnövekedést, hogy károsítaná a bőrödet. A diódalézerekhez képest, amelyekkel több kezelésre lehet szükség a hasonló eredmények eléréséhez, az Alexandrit és az Nd:Yag kiváló hatékonyságot biztosítanak, csökkentve a kezelési időt és a kezelések közti szünetek hosszát. Ez azt jelenti, hogy minimális kényelmetlenséggel és várakozás nélkül érhetsz el jelentős szőrzetcsökkenést - amely tökéletesen illeszkedik a legsűrűbb mindennapokhoz is.

Az inglow aesthetics által alkalmazott lézeres szőrtelenítés tehát tartós megoldást kínál, amely időt takarít meg neked, és megkíméli bőrödet az irritációtól. Kezeléseik nemcsak simává teszik bőrödet, de megelőzik a hagyományos módszerekhez gyakran társuló benőtt szőrszálakat és borotva sérüléseket is. Végeredmény: a mindig szalonképes bőr szabadsága egész évben, fájdalom és napi küzdelem nélkül.

 

Bár elsőre nem tűnik olcsónak, a lézeres szőrtelenítés költséghatékony alternatívája a folyamatos gyantázásnak vagy a borotvák vásárlásának, mivel kevesebb kezeléssel hosszú távú eredményt biztosít. Az inglow ráadásul 5+1 grátisz alkalmat kínáló csomagajánlatokkal vár, ahol csak öt kezelést vásárolsz meg, a hatodikat ingyen biztosítják számodra.

Ha készen állsz a sima bőr könnyedségének megtapasztalására, az inglow aesthetics-nél egy egyszerű lépéssel kezdődik a sorsfordító szabadságot kínáló út: bejelentkezhetsz ingyenes konzultációra, mely során részletesen felmérik bőröd igényeit és a szalonban dolgozó szakértőktől mindent megtudhatsz az álaluk kínált, személyre szabott lézeres szőrtelenítő megoldásról.

Hol?

1117 Bíró László József krt. 1. (A MOL torony szomszédságában, a Buda Parton.)

Ingyenes konzultáció, bejelentkezés:

www.inglow.hu

[email protected]

+36 30 553 0006


Link másolása
KÖVESS MINKET: