ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Orgazmusmentes hónap – Kezdődik a No Nut November, amely igazán nagy kihívás elé állítja a férfiakat

A résztvevők letesztelhetik magukat, hogy tudnak-e orgazmus nélkül élni 30 napig.


A november a kihívások hónapja, ekkor ugyanis számos olyan kihívást lehet kipróbálni, amely ugyan sokaknak nehéz feladat lehet, de mindenképpen jótékony hatása van.

Magyarországon talán a Száraz November a legismertebb, amelynek lényege az, hogy a résztvevők semmilyen alkoholt nem fogyaszthatnak ebben a hónapoban. De egyre népszerűbb már a No Shave November is, amely arra sarkallja a férfiakat, hogy egy hónapig ne borotválkozzanak, a szőrzetnövesztéssel pedig a rákbetegségek veszélyeire hívják fel a figyelmet. Hasonló ehhez a Movember, amely csak a bajusznövesztésre koncentrál, de ugyanúgy a rákos megbetegedésekre való figyelemfelhívás a célja.

Létezik azonban a No Nut November elnevezésű kihívás is, amely kevésbé ismert és nem vágnak bele annyian, mint a fentiekbe.

Ez ugyanis valóban nehéz próbatétel elé állítja a férfiakat: egy hónapig nem szexelhetnek és nem is maszturbálhatnak. A kihívás célja ugyanis az, hogy a férfiak próbáljanak meg 30 napig úgy élni, hogy semmilyen módon nem élnek meg orgazmust. A résztvevők ezzel önkontrollt gyakorolhatnak, és állítólag a mentális egészségüknek és az általános jólétüknek is jót tesz az orgazmusmentes hónap.

A kihívásnak többféle értelmezése is van. Vannak, akik mindenféle szexuális tevékenységről lemondanak erre az időre, míg mások szerint maszturbálni és szexelni is lehet, csak nem szabad eljutni az orgazmusig. Akik nagyon szigorúan veszik a szabályokat, azok pedig semmilyen kényeztetést nem engednek meg maguknak, még pornót sem néznek.

A No Nut November a 2010-es évek elején indult útjára, de az elmúlt két évben terjedt el vírusszerűen az emberek körében. A koronavírus-járvány ugyanis sokaknak indokot adott arra, hogy próbatétel elé állítsák magukat.

A szervezői idén adománygyűjtéssel kapcsolják össze a kihívást. A jelentkezőknek vállalniuk kell, hogy ha megszegik a szabályokat, a hónapból visszamaradó napok után egy-egy dollárt kell fizetniük a Team Seas óceántisztító szervezetnek.

A No Nut November Reddit-oldalán már közel 100 ezren jelezték a részvételüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egyre több magyar fizet okoseszközökkel, de a készpénz még mindig népszerű
Megjelent a Mastercard legfrissebb, a pénzforgalmi digitalizáció fejlődését értékelő Digitális Fizetési Index (DFI) tanulmánya. Mutatjuk mik derültek ki az eredményekből!


A digitális fizetés térnyerése az elmúlt években egyre látványosabb Magyarországon. Bár a készpénz továbbra is a mindennapi tranzakciók szerves része, a Mastercard legfrissebb Digitális Fizetési Indexe (DFI) azt mutatja, hogy a digitális fizetési megoldások iránti bizalom és használat jelentősen megnőtt.

A múlt évben az elérhető 100-ból 62 pontra nőtt a Mastercard Digitális Fizetési Indexének (Digital Payment Index, DPI) értéke Magyarországon, ami tizenegy pontos növekedést tükröz a 2020-ban mért, 51 pontos értékhez képest.

Mi is az a Mastercard Digitális Fizetési Index?

A Mastercard negyedszerre állította össze a Digitális Fizetési Index nevű tanulmányát. Ebben a cég három fő pillérre (Infrasktruktúra, Tudás, Használat) fókuszálva vizsgálja a magyarországi vásárlók és kereskedők hozzállását a különféle digitális fizetési megoldásokhoz.

Ezek mindegyikét, illetve az összetevőket egy 100-as skálán pontozzák, aminek köszönhetően hosszabb távú következtetéseket is le lehet vonni. Ezek az összetevők együttesen adják meg azt a pontszámot, amely megmutatja, mennyire elterjedt és fejlett egy országban a digitális pénzforgalom.

Az infrastruktúra: a digitális fizetési rendszerek alapja

Az Infrastruktúra alappillér növekedést mutatott az utóbbi évben: az itt elért érték egy év alatt 76-ról 78 pontra emelkedett 2023-ra, ami elsősorban a digitális fizetési módok szélesebb körű hozzáférhetőségének köszönhető.

Az innovatív megoldások, mint a QR-kódos fizetések, a mobil terminálok, vagy az érintésmentes technológiák gyorsan terjednek, és egyre inkább megkönnyítik a mindennapi pénzforgalmat.

A 2024 szeptemberében indult országos azonnali fizetési szolgáltatás hatása még nem jelent meg a 2023-as adatokban, de a QR-kódos fizetések további növekedése várható a következő években.

Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy bár a terminálok gyorsan terjednek, a vállalkozások nem elhanyagolható része – különösen a kisvállalkozók és az egyéni vállalkozók – még egyelőre nem kínálnak digitális fizetési lehetőséget. A jelentés szerint kiaknázatlan piac rejlik a mikrokereskedők és az egyéni vállalkozók, például szépségszalonok, magántanárok és szakemberek (például vízvezeték- és villanyszerelők) körében. Utóbbiaknál az NFC-kompatibilis okostelefonokat POS-terminállá alakító SoftPOS megoldás kényelmes és költséghatékony mód lehet az elektronikus fizetési műveletek fogadására, ám ennek az ismertségét is növelni kellene.

2023-ban hozzáférhetőbbé váltak egyes fizetési megoldások (pl. QR-kódos fizetések és fizetési kérelmek), de bizonyos módszerek, például a kártyaadat-tokenizálás területén is van még hová fejlődni.

A használat: egyre többen élnek a lehetőségekkel

A Használat alappillér fejlődési pályája az infrastruktúráéhoz hasonlóan szintén töretlen volt, 2022 és 2023 között 2 pontos növekedéssel 54 pontot ért el. Számos tényező hatott pozitívan rá: ilyen többek között a digitális fizetési megoldások, például a mobiltárcák és a mentett kártyaadatok egyre szélesebb körű elterjedése.

Ezen belül azonban feltűnik egy új digitális szakadék: míg a kártyás fizetés használata a stagnálás ellenére továbbra is magas – 76 pont –, addig a digitális fizetési megoldások használata mindössze 33 ponton áll, még akkor is, ha 2022-től 4 pontos növekedés tapasztalható.

Nem vált egyelőre olyan sebességgel népszerűvé az okoseszközökkel való fizetés, mint amennyire megbarátkoztunk azzal, hogy a bankkártyánkkal akár csak egy érintés segítségével fizethetünk.

A 2022-es eredményekhez hasonlóan a magyar kártyatulajdonosok túlnyomórészt digitális fizetésre használták kártyáikat készpénzfelvétel helyett, ezzel együtt a kártyás tranzakciók 38 százalékát továbbra is az ATM-es pénzfelvételek teszik ki.

A felmérésben részt vevők 71 százaléka kapja teljes jövedelmét banki átutalással Magyarországon, ami lehetővé teszi a digitális fizetési lehetőségek közvetlen felhasználását. Az emberek egy jelentős hányada azonban részben vagy teljes egészében készpénzben kapja jövedelmét. A kizárólag digitális módokon költekező emberek aránya 2023-ban 3 százalékponttal, 20 százalékra csökkent, ami azt jelenti, hogy

miközben négyből három magyar banki utalással kapja a teljes jövedelmét, a válaszadók közül csak minden ötödik költi azt el kizárólag digitálisan.

Ami a digitális fizetési megoldások elfogadottságát illeti, a magyarországi piacon két alapvető komponens továbbra is erős:

a digitalizált banki utalások aránya 90 százalék volt tavaly, míg az érintésmentes fizetések elfogadottsága 99 százalékra nőtt.

Mindkét esetben 1 százalékpontos növekedés történt 2022 óta: mindez pedig arra utal, hogy nagy a fogyasztói kereslet a már jól bevált, kényelmes digitális fizetési megoldások iránt. Ezzel szemben az innovatív fizetési megoldások – például a részletfizetés és a QR-kódos fizetés – elfogadottsága továbbra is alacsony, így fejlesztésre szorul.

A tudás: A digitális szakadék áthidalása kulcsfontosságú

A DFI egyetlen pillére, amely csökkenést mutatott 2023-ban, a Tudás volt. Míg az Infrastruktúra és Használat szintjén előrelépés tapasztalható, az emberek digitális pénzügyi tudása egy ponttal, 55-ről 54-re csökkent.

A Mastercard szakértői szerint a jelenség mögött a digitális fizetést lehetővé tévő technológiák növekvő száma és az egyre többféle fizetési szolgáltatás áll, az ehhez kapcsolódó tudás megszerzésére pedig több időre van szükség.

A jelentés rávilágít arra is, hogy a digitális szakadék növekszik: a magasabb iskolai végzettséggel és jövedelemmel rendelkezők könnyebben sajátítják el az új pénzügyi megoldásokat, míg az alacsonyabb képzettségűek és jövedelműek esetében nagyobb kihívást jelent a digitális pénzügyi térbe való bekapcsolódás. Ezért a Mastercard szerint a pénzügyi edukációt célzottan kell folytatni, különösen az idősebbekre, a kevésbé képzett és a hátrányos helyzetűekre fókuszálva, így csökkentve a digitális szakadékot.

Az egyes fizetési módok kényelem és biztonság szerinti megítélése jól mutatja: a korszerű digitális megoldások mint a kártyamentés és a mobiltárca egyértelműen elnyerték a fogyasztók bizalmát, és sokkal biztonságosabbnak és kényelmesebbnek ítélik meg ezeket, mint pár évvel ezelőtt – különösen a fiatalok.

A készpénz azonban továbbra is nagyon magas értékelést kap mind biztonsági, mind kényelmi oldalról.

Mi várható a jövőben?

A Mastercard Digitális Fizetési Indexe azt jelzi, hogy a legnagyobb előrelépés az infrastruktúra és a használat terén várható, különösen a QR-kódos fizetések és az azonnali fizetési megoldások terjedésével. Ugyanakkor a digitális pénzügyi tudás fejlesztése továbbra is kulcsfontosságú lesz a pénzügyi digitalizáció sikeréhez.

Márkus Gergely, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős country managere szerint

a további fejlődés jelentős része azon múlik, hogy az edukáció révén mennyire sikerül a piaci szereplőknek és a szabályozóknak bizalmat építeni az új technológiák iránt.

Az biztos, hogy a pénzügyi világ átalakulása már megkezdődött, és a digitális fizetési technológiák előnyei egyre nyilvánvalóbbá válnak. A digitális fizetési megoldások nemcsak kényelmesek, de biztonságosak is – és ahogy a tudás terjed, egyre többen választják majd ezeket a megoldásokat a mindennapi pénzügyeik során.

A cikk a Mastercard támogatásával készült.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
5 különleges mesekönyv, ami szórakoztatva tanít és életre szóló alapot ad a gyerekeknek
Van köztük olyan is, ami az erdei állatok „pénzügyeibe” nyújt mókás betekintést, ráadásul jövő tavaszig csak exkluzívan elérhető.


Orosz Emese írása

Anyaként mindig keresem azokat a mesekönyveket, amelyek nemcsak szórakoztatják a gyerekeket, hanem tanítanak is valami fontosat. Olyan könyveket, amelyekkel a kicsik játszva fedezhetnek fel új ismereteket, legyen szó a pénzügyek alapjairól, környezetvédelemről vagy akár a városunk nevezetességeiről. Összegyűjtöttünk 5 különleges mesekönyvet, amelyek által a gyerekek észrevétlenül sajátítanak el olyan hasznos tudást, ami a későbbiekben is segíti őket az életben.

1. Czernák Eszter: Cserebere az erdőben

A Cserebere az erdőben című könyv tökéletes példája annak, hogyan lehet játékos formában átadni a gyerekeknek a pénzügyi ismeretek alapjait. Ráadásul hiánypótló, mert amennyire tudjuk, eddig nem létezett hasonló, gyerekeknek szóló mesekönyv. Ez a könyv az erdei állatok „pénzügyeibe” nyújt mókás betekintést: négy évszakon át követhetjük az életüket, miközben különféle dolgokat csereberélnek vagy adnak kölcsön egymásnak. Így anélkül mutatják meg a gyerekeknek, mit jelent az eltérő érték, a kölcsön vagy a kamat fogalma, hogy ezekkel a szavakkal meg kellene ismerkedniük.

Az Erste kezdeményezésére és támogatásával, a Pagony Kiadónál megjelent mesekönyv végén játékos feladatokat is találunk, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy közösen beszélgessünk gyerekeinkkel a pénzügyi kérdésekről. A feladatokon keresztül a gyerekek elmélyíthetik a megszerzett tudást. Ez különösen fontos, hiszen ha már kicsi korban elkezdjük átadni a pénzügyi ismereteket, az hozzájárulhat ahhoz, hogy gyermekeink később magabiztosabban boldoguljanak az életben. A Pagony kiadó és az Erste közös célja, hogy ilyen fontos kérdésekről játékosan szóljanak a legkisebbekhez, mindezt Szert-Szabó Dorottya kedves, gyerekbarát illusztrációival kiegészítve. A könyv 2025 nyaráig megérkezik a Pagony könyvesboltokba is, de azok, akik december 15-ig Erste Cseperedő Bankszámlát nyitnak gyermeküknek, a számlavezetés mellé már most kapnak ajándékba egy példányt.

3-6 éves korosztálynak ajánljuk

Hogyan jött létre a könyv? “Hiányérzetünk volt azzal kapcsolatban, hogyan lehet a gyerekeket a pénzügyekről edukálni. Pedig anyukaként magam is tapasztalom, hogy a hétköznapjainkban megjelenik a pénz fogalma, és előfordul, hogy meg kell magyaráznom a kislányomnak a boltban, hogy valamit miért nem veszünk meg, vagy hogy anyának egyáltalán honnan van pénz a pénztárcájában. Ezekre a helyzetekre nyújt jó megoldást a mesekönyv, amely játékosan tanítja a gyereket arra, mit is jelent a pénz” - mondja Murányi Linda, az Erste PR vezetője.

Hogyan lehet hozzájutni a könyvhöz?

A könyv 2025 nyaráig megérkezik a könyvesboltokba is, de azok, akik Erste Cseperedő Bankszámlát nyitnak gyermeküknek, a számlavezetés mellé már most kapnak ajándékba egy példányt. A könyvből jut a hátrányos helyzetű családoknak és a pénzintézet gyermekbarát bankfiókjaiba is, ahol a Cserebere az erdőben színezővel foglalhatják le magukat a legkisebbek.

2. Masha D'yans: Kert a hasadban

Ez a rendkívül szép kivitelezésű ismeretterjesztő könyv a gyerekek nyelvén mutatja meg, hogy az egészségtudatos táplálkozással miként javíthatjuk a közérzetünket és előzhetjük meg számos betegség kialakulását. A történetben a gyerekek egy izgalmas utazásra indulhatnak a saját bélrendszerükön keresztül, ahol megismerhetik a mikroszkopikus élőlényekből álló kertet, azaz a mikrobiomot. A könyv segít megérteni a gyerekeknek, hogy miért fontos gondoskodni a bélflórájukról. Megtanulhatják, hogy ezek az apró élőlények nemcsak az egészségükre, hanem a gondolataikra és érzéseikre is hatással vannak. Illetve megtanulhatják azt is, hogyan vigyázzanak a saját belső kertjükre, hogy egészségesek és boldogok legyenek.

7-11 éves korosztálynak ajánljuk

3. Bartos Erika: Brúnó Budapesten

A Brúnó Budapesten 6 részes sorozat fantasztikus lehetőség arra, hogy a gyerekeink meséken keresztül fedezzék fel a főváros szépségeit és történelmi értékeit. A történetek központjában álló óvodás kisfiú, Brúnó, szüleivel Budapestre költözik, és lépésről lépésre ismeri meg a város nevezetességeit, kerületeit. A könyvekben azonban maga Budapest a főszereplő, hiszen a sorozat tematikusan és mesésen mutatja be a főváros gyerekek számára érdekes helyeit: tereket, épületeket, múzeumokat, ismertebb nevezetességeket és felfedezésre váró látványosságokat. A történetek segítenek abban, hogy a kicsik egyre otthonosabban mozogjanak a városban, miközben észrevétlenül tanulnak is róla.

4-7 éves korosztálynak ajánljuk

4. Agócs Írisz: Márkó bácsi kertje

A Márkó bácsi kertje egy sorozat első kötete, amely a klímaválság témáját dolgozza fel. Mi felnőttek hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a legbonyolultabb problémákat apró, egyszerű lépésekkel lehet megoldani - de a gyerekek még tisztában vannak ezzel. Mici, a szeretnivaló, cserfes főszereplő arra vállalkozik, hogy megmenti a világot. Hamar neki is áll keresgélni, hogyan kezdhetné el, és Márkó bácsi, akinek egyedülálló kertje van, bevezeti őt egy varázslatos, különleges világba. A Márkó bácsi kertje érthetően és érdekesen mutatja meg, hogyan lehet fenntarthatóan és környezettudatosan élni, hogy milyen egyszerű dolgokkal tehetünk sokat a jövőnkért, és a gyerekek számára is megvalósítható megoldásokat kínál. Mindezt élénk, színes illusztrációkkal, humorosan – egy zöldebb bolygó reményében.

5-8 éves korosztálynak ajánljuk

5. Képtelen képrablás – Mesék a múzeumból

A Képtelen képrablás című könyv 14 varázslatos történetet tartalmaz, amelyeket 14 szerző írt a Magyar Nemzeti Galéria híres festményeihez. A lapokon olyan ikonikus alkotások elevenednek meg, mint a Zöld szamár, a Léghajó vagy a Rózsalovag. A fantáziadús meséken keresztül a gyerekek számára izgalmassá válik a művészet világa. Miközben a mesék hőseivel kalandoznak, megtanulják felismerni a magyar festészet legnagyobb alkotásait. Ha pedig legközelebb a Galériában járnak, már ismerősként üdvözölhetik Munkácsy, Szinyei, Gulácsy és a többi híres festő művét. Tapasztalatból mondom, hogy ez a könyv kiváló módja annak, hogy a gyerekek közelebb kerüljenek a magyar képzőművészet kincsestárához.

6-10 éves korosztálynak ajánljuk

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
És te szoktál a mobiloddal fizetni? Tények és tévhitek az okoseszközös fizetésről
Gyors, egyszerű és egyre népszerűbb alternatíva. Ilyen az okoseszközökkel történő fizetés, cikkünkben pedig el is oszlatjuk az ezzel kapcsolatos a tévhiteket.


Az érintésmentes fizetés népszerűsége folyamatosan növekszik, köszönhetően annak, hogy gyors, kényelmes, és nem utolsósorban biztonságos. Magyarországon a kártyaterminálok több mint 95%-a támogatja ezt a fizetési módot, így az okoseszközök széles körben használhatók. Mégis sokan vannak, akik kétkedve fogadják az ilyen újításokat, és számos tévhitet terjesztenek róluk. Lássuk, mi az igazság!

„Ez nekem túl bonyolult, az ilyen dolgok a Z generációnak valók”

Tévhit:

A 65 éves Erzsébet azt mondja, számára a technológiai dolgok amúgy is kihívást jelentenek, így inkább a hagyományos bankkártyás fizetést részesíti előnyben. „Én nem vagyok egy technikai zseni, és nem akarok órákig szenvedni a beállítással.”

Valóság:

Az okoseszközös fizetés beállítása rendkívül egyszerű. Miután hozzáadjuk bankkártyánkat az alkalmazáshoz (például Apple Pay vagy Google Pay), mindössze néhány lépést kell követni a biztonsági ellenőrzéshez, mint például az ujjlenyomat vagy PIN-kód megadása. Ha még így is komplikáltnak hangzik, elég egyszer segítséget kérni a kezdeti beállításhoz, utána már menni fog, mint a karikacsapás.

Annál is inkább, mert ha egyszer regisztráltuk a kártyánkat egy okoseszközön, rengeteget könnyíthet az életünkön. A marketingesként dolgozó András például azt mondja, amióta az okosórájával fizet, sokkal gördülékenyebb lett a mindennapi vásárlás. "Nem kell keresgélnem a pénztárcámat, elég egy mozdulat, és már mehetek is tovább. Ráadásul biztonságosabbnak is érzem, mert az eszközöm mindig nálam van, és az azonosítás is gyors.”

„Nem biztonságos, könnyen feltörhetik!”

Tévhit:

„Szerintem ez nem biztonságos. Mi van, ha feltörik a telefonomat, és minden pénzem eltűnik?” – teszi fel a kérdést Gábor, aki az adatvédelem miatt aggódik.

Valóság:

Valójában az okoseszközökkel történő fizetés sokkal biztonságosabb, mint gondolnánk. Az Apple Pay, Google Pay és Samsung Pay rendszerek titkosítást használnak, valamint biometrikus azonosítást (pl. az imént említett ujjlenyomat vagy arcfelismerés). Ráadásul a valódi kártyaadatok nem kerülnek továbbításra a vásárlás során, helyettük egyedi azonosítók (tokenek) használatosak. Ezek az egyszer használatos kódok biztosítják, hogy az adatok ne kerüljenek rossz kezekbe.

„A hackerek könnyen hozzáférhetnek!”

Tévhit:

Gábor szerint ezeket a nem kézzelfogható dolgokat a hackerek még könnyebben eltulajdoníthatják, miután feltörték az okostelefont.

Valóság:

Bár sokaknak komoly kétségei vannak az online biztonságot illetően, a valóság az, hogy az okoseszközös fizetési rendszerek szigorú biztonsági intézkedésekkel védettek, beleértve a titkosítást és a rendszeres frissítéseket. Ezen rendszerek többfaktoros azonosítást alkalmaznak, így sokkal nehezebb feltörni őket.

Éva pár évvel ezelőtt, 50 évesen már átesett a tűzkeresztségen, azóta pedig csak az okostelefonját használja fizetésre. Azt mondja, biztos benne, hogy nagyobb védelmet élvezhet, mintha készpénzzel fizetne, mert azt bármikor ellophatják.

„Az NFC-n keresztül ellophatják az adataimat”

Tévhit:

„Hallottam, hogy tolvajok csak hozzáérintenek valami kütyüt a telefonomhoz, és máris el tudják lopni a bankkártya adataimat NFC-n keresztül” – osztja meg félelmeit Zoltán, aki az NFC technológia miatt aggódik.

Valóság:

Zoltán nem tudja, de az NFC fizetés csak akkor működik, ha a felhasználó hitelesíti a tranzakciót, például biometrikus azonosítással. A modern NFC-rendszerek csak néhány centiméteres hatótávval működnek, így nem lehet csak úgy „ellopni” az adatokat, mint ahogy azt Zoltán gondolja. Továbbá a tolvajoknak a felhasználó biometrikus adatait is meg kellene szerezniük a sikeres tranzakcióhoz.

Editet más óvva intette pont a fenti okok miatt, de ő sosem tartott ezektől. "Az éttermekben és kávézókban különösen jól jön, hogy csak előveszem a telefonomat, és egy pillanat alatt kifizetek mindent. A tranzakciók gyorsasága miatt a sorban állás is sokkal gördülékenyebbé vált, ami nagy könnyebbség.”

Miért érdemes okoseszközzel fizetni?

Az okoseszközökkel történő fizetés tehát nemcsak biztonságos, hanem gyors és kényelmes is. Gondoljunk csak bele, mennyire praktikus lehet sportolás közben, utazáskor, vagy amikor gyorsan leugrunk egy boltba, és nincs nálunk a pénztárca. Az érintésmentes fizetés minden helyzetben kényelmet és rugalmasságot nyújt, legyen szó szórakozásról vagy egy spontán bevásárlásról.

Az okoseszközökkel történő fizetés nemcsak a Z generációnak való, hanem mindenki számára, aki szeretné megkönnyíteni a mindennapi fizetéseit. A modern világban pedig ez nem futurisztikus technológia, hanem a hétköznapi élet része.

A cikk a Mastercard támogatásával készült.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Bográcsparti az iskolában? - Így is lehet közösséget építeni az osztálykiránduláson túl
Az iskolai közösségi programoknak nemcsak a társas kapcsolódásokra, hanem akár a tanórákon nyújtott teljesítményre is pozitív hatása lehet - véli pszichológus szakértőnk. Van egy jó hírünk: most pénzbeli támogatást lehet nyerni például osztálykirándulások megvalósítására.


A tanórán kívüli iskolai programok, projektek minden diák számára felejthetetlen élményeket nyújtanak, de jelentőségük ennél is sokkal mélyebb. Ezek az alkalmak nem csupán a tantermen kívüli ismeretszerzést segítik elő, hanem fontos szerepet játszanak a közösségi kapcsolatok erősítésében is. Egy közös túra, kulturális program során a diákok együttműködése, csapatmunkája és egymásra utaltsága által új szintre kerülhetnek a barátságok, és a gyerekek az összetartozás érzését is sokszorosan megtapasztalhatják.

Erre erősít rá megkérdezett szakértőnk, Lengyel Fanny pszichológus is: "Az osztálykirándulások és oktatáson kívüli egyéb iskolai programok javíthatják az osztályközösséget és a diákok szociális készségeit, ami kiemelten fontos a Covid óta. Ezek a közös élmények erősíthetik a diákok közötti kapcsolódást, elősegíthetik az empátia, az együttműködés és a kommunikáció fejlődését."

"Hosszú távon ezek az események javíthatják a csoportdinamikát, növelhetik a diákok közötti összetartást, ami pozitív hatással lehet a tanulmányi eredményekre és az egyéni pszichés jóllétre is"

- emeli ki a szakember.

Hogy szélesebb képet kapjunk az iskolai közösségi programokról, megkértünk néhány fiatalt, akik nemrég érettségiztek, hogy elevenítsenek fel olyan élményeket az iskolás időszakukból, ami különösen megmaradt az emlékezetükben. Egy szülőt is megkérdeztünk, mit tapasztal e téren az iskolás gyerekeivel kapcsolatban.

Filmkampány, sportnap, külföldi út

Csanád (22) volt iskolájában rengeteg ilyen programra sor került. „A végzősök kampányfilm-versenye volt a kedvencem” – kezdi el mesélni. A verseny alatt az osztályok teljes bedobással próbálták népszerűsíteni a filmjüket, aminek már az elkészítése is kreativitásra és kooperációra sarkallta őket. Emellett

a sportnapot is nagyon élvezte, hiszen „ott egy csapatként nagyon lehetett érezni a közösség erejét.”

Az iskola által szervezett Erasmus+ tanulmányi utat is nagy élményként élte meg, ehhez előre le kellett forgatni interjúkat, és az is összerázta a brigádot. A bolyai csapatversenyek is jók voltak ilyen szempontból – mondja – főleg, ha bejutottak a budapesti díjátadóra, ami akkor nem volt mindennapos.

Pályázzatok és nyerjetek félmillió forintot a terveitek megvalósításához! Egy menő új eszköz, egy különleges kirándulás vagy éppen az iskolaudvar fejlesztése? Az OTP Class Pályázat idén kettő, közösségépítés és iskolai környezet fejlesztése kategóriában várja az osztályok 2-3 perces kreatív videóját, amelyben bemutatkoznak, és bemutatják, hogy mire költenék szívesen a megpályázott összeget.

A négy díjazott osztály osztályonként 500 000 Ft támogatást kap, további két osztály pedig az OTP Fáy Alapítvány Különdíjban részesülhet. Az idei évben újdonságként minden pályázó osztály részére lehetőséget biztosítanak, hogy részt vegyenek egy pénzügyi edukációs előadáson, amit az OTP Bank munkatársai tartanak az osztályok iskoláiban.

A pályázat november 3-ig tart, részletei ezen a linken találhatók.

Egy emlékezetes tanulmányi kirándulás

A 12. osztályos osztálykirándulás során Andrisék (19) Budapestre utaztak. Az egyik napjukat a zsidó negyedben töltötték, ahol egy részletes történelmi előadást hallgattak meg a holokausztról és a magyar zsidóság történetéről. Andris azt mondja, ez mélyen megérintette őket, különösen az, amikor a Dohány utcai zsinagóga előtt álltak, és szinte a vállukon érezték a történelmi események súlyát.

„Ez az élmény csendet és gondolkodást váltott ki az egész osztályból, olyan volt, mintha mindannyian egy kicsit közelebb kerültünk volna egymáshoz,

közösen osztozva a pillanat erejében.”

A történelmi séta után szabadidőt kaptak, és néhány osztálytársával úgy döntöttek, hogy kiülnek egy tetőteraszra, ahol órákon át beszélgettek. Szó esett az érettségiről, a jövőről, de még arról is, ki hova szeretne továbbtanulni, és hogy mit várnak az egyetemtől. „Ezek a beszélgetések nemcsak felületesek voltak, hanem mélyebb témákat is érintettek, amik addig talán sosem kerültek volna elő. Ezen a napon nemcsak jobban megismertük egymást, hanem igazi baráti kötelékek alakultak ki, amelyek a kirándulás után is megmaradtak” – meséli Andris.

Éjszaka az iskolában

Ádám (20) úgy emlékszik vissza a kilencedik osztályra, mint egy vízválasztóra. „Új gimnázium, mentünk sítáborba, és teljesen véletlenül összekerültünk két sráccal, akik azóta a legjobb barátaim. Szerintem ez adta meg a barátságunk alapját.” Az iskolájukban volt még egy Janus Night nevű esemény, ami hagyománnyá vált az évek során. A program általában egy szeptemberi péntek délutánon kezdődik, ilyenkor

előadók jönnek minden féle területről, és előadásokat tartanak. A későbbi órákban játékokon, interaktív programokon vehetnek részt, illetve társasozásra is van lehetőség.

„Ilyenkor bent töltjük az egész éjszakát az iskolában, aki akar, alszik, de nem muszáj. Az összes program fakultatív, és nagyon király, mert remekül összehozza az osztályokat, közösségeket” – idézi fel nosztalgikusan Ádám.

Bográcsparti a szülőkkel és a tanárokkal

„Nálunk általános iskolában május végén mindig volt bográcsparti” – kezdi lelkesen Kristóf (20). Az iskola udvarán sütögettek, bográcsoztak a szülők a gyerekekkel, voltak sorversenyek, foci, és egyéb játékok, ahol nyereményeket is lehetett szerezni. A felső tagozatban úgynevezett

portyát is tartottak, amikor is osztályonként körbe kellett járni a környéken, és feladatokat végrehajtani.

Ez általában egy szombati napon volt, hogy a szülők is ráérjenek, hiszen ez kifejezetten erre volt kihegyezve, hogy a tanárok is találkoznak a szülőkkel, és jókat lehessen beszélgetni. „Ez tényleg egy jópofa kis közösségépítő program” – zárja Kristóf.

Az osztálykirándulások több szinten hozzák össze a közösséget

Betti 11 és 12 éves gyermekei egy megyeszékhely általános iskolájába járnak. Életkoruk miatt általában egy napos, jellemzően környékbeli vagy budapesti kirándulásokra mennek. Ő a tanulmányokhoz kapcsolódó kirándulásokat preferálja, hiszen sokan nem tudnak eljutni családdal, vagy nem tudják, hogy tematikailag mi is lenne a helyes program a gyereknek – ezért is jobb az iskolai vagy tanári szervezés. „Ehhez jó lenne a különbusz, mert a tömegközlekedést nagyon nehézkes használni a késések és a külön csoport bejelentésének körülményessége miatt” – teszi hozzá. A külön busz nagyon drága, az iskola vagy a szülők nem tudják finanszírozni. Azt mondja, amíg az osztálytársak közül többen is „lepacizzák” a tehenet addig akár egy falusi, vidéki kiruccanás is elég lehet, például a környezet-és honismeret tantárgyakhoz.

Betti szerint

a kirándulások közösségformáló szerepe akkor jön elő, amikor például valaki megsérül, és segítik, támogatják, vigasztalják, vagy amikor megosztják a vitt nasit.

Ha késik a vonat, addig pedig kitalálnak egy közös játékot. „A tanároknak is hasznos ez, hiszen más oldalukról ismerik meg a gyerekeket, vidámabb, kötetlenebb lehet a hangulat, formálódnak barátságok, mert van rá idő, nemcsak 10 perc, mint a szünetekben.”

A cikk megjelenését az OTP Bank támogatta.

Link másolása
KÖVESS MINKET: