Hogyan őrizhető meg a hibátlan mosoly egy életen át?
Nem rózsás a helyzet, de sokat tehetünk azért, hogy változzon
Mielőtt belevetnénk magunkat a szájápolási tanácsokba, érdemes röviden megvizsgálni a magyar fogászati körképet röviden. A Semmelweis Egyetem 2019-es felmérése szerint a magyar emberek szájhigiénéje nemzetközi összevetésben is rossznak tekinthető. A kutatás meglepő eredményei szerint:
- Egy átlagos felnőtt szájából 10 fog hiányzik, ami messze meghaladja az európai átlagot is.
- Míg fejenként havi egy tubus fogkrém az ajánlott fogyasztási mennyiség, addig a magyarok átlagosan mindössze 2,4 tubus/fő/év fogkrémfelhasználással rendelkeznek.
- A szegényes száj- és fogápolási szokások mellett, problémát jelent a súlyos esetekben akár fogvesztéssel járó, a lakosság több mint felét éríntő fogágybetegség is.
Habár a kutatás eredményei nem túl pozitívak, a megfelelő szokások kialakításával sokat tehetünk fogaink egészsége és szépsége érdekében. Ezért is annyira fontos az edukáció a helyes fogápolási szokásokról. Lássuk a legfontosabb szájápolási trükköket!
5 szokás az élethosszig tartó mosolyért
Életviteli szokásaink alapjaiban határozzák meg a fogak megjelenését és egészségét. A következőkben 5 olyan területet járunk körbe, melyekkel sokat tehetünk a gyakori fogászati problémák elkerülése érdekében.
Minden a megfelelő étkezési szokásoknál kezdődik
Étkezési szokásaink az egészségünket számos módon befolyásolhatják. Igaz ez a fogazatra és ínyre is: az elfogyasztott ételekkel segíthetjük egészségünk megőrzését vagy akár kárt is tehetünk bennük.
A Rochesteri Egyetem egészség enciklopédiája szerint a fogak egészségének megőrzése érdekében érdemes rostdús ételeket, antibakteriális hatású polifenolokban gazdag fekete- és zöld teát fogyasztani, valamint cukormentes rágógumit használni.
A tájékoztató szerint kerülendők a hozzáadott cukrot, alkoholt és szénsavat tartalmazó italok, illetve a magas cukortartalmú nassolnivalók. Hasonló ajánlásokkal él az Egészségügyi Világszervezet (WHO), amely szerint egy átlagos felnőtt számára maximum napi 50 gramm hozzáadott cukor fogyasztandó.
Fontos, hogy már gyermekként elsajátítsuk a szájápolást
Ahhoz, hogy elkerülhessük a gyakori fogászati és szájsebészeti problémákat, mint például a korábbiakban már említett parodontózist vagy a fogszuvasodást, elengedhetetlen, hogy már fiatal gyermekként elsajátítsuk az alapos szájápolási szokásokat. Hogy ez mit jelent a gyakorlatban? Mutatjuk!
- Érdemes naponta legalább két alkalommal fogat mosni! Fontos, hogy ne feledkezzünk meg a nehezen elérhető részekről, mint amilyenek a hátsó rágófogak!
- Használjunk közepes vagy puha sörtéjű fogkefét és tartózkodjunk a túl erős mozdulatoktól, amelyek kárt tehetnek az ínyben és a fogzománcban!
- Válasszunk fluorid tartalmú fogkrémet, amely nem csupán veszélytelen az egészségre, de számos tanulmány által igazolt módon csökkenti a fogszuvasodás kockázatát.
- Érdemes fogselymet vagy fogközi kefét használni, mellyel eltávolítható a fogrésekbe ragadt, makacs ételmaradék.
- Végül pedig javasolt alkoholmentes szájvíz és nyelvkaparó alkalmazása a tökéletes eredmény érdekében!
Kerüljük azokat a szokásokat, melyekkel kár tehetünk a fogak- és íny egészségében
Legyen szó cigarettáról, vaporizátórrol, hevített dohánytermékről vagy nikotinpárnákról, minden dohánytermék veszélyt jelent a fogakra és az ínyre. Amennyiben szeretnéd fenntartani a fogaid és ínyed szépségét és egészségét, akkor kerüld ezen termékek használatát. Hasonlóan a dohányzáshoz, a túlzott alkoholfogyasztás is veszélyes lehet, hiszen növelheti az ínyrecesszió, fogszuvasodás és fogvesztés veszélyét.
Akkor is látogassunk el rendszeresen a fogorvoshoz, ha nincs panaszunk
Nincs semmi panaszom, így nincs is értelme ellátogatni a kezelőorvoshoz, ugye? Ez tévhit! Bár csábítónak tűnhet, hogy panaszmentesen megspórold a rutinvizsgálattal járó stresszt, időt és költségeket, azonban a kontrollvizsgálat kihagyása semmiképp sem javasolt. A szakemberek javaslata szerint 6-12 havonta érdemes fogászati ellenőrzésen részt venni. Így garantáltan időben észleli és kezeli fogorvosod az esetleges problémákat, ezzel megelőzve az akár súlyos következményekkel és komplex kezeléssel gyógyítható súlyosabb problémákat.
Végül pedig ne ódzkodjunk a fogpótlástól, ha szükséges
Bár a fenti tanácsok követésével jelentősen csökkenthető, a fogvesztés kockázata mégis fokozódik a kor előrehaladtával. Szerencsére azonban rengeteg kezelés közül válogathatunk az elvesztett fogak pótlására.
Ezen kezelések egyik legnépszerűbbike a fogimplantátum beültetése, mellyel hosszantartó, esztétikus és az eredetivel majdnem tökéletesen megegyező fogazatot kaphatunk. Alkalmas részleges vagy akár teljes fogpótlásra, ráadásul minden korcsoport számára elérhető.
Dr. Németh Bálint: fájdalommentes fogászati és szájsebészeti kezelés
Dr. Németh Bálint, sok éves hazai és nemzetközi tapasztalattal rendelkező szájsebész és fogorvos budai rendelőjében várja a modern és fájdalommentes kezelésre vágyó pácienseket. Legyen szó rutin ellenőrzésről, esztétikai beavatkozásról vagy éppen fogpótlásról, Dr. Németh Bálintra és csapatára minden kezelésben számíthat!