10 genetikai mutáció, amivel "szuperhősökké" válhatunk
Mindnyájan olyan génekkel születünk, amelyek meghatározzák a szemünk színétől kezdve a nemünking megannyi tulajdonságunkat.
Néhányan azonban genetikai mutációkkal jönnek a világra, szert téve akár szuperhősökhöz hasonló képességekre is.
1. Szuperízlelés
A szuperízlelők főként a keserű ízeket érzik sokkal erőteljesebben, ők a Föld népességének körülbelül 25%-át teszik ki. Valószínűsíthetően több ezer éve alakult ki ez a mutáció, hogy a lehetséges mérgező, sokkal keserűbb ízű növényektől védje az embereket.
2. Szuperrugalmasság
A Fibrillin-1-es protein mutációja okozza a Marfan-szindrómát, mely a test kötőszöveteit érinti, ezáltal az illető képes rendellenes irányokba is mozgatni a végtagjait: hosszabb karok, lábak, ujjak, hajlott gerinc, lúdtalp és magas, vékony test jellemzi őket. Sajnos komoly keringési problémákkal is meg kell küzdeniük a Marfan-szindrómásoknak.
3. Szupergyorsaság
Az ACTN3 gén módosulásai nagyobb sebességet eredményezhetnek futás közben. Az actinin alfa 3 protein felel az izomszövetek gyors mozgásáért, ezért vagyunk képesek a futásra, és hasonlóan gyors mozdulatokra. A proteinszint emelkedésével legtöbbünket le tudják futni ezek az emberek.
4. Arzénrezisztencia
Létezik Argentínában egy közösség, melynek összes tagja olyan genetikai mutációval rendelkezik, mely ellenáll az arzénmérgezésnek. A halálos adag nyolcvanszorosát is túlélték. A tudósok úgy vélik, hogy a kommuna ivóvízellátását több ezer éve szennyezi természetes módon előforduló arzén. Ebből adódóan testük tartalmazza a AS3MT-gént, mely gyorsabban kiüríti a mérgező anyagokat a szervezetből, mint egy átlagos ember esetében.
5. Zsírrezisztancia
A fogyókúrázóknak álom, azonban a zsírok felvételénél jelentkező ellenállás korántsem olyan csodás dolog. Az MDP szindróma - mely összesen 8 embert érint jelenleg a Földön - meggátolja a zsírok elraktározását a bőrünk alatt. Ehelyett a zsír a véráramba kerül, cukorbetegséget és egyéb egészségügyi problémákat okozva.
6. Szuperlátás
A tetrakromácia olyan állapotot jelöl, amelyben az ember képes majdnem 100 millió (!) színt megkülönböztetni. Ezt a mutációt az opszin gén okozza, mely a színlátáshoz szükséges pigmenteket állítja elő. Összehasonlításképpen: az átlagember egymillió színt képes felismerni.
7. Törhetetlen csontok
A csontritkuláshoz vezető gének mutációja az ellenkezőjét is kiválthatja: a törhetetlen csontokkal rendelkezők csontsűrűsége sokkal nagyobb, mint a normál emberé.
8. Sokk-ellenállás
Slavisa Pajkicot csak az "Elememberként" ismerik, ugyanis génmutációja miatt nem izzad és nincs nyálmirigye sem. Ezáltal teste képes az elektromosságnak is ellenállni. Eddig 20 000 voltot volt képes levezetni, ez jóval több, mint a szintén súlyos sérülést okozó 50 voltos áramütés.
9. Fájdalommentesség
Ez a ritka tulajdonság kevesebb mint 100 embert érint a világban: a páciens nem érez semmit égési sérüléskor, sem csonttörés alkalmával, és általában semmilyen fizikai fájdalmat nem képes megkülönböztetni. A "betegség" a SCN11A gén mutációjával jött létre, mely a nátriumszintet csökkenti a sejtjeinkben, ez felel az agyunk számára továbbított fájdalomérzetért.
10. Szupererő
Az MSTN gén mutációja sokkal gyorsabb izomnövekedést tesz lehetővé. Minthogy a miosztanin feladata, hogy meggátolja az izomnövekedést a megfelelő határ elérésekor, az ebben szenvedők általában dupla annyi muszklit szednek fel, mint normális társaik.
via International Business Times