KÉK HÍREK
A Rovatból

Több százezer ember életét is megmentheti az új oltóanyag

2018-tól három ország kapja meg a világ első malária elleni oltásait: Ghána, Kenya és Malawi.

Link másolása

A BBC híradása szerint 2018-tól három ország kapja meg a világ első malária elleni oltásait: Ghána, Kenya és Malawi.

Az RTS,S vakcina védi az immunrendszert a maláriaparaziták támadása ellen, amit leginkább a szúnyogcsípések terjesztenek. A WHO szerint az injekció akár több százezer embert életét is megmentheti.

Az azonban még mindig kérdéses, hogy mennyire megoldható ennek használata a világ legszegényebb részein. A vakcinát ugyanis négy részben kell beadni: három hónapon át havonta egyszer, majd a negyedik adagot 18 hónappal később.

ti

A kezdeményezés egy szigorúan megfigyelt és jól megalapozott klinikai tesztsorozat után jött létre, annak ellenére, hogy még mindig nem tisztázott, kivitelezhető-e a valóságban, különösen olyan országokban, ahol az egészségügyhöz való hozzáférés meglehetősen korlátozott. Emiatt a WHO teszteket végez 3 országban, hogy kiderítsék, el tudják-e kezdeni a teljes malária elleni kezelést. Mindeközben igyekeznek felmérni a vakcinák biztonságosságát és hatékonyságát is.

A tesztelések során összegyűjtött információk segítenek a további döntéshozatalban, hogy szélesebb körben tudják-e majd használni a vakcinákat. A már meglévő malária elleni védőszerekkel együttvéve akár emberek százezreit is meg lehet menteni Afrikában.

A tesztekbe több mint 750 000 öt és tizenhét hónap közötti gyermeket vonnak be, akiknek közel fele fogja megkapni a vakcinát, hogy felmérjék annak valódi hatékonyságát.

Ebben a korban négy adag vakcina beadása 10-ből 4 esetben bizonyult hatékonynak, ami sokkal kevesebb, mint más körülmények között.

Mennyire hatékony?

Az oltás harmadára csökkenti a legsúlyosabb eseteket és csökkenti azon gyermekek számát, akik kórházi ellátásra vagy vérátömlesztésre szorulnak. Viszont a vakcina előnyei jelentős mértékben csökkenek, amennyiben nem adják be a negyedik adagot.

A programba Ghánát, Kenyát és Malawit vonták be, mivel ezekben az országokban már vannak meglévő nagyobb programok a malária elleni harcra, például használnak szúnyoghálós ágyakat. Ennek ellenére még mindig nagyon sok a fertőzés.

Mindegyik ország maga dönti majd el, hogy hogyan kivitelezi az oltási teszteket, de előnyben részesítik azokat a területeket, amelyek kiemelten veszélyeztetettek.

A nagy fejlődés ellenére évente 212 millió új maláriától fertőzött beteget regisztrálnak és 492 000 halálesetet. A leginkább sújtott terület Afrika, és az áldozatok nagy része gyermek.

A vakcina tesztelését a következő szervezetek támogatják: Gavi, the Vaccine Alliance, the Global Fund to Fight Aids, Tuberculosis and Malaria, Unitaid, a WHO és a GSK.

Dr. Seth Berkley, a Gavi vezetője így nyilatkozott: "A világ első malária elleni oltása nagy előrelépés az elmúlt 30 év tekintetében. A mai bejelentés nagy lépést jelent abban, hogy a programot az egész világon elérhetővé tegyük. A malária nagy kihívást jelent a világ legszegényebb országaiban, mely százezrek életét veszi el és hátráltatja a gazdaságot is. Ezek a tesztelések alapvető fontosságúak annak érdekében, hogy a vakcina csökkenteni tudja az országok ezen terhét."

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
A Rovatból
Holtan találtak rá egy négygyerekes nyíregyházi édesanyára – napok óta keresték
A 44 éves nő iratait hátrahagyva tűnt el. Szerdán egy erdős területen találtak rá.

Link másolása

Holtan találták meg azt a négygyermekes édesanyát, aki pár nappal ezelőtt tűnt el Nyíregyházán – írta meg a 24.hu. Értesüléseik szerint a nő holttestét Nyírtura környékén, egy erdős területen találták meg.

A 44 éves Zsuzsa iratait hátrahagyva a kocsijával együtt tűnt el április 22-én, hétfőn. Férje korábban a Borsnak elmondta, hogy nagyon sokan indultak a keresésére.

Gál Attila, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtreferense az üggyel kapcsolatban a 24.hu megkeresésére azt mondta: a rendőrség közigazgatási eljárásban vizsgálja a haláleset körülményeit.

Ha úgy érzed, segítségre lenne szükséged vagy rokonodért, ismerősödért aggódsz, hívd a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123 vagy 06 80 820 111 telefonszámot, vagy látogass el ERRE AZ OLDALRA, ahol többféle segítséget kaphatsz.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÉK HÍREK
„Hányingerem lett, kapart a torkom, fájt a fejem” – megszólaltak a gyerekek, akiket kórházba kellett szállítani egy általános iskolából
Ha nem lesznek tüneteik, legkésőbb holnapra mindannyian hazakerülhetnek. Egyelőre továbbra sem tudni, mi okozta a rosszullétet, az orvos szerint nem gázszivárgás.

Link másolása

Ahogy arról korábban beszámoltunk, szerda reggel 31 gyereket kellett kórházba vinni egy csepeli általános iskolából, miután szúrós gázszagot éreztek az épületben. A tanulókat a Heim Pál Gyermekkórházban vizsgálták meg.

A Török Flóris Általános Iskola diákjai az RTL Híradónak arról beszéltek, milyen tüneteket éreztek.

„Hányingerem lett, kapart a torkom, fájt a fejem”

– mondta el az egyikük, míg egy fiú arról mesélt, hogy a torka fájt és köhögni kezdett.

A kiürítést követően a katasztrófavédelem munkatársai az épület több pontján is méréseket végeztek. Ezek nem tudták kimutatni, hogy az „egészségre ártalmas koncentrációjú veszélyes anyag” lett volna jelen az iskolában – derült ki az RTL riportjából.

Bognár Zsolt a Heim Pál gyermekkórház osztályvezető főorvosa elmondta, hogy nem gázmérgezésről van szó. Valamilyen, a nyálkahártyát irritáló anyag kerülhetett a levegőbe.

Egy szülő elmondta, hogy a rosszullét azokat a gyerekeket érintette, akik már kora reggel, a tanítás előtti ügyeletben az iskolában voltak. A diákokat végül 10 mentőautóval szállították kórházba, ha tünetmentesek maradnak, várhatóan 24 órán belül mindannyian hazamehetnek.

Az RTL riportja a rosszul lett kisdiákokról

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
„Isteni csoda” – megszólalt az édesanya, akinek a kisfia kiesett a csepeli panelből
Elmondása szerint az orvosok először biztosak voltak benne, hogy a kis Jonatánnak komoly belső sérülései lesznek, a csodával határos, hogy nem így történt.

Link másolása

Nyilatkozott az RTL Híradójának az az édesanya, akinek hároméves kisfia múlt pénteken zuhant ki egy csepeli panelház ötödik emeletéről.

A gyerek körülbelül 15 métert zuhant, de a csodával határos módon túlélte az esetet, mert egy bokros területre esett. Jelenleg is kórházban gyógyul.

A kis Jonatán édesanyja a csatornának elmondta: az ominózus napon arra figyelt fel, hogy a családtagok kiabálnak, ezután rohantak le az utcára.

„A kisfiú magánál volt, felismert engem, miután szólítottam, rám nézett, belenézett a szemembe, és elkezdett sírni”

– mesélte Rafael Szabrina.

Elmondása szerint a gyereket a helyszínen elaltatták, úgy szállították kórházba. Jonatán az intenzívre került, a mentők akkor azt mondták, egy ilyen nagy zuhanás után komoly esélye lehet a belső sérüléseknek. Később szerencsére kiderült, hogy nincs akkora baj.

„Kijött az orvos, és azt mondta, hogy koponyasérülése nincsen, meg van zúzódva neki a tüdeje, meg három bordája van eltörve” – sorolta a sérüléseket az anya. Szerinte isteni csoda történt, a gyerek a történtek után két nappal már nevetett.

Az RTL Híradó riportja a Jonatánról

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
31 gyereket kellett kórházba vinni egy budapesti általános iskolából – szúrós gázszag terjengett
A diákokat kivizsgálásra szállították a Heim Pál Gyermekkórházba, gondatlan veszélyeztetés miatt pedig nyomozást indított a rendőrség.

Link másolása

Ismeretlen tettes ellen indított nyomozást a rendőrség a XXIII. kerületi Török Flóris Általános Iskolában szerda reggel történt tömeges rosszullétek miatt, amelyek előtt szúrós szag terjengett az épületben – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) az MTI megkeresésére szerdán.

A BRFK kommunikációs osztályán elmondták:

az intézményben történtek miatt a BRFK XX. és XXIII. kerületi rendőrkapitánysága foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés gyanújával ismeretlen tettes ellen indított nyomozást.

Hozzátették: a katasztrófavédelem szakembereinek bevonásával folytatott eljárás célja, hogy tisztázzák, pontosan mi történt, mi okozta a szúrós szagot, illetve történt-e bárki részéről mulasztás.

A katasztrófavédelem korábbi közlése szerint szerda reggel ki kellett üríteni a Dinnyehegyi közi általános iskolát, mert szúrós gázszagot éreztek az ott tartózkodók, amitől többen rosszullétre panaszkodtak.

A mentők 31 gyermeket szállítottak vizsgálatra a Heim Pál gyermekkórházba.

Link másolása
KÖVESS MINKET: