EGÉSZSÉG
A Rovatból

Drámaian megugrott a betegek száma Magyarországon

3,2 millió embert kezeltek a háziorvosok magas vérnyomással, de meghaladta az egymillió főt az iszkémiás szívbetegségben és a diabéteszben szenvedők száma is.

Link másolása

A KSH egyik 2021-es adatokkal dolgozó tanulmánya szerint az elmúlt 11 évben az asztmások és a daganatos betegek száma nőtt leginkább, de 147 százalékkal ugrott meg az agyi erek katasztrófáit érintő diagnózisok és a cukorbetegek száma is - írja a napi.hu.

A 19 évesnél idősebb korosztályban 2021-ben tízezer lakosra:

  • 4007 magas vérnyomásban szenvedő beteg jutott, 2011-ben 3400;
  • daganatos beteg 512 volt, 2011-ben 337;
  • a cukorbetegek száma is drámaian nőtt tíz év alatt, 2021-ben 1406 betegről szólnak a statisztikai adatok, 2011-ben pedig 1072 diabéteszes jutott 10 000 lakosra.

    2021-ben a háziorvosok nyilvántartása szerint összesen 3,2 millió embert kezeltek magas vérnyomással, de meghaladta az egymillió főt az iszkémiás szívbetegségben és a diabéteszben szenvedők száma is.

    A top négy betegszám emelkedés a következő volt:

  • az asztmások száma 272 százalékkal nőtt;
  • a rosszindulatú daganatos betegek száma 158 százalékkal lett magasabb;
  • a cerebrovaszkuláris (agyi ereket érintő) betegségek aránya 147 százalékkal ugrott meg;
  • a diabéteszesek (cukorbetegek) száma 137 százalékkal emelkedett két évtized alatt.

    A demográfiai tendenciákról is katasztrofális képet fest a tanulmány, az idősödő korszerkezet miatt a halálozások száma egyre nagyobb mértékben haladja meg a születésekét.

    Az ezredfordulótól a Covid19-járvány kitöréséig évente 126–136 ezren haltak meg, 2020-ban és 2021-ben a halálozások száma 141, illetve 156 ezerre ugrott, 2022-ben pedig 136 ezer haláleset volt, miközben a szülőképes korú nők száma is folyamatosan csökken.

    A 2022-es népszámlálás adatai szerint már csak 9,6 millió fő élt Magyarországon, 333 ezer fővel kevesebben, mint a 2011-es népszámlálás idején. A 2011. és a 2022. évi népszámlálások között csak Pest és Győr-Moson-Sopron megye népessége gyarapodott 10, illetve 4,4 százalékkal, a többi megyéé és a fővárosé fogyott.

    Eközben 2021-ben az előző évinél 22-vel kevesebb, 6516 háziorvosi és házi gyermekorvosi praxisban volt alapellátás. Az orvossal nem rendelkező, helyettesítésben ellátott praxisok száma 2015 óta a korábbinál meredekebben emelkedett, 2021-re számuk 375-tel, 662-re nőtt.

    2023-ban összesen öt olyan háziorvos praktizál Magyarországon, aki 30 év alatt van. A KSH szerint 2021-ben 42,5 ezer orvosra és 105,3 ezer szakdolgozóra lett volna szükség az országban az egészségügy zavartalan üzemeltetéséhez. Ezzel szemben 41,2 ezer orvos dolgozott, és 101,6 ezer szakdolgozói állás volt betöltve.

    Ötszázalékos volt az orvoshiány Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Bács-Kiskun megyében 4,5 százalékon állt a betöltetlen orvosi állások száma, de Budapesten is óriási orvosi létszámhiánnyal (4,3 százalék) küzd az egészségügy.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

  • Címlapról ajánljuk


    EGÉSZSÉG
    A Rovatból
    Figyelem! Ezt kell tenni, ha megcsípett minket a nílusi szúnyog
    Már 15-re emelkedett a hazai esetek száma, ezért a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ kiadott egy közleményt, amelyben leírják, hogy mit kell tenni, ha megcsípett minket a nyugat-nílusi szúnyog.

    Link másolása

    A szúnyogok által terjesztett nyugat-nílusi láz magyarországi megjelenése miatt a szúnyogcsípések megelőzésére és a szúnyogok elleni védekezésre kéri a lakosságot a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).

    A tájékoztatás szerint a nyugat-nílusi láz Magyarországon minden évben szezonálisan (június-november) előforduló, szúnyogok által terjesztett betegség.

    A nyugat-nílusi vírussal fertőzött emberek többsége tünetmentes, néhány százalékban enyhe, influenzaszerű tünetek jelentkeznek, amelyek többnyire 3-6 nap alatt maguktól gyógyulnak. A leginkább idős emberek esetében idegrendszeri tünetek léphetnek fel.

    Az NNGYK emiatt arra kéri a lakosságot, hogy védekezzenek a szúnyogcsípések ellen.

    Ezeket ajánlják:

    - Viseljenek hosszú szárú, hosszú ujjú ruhát, hogy csökkentsék a csípésnek kitett bőrfelületet.

    - A szabadban használjanak bőrre kenhető, fújható rovarriasztó szereket, illetve szúnyogriasztó spirált vagy lámpaolajat.

    - A zárt térben a legfontosabb rovarhálók felszerelése a nyílászárókra, ez biztos, hosszú távú és vegyszermentes megoldást jelent.

    - Ha szúnyogok jutottak a lakásba, szúnyogirtó párologtatóval vagy aeroszollal irthatjuk őket.

    - Ha pedig 2-12 nappal a szúnyogcsípés után láz és ízületi fájdalom lép fel, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz.

    A közleményben felhívták a figyelmet arra is, hogy a fertőzés a szúnyogcsípéssel emberről emberre nem terjed, de szervdonációval és vérátömlesztéssel átadható. Ennek megakadályozása érdekében a diagnosztizált fertőzések környezetében a véradást korlátozzák.

    (Forrás: MTI)

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk
    EGÉSZSÉG
    A Rovatból
    Elkeserítő eredményre jutottak a kutatók: egyre több a fiatal rákbeteg
    A szakemberek egyelőre nem találtak egyértelmű magyarázatot az ijesztő jelenségre.

    Link másolása

    Egy nemrégiben megjelent tanulmány arra az elkeserítő következtetésre jutott, hogy az utóbbi években megnőtt a fiatalok körében a rákos megbetegedések aránya.

    Benjamin Koh, a Szingapúri Nemzeti Egyetem munkatársa és kollégái az amerikai helyzetet mérték fel, azonban korábban a világ más régióiban is hasonló trendeket fedeztek fel.

    Az adatok szerint ugyan a legnagyobb kockázat a rák kialakulása kapcsán továbbra is az életkor, azonban a fiatalok is egyre gyakrabban szenvednek rákos megbetegedéstől, amire egyelőre nem sikerült egyértelmű magyarázatot találni.

    A lehetséges indokok között szerepel a megváltozott életmód és a rossz alvási szokások, az elhízás, az antibiotikum-túlhasználat, illetve a légszennyezés is.

    A kutatók 2010 és 2019 között több mint 562 ezer fiatal felnőttet azonosítottak, akiknél kimutatták a rákot, a tendencia pedig egyértelműen romló: 2019-re az 50 év alatti korosztályban 100 ezer személyre vetítve hárommal több új esetet regisztráltak, mint 2010-ben.

    2019-ben a bélrák volt a leggyakoribb ráktípus a fiatal felnőttek körében, de egyébként is a gyomor-bélrendszeri daganatoknál volt a leglátványosabb a növekedés.

    (via 24.hu, ScienceAlert)


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:


    EGÉSZSÉG
    A Rovatból
    Demenciát állapítottak meg a 7 éves kislánynál egy rutin szemvizsgálat után
    Isla Edwardsnál 2021-ben diagnosztizálták a súlyos betegséget. Azóta a kislány már a látása 90 százalékát elvesztette.

    Link másolása

    Minden szülő legnagyobb rémálma vált valóra a texasi Isla Edwards családjában: a kislányt egy rutinvizsgálatra vitték, amikor kiderült, hogy súlyos betegségben szenved. Kiderült, hogy a gyermek demenciás.

    A gyermekkori demenciát sajnos nem lehet gyógyítani, ráadásul az orvosok is csak annyit tudnak tenni, hogy megpróbálják enyhíteni a tüneteket.

    A Ladbible cikke szerint Isla 2021 márciusában, hétévesen vett részt egy rutin szemvizsgálaton az iskolájában, mert arról panaszkodott, hogy távolra kissé homályosan lát.

    A vizsgálat után az orvosok azt javasolták, hogy azonnal forduljanak szemészorvoshoz, ezt az édesanyja, Jacquelyn Stockdale meg is tette, de sajnos nagyon rossz híreket kapott, amikor kijöttek a vizsgálatról.

    Az orvosok azt közölték az édesanyával, hogy Isla egy ritka és nagyon súlyos betegségben, egy úgynevezett Batten-kórban szenved. Ez a súlyos betegség gyermekkori demenciát, vakságot és korai halált is okozhat.

    Ez egy nagyon ritka, rendkívül pusztító halálos betegség, amelyre sajnálatosan nincs gyógymód.

    A doktorok azt mondták az édesanyának, hogy Isla hamarosan teljesen elveszíti majd a látását, mentális állapota hanyatlásnak indul, és fizikai képességei is romlani fognak.

    A diagnózis óta eltelt időszak alatt Isla már 90 százalékát elvesztette a látásának, de a szülők szerint a kislány jól tartja magát, és alkalmazkodik a körülményekhez, amennyire lehet.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:


    EGÉSZSÉG
    A Rovatból
    A gyerekek körében is tarol a koronavírus új variánsa, a gyermekorvos szerint azonban komoly aggodalomra egyelőre nincsen ok
    Dr. Havasi Katalin szerint a szülők néha kicsit megijednek, amikor kiderül, hogy koronavírusról van szó, de speciális terápia nincs, és pár nap pihenés segít. A virológus is azt mondja, hogy tömeges tragédiáktól most nem kell tartani.
    Fotó: MTI/Rosta Tibor - szmo.hu
    2023. szeptember 20.


    Link másolása

    Augusztus végén Magyarországon is azonosították a koronavírus egyik új variánsát, az Erist. Az országban a legutóbbi jelentések szerint több helyen is nőtt a szennyvízben a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja, az iskolákból pedig egyre több gyerek hiányzik náthára jellemző tünetekkel a melegebb szeptemberi idő ellenére.

    Dr. Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke azt mondja, megnőtt azoknak a gyerekeknek a száma, akiknél hirtelen magas láz jelentkezik. Elsősorban a nagyobb gyerekek között vált gyakoribbá a felső légúti tünetekkel, fejfájással, gyengeséggel járó fertőzés, ami azonban egy-két nap alatt lezajlik, különösebb utóbetegségek nélkül.

    Azoknál, akik igazoltan a koronavírust kapták el, gyakori tünet a kötőhártya-gyulladás is.

    Idén tavasszal a mostaninál jóval több súlyosabb esettel találkoztak a gyerekorvosok, akkor ugyanis az influenza, a Covid és az RSV-vírus keveredett egymással. Ez sokaknál légzési nehezítettséghez és az elhúzódó tünetekhez vezetett.

    Az Eris esetében a gyerekeknél kórházi kezelésre vagy lélegezetőgép alkalmazására eddig nem volt szükség. A doktornő szerint a szülők néha kicsit megijednek, amikor kiderül, hogy koronavírus-fertőzés okozza a gyermekük tüneteit.

    „Ilyenkor igyekszünk megnyugtatni őket, hogy ez nem jelent semmiben különbséget, ezzel együtt kell, hogy éljünk.”

    A beteg gyerekekkel otthon a szülők ugyanazt tudják tenni, mint a többi vírusfertőzésnél, nincs speciális terápia vagy nincs speciális eljárásrend.

    „Amikor lázas és beteg a gyerek, akkor pár napot pihenjen otthon, ne menjen közösségbe, ne menjen a barátok közé. Ugyanez vonatkozik a szülőkre is, és akkor ők is gyorsabban túl lesznek rajta, és talán a terjedés sebességét is csökkenthetjük"

    - mondja a gyermekorvos.

    Dr. Havasi Katalin abban bízik, hogy az Eris egy olyan emlékeztető védőoltásként fog működni, amely nem jár súlyos tünetekkel, azonban a koronavírus elleni védettségre emlékezteti a szervezetet, így egy esetleges újabb, súlyosabb tüneteket okozó variáns megjelenésekor kevesebb súlyos tünettel rendelkező beteggel fognak majd találkozni.

    A poszt-COVID kialakulásának esélyeiről a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke szerint egyelőre korai lenne még nyilatkozni, mert az később, akár enyhe lefolyású betegség után is jelentkezhet.

    A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ kérdésünkre azt írta, országos járványról jelenleg nem lehet beszélni.

    Az Eris variáns fertőzőképessége és terjedési sebessége feltételezhetően nagyobb, mint a korábbi variánsoké, de a súlyos megbetegedés kialakulásának veszélye alacsony.

    A megbetegedés a többi omikron variánshoz hasonlóan influenzaszerű tünetekkel: lázzal, fejfájással, orrfolyással, torokfájással, izom- és ízületi fájdalommal, gyengeséggel jelentkezik.

    Boldogkői Zsolt virológus, a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Biológiai Intézetének igazgatója azt mondja,

    elképzelhető, hogy nagyon beindul a vírus és magasak lesznek az esetszámok, de attól semmiképpen nem kell tartani, hogy tömeges tragédiák lesznek a kórházakban, mint például a delta variánsnál, mert egyrészt a vírus legyengült, másrészt pedig bizonyos fokú védelem megmaradt az emberekben.

    Az Eris mellett egyébként megjelent egy másik új variáns is a világban, a Pirola. Ezt Magyarországon még nem mutattak ki, de a virológus szerint ettől még egyáltalán nem biztos, hogy nincs jelen az országban.

    A szakértő azt mondja, főként az időseket, illetve az immunbetegeket veszélyeztetheti komolyan az Eris. Mivel omikron-variánsról van szó, ezért a Pfizer- és a Moderna-vakcinák is hatásosak lehetnek, mivel a Modernának van kifejezetten az eredeti omikronra kifejlesztett oltása, a Pfizer pedig egy kevert vakcinát fejlesztett, amely az eredeti vuhani vírus mellett tartalmazza az omikront.

    A virológus szerint a vírus abba az irányba fejlődött, hogy

    a vakcinák már nem nagyon tudják meggátolni, hogy valaki elkapja a fertőzést, viszont nem kerülnek az emberek kórházba, illetve lélegeztetőgépen nem halnak meg olyan gyakorisággal, mint azok, akik nem vették fel korábban az oltást.

    A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ szerint a koronavírus elleni védőoltások, illetve a koronavírus omikron variánsa elleni Pfizer vakcina az oltópontok mellett a háziorvosoknál is elérhető.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET: