EGÉSZSÉG
A Rovatból

A kávé lenne a hosszú élet titka?

Egy 31 tanulmány adatait értékelő elemzés arra is fényt derített, hogy mekkora az a mennyiség, ami után már féket kellene szabni a koffein-éhségünknek. A kávé-cigi kombót viszont el kell felejteni.


A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztály vezetőségi tagjai szerkesztik azt a portált, ahol hasznos, szakszerű és érdekes cikkeket olvashattok a gyógynövényekről. Céljuk a szakszerű gyógynövény-alkalmazás terjesztése, propagálása és az olvasók célzott tájékoztatása egy-egy gyógynövénnyel kapcsolatban.

Hány bögre az annyi?

A kávéfogyasztás szervezetre gyakorolt hatásáról számos tanulmányt készítettek már, melyeknek eredménye hol összhangban áll egymással, hol ellentmond egymásnak. Egy nemrég közzé tett összefoglaló vizsgálat során

1 610 543 személy adatainak értékelésével igyekeztek megnyugtató választ adni arra a kérdésre, hogy a kávé vajon jótékony hatással bír-e.

A 31 tanulmány adatait értékelő elemzés arra is fényt derített, hogy mekkora az a mennyiség, ami után már féket kellene szabni a koffein-éhségünknek.

Mit és hogyan vizsgáltak?

A vizsgálatba bevont tanulmányokban a kávéfogyasztás hatását az összhalálozásra, a szív-érrendszeri eredetű halálozásra és a daganattal összefüggő halálozásra az elfogyasztott mennyiségtől függően vizsgálták. A vizsgálat során a kávéfogyasztók egyéb olyan jellemzőit is felmérték, amelyek befolyásolhatták az eredményeket. Legfőképpen a dohányzási szokásokra tértek ki, de a kávéfogyasztó lakhelyét, nemét és életkorát, valamint a kávé származásának földrajzi helyét is figyelembe vették.

MichaelGaida képe a Pixabay -en.

Mit mutatnak az eredmények?

A mérsékelt kávéfogyasztás csökkentette mind az össz-, mind a szív-érrendszeri eredetű halálozás kockázatát. A tanulmány eredményeit érdemes külön is vizsgálni a nemdohányzó és a dohányzó kávéfogyasztók körében. Ebben a tekintetében nem találtak különbséget a két a csoportban. Mindkét esetben jelentősen csökkent a kockázat a kávéfogyasztóknál, az azt nem fogyasztókhoz képest. A nemdohányzóknál minden, naponta elfogyasztott plusz csésze kávé 6%-kal csökkentette az említett kockázatot egészen a 4. csésze kávéig. A 4. csésze felett a kockázatcsökkentő hatás elmaradt.

A daganatos megbetegedésekkel összefüggő halálozás azonban csak a nemdohányzók körében csökkent jelentősen a kávéfogyasztással, a dohányosoknál nőtt. Ez az eredmény megmagyarázhatja azt, hogy korábbi kutatások során miért merült fel a kávé esetleges daganatkeltő hatása. Ezekben a régi tanulmányokban nem különítették el a dohányosokat, így az torzította az ereményt. A feltételezett rákkeltőhatás (nyelőcsőrák) hátterében nem az ital tartalomanyagai, hanem a túl forrón történő fogyasztás állhat.

A vizsgálatok során nem mutattak különbséget nem, életkor, vagy földrajzi hely tekintetében.

Milyen vegyületek lehetnek a főszereplők?

A kávé emberi egészségre gyakorolt jótékony hatása elsősorban polifenol-tartalmának köszönhető. Becslések szerint az európai lakosság polifenolbevitelének 40%-a származik a kávéból. Köztük a klorogénsav a legjelentősebb vegyület, amelyről a vizsgálatok cukoranyagcserejavító, vérnyomás- és gyulladáscsökkentő hatást írnak le. Egyes, a kávéban is előforduló polifenolos vegyületeknek daganatellenes hatást is tulajdonítanak.

Gabriela Sanda képe a Pixabay -en.

Mi a tanulság?

Egyrészt,

a jövőben érdemes az egyes vizsgálatokban külön kezelni a dohányzó és nemdohányzó résztvevőket.

Ez azért lenne fontos, hogy több részletet ismerjünk meg a kávéfogyasztás és a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos halálozás összefüggéseiről, ugyanis más tényezők, mint például az ital forrón történő elfogyasztása is befolyásolhatja az eredményeket.

Másrészt, ha információnk lenne a kávé típusáról és az elkészítés módjáról, az tovább árnyalhatná az eredményeket.

Mi a mindennapjaink szempontjából is fontos üzenet?

Jelen kutatás eredményei alapján a mérsékelt kávéfogyasztás (napi max. 4 csésze), ha ezt a fogyasztó valamely alapbetegsége nem korlátozza, csökkenti a szív-érrendszeri eredetű és összhalálozást. A kedvező hatások egyrésze azonban elmarad dohányosokban, ezért is érdemes leszokni a dohányzásról, amelynek első lépése lehet, ha a mindennapi kávénkat nem cigarettázás közben fogyasztjuk el.

A Gyógynövénylap blogon a gyógyszerészektől mindent megtudhatsz a gyógynövények felhasználásáról. Keresd őket a Facebookon is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


EGÉSZSÉG
A Rovatból
Napközben álmos vagy? Erre figyelmeztetnek az orvosok!
Egy kutatásban 445, átlagosan 76 éves, nem demens embert vontak be. Az eredmények szerint 42 embernél mutatkoztak az ún. motoros kognitív kockázat szindróma (MCR) jelei.


Az USA-ban készített friss kutatás szerint a napközbeni fáradtság mögött komolyabb okok is lehetnek, mint egy kis délutáni pihenési vágy – írja a LadBible. A Neurology folyóiratban közzétett tanulmány szerint azok,

akik napközben álmosak és nehezen lelkesednek a feladataik iránt, hajlamosabbak lehetnek egy korai demenciával összefüggő szindrómára, amely későbbi súlyos problémák előjele lehet.

Dr. Victoire Leroy, a tanulmány szerzője az Albert Einstein College of Medicine szakértője, aki szerint

„Eredményeink rávilágítanak az alvási problémák szűrésének fontosságára. Lehetőség van arra, hogy az emberek segítséget kapjanak alvási gondjaikra, és így megelőzzék a későbbi szellemi problémák kialakulását.”

Az úgynevezett motoros kognitív kockázat szindróma (MCR) olyan predemencia állapot, amelyben az érintettek lassabban járnak, kisebb memóriaproblémákról számolnak be, ugyanakkor még nem szenvednek demenciában vagy mozgáskorlátozottságban. A kutatás szerint

a napközbeni álmosság és a motiváció hiánya erősítheti a szindróma kialakulását, bár a kutatás összefüggést mutatott ki, nem pedig ok-okozati kapcsolatot.

A kutatásba 445, átlagosan 76 éves, nem demens embert vontak be. A résztvevők alvási szokásait és memóriáját évente vizsgálták, járásukat pedig futópadon mérték. Az alvásfelmérés olyan kérdéseket tartalmazott, mint hogy hányszor ébrednek fel éjjel, milyen gyakran érzik túl melegnek vagy hidegnek az ágyat, és szednek-e altatót.

A napközbeni álmosság felmérésével kapcsolatban azt is megkérdezték, milyen gyakran okoz nehézséget ébren maradni vezetés, étkezés vagy társasági események során, a lelkesedést pedig azzal mérték, mekkora problémát jelent fenntartani a motivációt a feladatokhoz.

A kutatás kezdetén a résztvevők közül 42 embernél mutatkoztak a motoros kognitív kockázat szindróma jelei, a kutatás időtartama alatt további 36 embernél alakult ki a szindróma.

„További kutatásokra van szükség ahhoz, hogy jobban megértsük az alvási problémák és a kognitív hanyatlás közötti kapcsolatot, valamint a motoros kognitív kockázat szindróma szerepét”

– tette hozzá Leroy.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

EGÉSZSÉG
A Rovatból
Miért vezet a féktelen evés diabéteszhez? Egy új kutatás döbbenetes összefüggésre világított rá
Ha nem is alapjaiban, de mindenesetre alaposan megváltoztatta a túlzott, egészségtelen táplálkozás és a cukorbetegség közötti összefüggést egy vadonatúj tanulmány. Az egerek megint kulcsszerepet játszottak.
Malinovszki András / Fotó: RitaE/Pixabay (illusztráció) - szmo.hu
2024. november 10.



Az elhízott emberek sokkal hajlamosabbak a cukorbetegségre, ezzel valószínűleg mindenki tisztában van De vajon miért is van ez így?

Egy friss tanulmány egerek segítségével vizsgálta a jelenséget, és arra jutott, hogy az agy különös jelei indítják el a folyamatot. Úgy tűnik, hogy a magas zsírtartalmú étrend az egész testben beindítja a neurotranszmitterek áradását, ami végül a zsírszövet gyors lebomlásához vezet a májban. Eddig azt hittük, hogy a túlzott zsírsav-felszabadulásért az inzulin gyenge működése a felelős, de most úgy tűnik, hogy az idegrendszer „túlhajtása” is kulcsszerepet játszik a folyamatban.

Az új eredmények szerint a neurotranszmitterek áradata elősegíti a zsírszövetek lebomlását, amit általában az inzulin próbál kordában tartani. Ha ez a kontroll kicsúszik a kezünkből, akkor az eredmény cukorbetegség vagy akár májelégtelenség is lehet. „Valóságos paradigmaváltás ez” – mondja Martina Schweiger, az ausztriai Grazi Egyetem biokémikusa, aki szerint a folyamatban nem az inzulinrendszer hibás működése, hanem az idegrendszer túlteljesítése lehet a hunyó.

Az inzulin és a zsírsavak játszmája

A világon 890 millió ember küzd az elhízással, és már régóta közismert, hogy ez melegágya a cukorbetegségnek. A folyamatot eddig úgy képzeltük el, hogy az inzulin csökkenti a vércukorszintet, de az elhízás esetén ez a funkció legyengül, és ez vezet az inzulinrezisztenciához. A Rutgers Egyetem kutatói most ezt új oldalról közelítették meg, és a szimpatikus idegrendszerre összpontosítottak, amely a neurotranszmittereket, például a noradrenalint szállítja a test különböző részeibe.

A kutatás során egy génmódosított egérmodellt használtak, amelyből eltávolították azt a gént, ami a neurotranszmitterek termeléséhez szükséges enzim létrehozásáért felel. Az egereket zsírokban gazdag étrenddel táplálták, és megfigyelték, hogyan hat ez az anyagcseréjükre.

Az eredmény: a módosított egereknél nem volt fokozottabb a zsírszövet lebomlása és az inzulinrezisztencia, és végül nem mutatták a zsírmáj és a szöveti gyulladás fokozott jeleit. A módosítatlan egereknél viszont inzulinrezisztencia alakult ki, ami cukorbetegséghez vezethet. A gyulladás és a májbetegség fokozott jeleit is mutatták.

A kutatók szerint ez azt jelzi, hogy az idegrendszer jelentős szerepet játszik az inzulinrezisztencia előidézésében.

A kutatás egyik érdekessége, hogy bár az eredmények ígéretesek, még mindig sok a megválaszolatlan kérdés. Hogyan okoz egy zsíros étrend neurotranszmitter-áradatot? És ennyire alkalmazhatók ezek az eredmények embereknél?

Egyelőre olyan gyógyszerek, amelyek blokkolják a szimpatikus idegrendszer neurotranszmittereit, nem bizonyultak hatékonynak az elhízás ellen embereknél. Buettner szerint lehetséges, hogy célzottabb megközelítésre van szükség, és az agy kihagyásával, a perifériás szövetekre koncentrálva lehetne eredményeket elérni.

Forrás: Nature


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

EGÉSZSÉG
A Rovatból
Életek ezreit mentheti meg a dohányzás abbahagyását segítő tabletta a szakértők reményei szerint
Egészségügyi szakértők szerint a napi egyszeri vareniklin tabletta csökkenti a nikotin utáni sóvárgást és a dohányzás elhagyásának mellékhatásait.


Dohányosok százezrei kaphatnak olyan tablettát, amely növeli a esélyeiket a leszokásra, a szakértők szerint ezzel több ezer életet menthetnek meg.

Angliában évente körülbelül 85 000 embernek ajánlják fel a vareniklin használatát, a napi egyszeri tablettát, amely a szakértők szerint ugyanolyan hatékony, mint a vape, és segít megszabadulni a káros szokástól.

Amanda Pritchard, az NHS England vezérigazgatója szerint a tabletta komoly változást hozhat a dohányzás és az általa okozott hatalmas egészségkárosodás elleni küzdelemben.

A gyógyszer segít az embereknek a leszokásban azáltal, hogy csökkenti a nikotin utáni sóvárgást, és biztosítja, hogy az ne tudjon a szokásos módon hatni az agyra. Azt is megállapították, hogy csökkenti a dohányosok által a dohányzás abbahagyásakor tapasztalható mellékhatásokat, például alvászavarokat és ingerlékenységet.

Az egészségügyi szolgálat, az NHS England vezetői azt remélik, hogy a használata 9500-zal kevesebb dohányzással összefüggő halálesethez vezethet az elkövetkező öt évben.

A dohányzási szakértők lelkesen üdvözölték a vareniklin tablettát. Dr. Nicola Lindson, az Oxfordi Egyetem docense elmondta:

„Ez az egyik leghatékonyabb módja a dohányzásról történő leszokásnak, különösen, ha viselkedési támogatással, például tanácsadással kombinálják.”

Hazel Cheeseman, az Action on Smoking and Health vezérigazgatója üdvözölte a lépést, és kijelentette, hogy az NHS-nek javítania kell a dohányosok leszokásában nyújtott segítségén is.

(via The Guardian)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


EGÉSZSÉG
A Rovatból
Koleszterin, a csendes gyilkos - így előzd meg a szívrohamot!
Tünetek, kockázati tényezők, megelőzés. Cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a magas koleszterinszintről, hogy amit lehet megtehess a szívinfarktus vagy az agyvérzés elkerüléséért.


A koleszterinszint sokak számára csupán egy számadat a laboreredményeken, pedig a szervezetünkben betöltött szerepe ennél sokkal összetettebb. Nemrégen írtunk a magas koleszterinszintről, amit gyakran „csendes gyilkosként” emlegetnek: hosszú ideig semmilyen észrevehető tünetet nem okoz, miközben lassan, de biztosan károsítja az érrendszert.

Mire az első komoly jelek – például szívroham vagy stroke – megjelennek, a probléma már súlyossá válhat.

Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy időben felismerjük és kezeljük a magas koleszterinszint kockázatait. Tudatos odafigyeléssel és életmódbeli változtatásokkal sokat tehetünk azért, hogy a koleszterinszintünket a megfelelő tartományban tartsuk, megelőzve a komolyabb szív- és érrendszeri betegségeket.

Korábbi kvízünkben feltettünk pár kérdést, mert kíváncsiak voltunk, mennyire vagytok tájékozottak ebben a témában. Ebben a tudásalapú kvízben akadtak olyan kérdések, amelyek jobban kifogtak rajtatok - így most áttekintjük a legfontosabb tudnivalókat.

Miért fontos a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése?

A szív- és érrendszeri betegségek különösen alattomosak, mert gyakran tünetmentesen alakulnak ki, így az érintett személy nem feltétlenül érzékeli a veszélyt. A tünetmentes állapot mellett a háttérben azonban káros folyamatok zajlanak, amelyek később életveszélyes állapotot okozhatnak, szívinfarktushoz vagy stroke-hoz vezethetnek. A megelőzés különösen fontos, mivel időben történő felismeréssel és kezeléssel a szív- és érrendszeri betegségek súlyos következményei nagymértékben csökkenthetők.

A szív- és érrendszeri betegségek világszinten vezető haláloknak számítanak. Milyen arányban felelősek a halálozásokért?

A WHO statisztikái szerint a szív- és érrendszeri betegségek évente a világ halálozásainak körülbelül 30 százalékáért felelősek¹, így ezek a betegségek vezetik a globálisan a halálokok listáját. Ez az arány kiemelkedően magas, és jól mutatja, hogy mennyire fontos lenne a megelőzésre, szűrésre és a korai kezelésre koncentrálni. A megfelelő életmód és rendszeres szűrővizsgálatok hozzájárulhatnak ahhoz, hogy ez a statisztika kedvező irányba változzon.

Melyik szűrővizsgálat mutatja ki a magas koleszterinszintet?

A vér koleszterinszintjét egy egyszerű vérvétellel lehet mérni, amely során külön mérik a HDL-t, az LDL-t és a triglicerideket. Ezek az értékek részletes képet adnak a koleszterinszintekről és arról, hogy az egyén koleszterinprofilja mennyire tekinthető egészségesnek. Az eredmények alapján az orvos pontosan meg tudja ítélni a szív- és érrendszeri kockázatokat, és ha szükséges, kezelési javaslatot adhat.

Melyik érték mutatja meg a vérképben a "rossz" koleszterin szintjét?

Az LDL, vagyis az alacsony sűrűségű lipoprotein a "rossz" koleszterin, mivel hajlamos lerakódni az érfalakon, ami növeli az érelmeszesedés és az érszűkület kockázatát. Ez a lerakódás plakkokat hoz létre, amelyek súlyosan szűkíthetik az ereket, rontva a vérkeringést, és szívrohamhoz vagy stroke-hoz vezethetnek. Az LDL-koleszterin szintjének csökkentése ezért kulcsfontosságú a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése érdekében.

Mi a leggyakoribb tünet, ha valakinek magas a koleszterinszintje?

A magas koleszterinszint sok esetben semmilyen észrevehető tünettel nem jár. Az emberek így nem is sejtik, hogy veszély fenyegeti őket, miközben a magas koleszterinszint lassan károsítja az érfalakat. Ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a rendszeres vérvizsgálat jelentőségét, hogy időben kiderüljön a koleszterinprobléma, hiszen kezelés nélkül súlyos szövődményekhez vezethet a magas koleszterinszint.

Mik tartoznak a magas koleszterinszint kockázati tényezői közé?

A mozgásszegény életmód, a dohányzás és az elhízás mind növelik a magas koleszterinszint kialakulásának kockázatát. A dohányzás hozzájárul a koleszterin lerakódásához az érfalakban, míg a mozgáshiány lassítja az anyagcserét, elősegítve a káros zsírlerakódásokat. Az elhízás szintén gyakran társul magas LDL-szintekkel, így ezek elkerülésével a koleszterinszint kordában tartható, és a szívbetegségek megelőzéséért is sokat tehetünk.

A magas koleszterinszint kezelése tehát alapvető része az egészséges életmódnak és a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésének

.

Ahogy láttuk, a magas koleszterinszint egy alattomos, gyakran tünetmentes állapot, amely súlyos következményekhez vezethet, ha nem vesszük időben észre. Éppen ezért a legfontosabb üzenet, amit érdemes megjegyezni: a rendszeres szűrés életmentő lehet. Az orvosok javaslata szerint

legalább öt évente mindenkinek ajánlott vérvételre menni panaszmentes állapot esetén,

hogy a koleszterinszintet és a szív-érrendszeri kockázatokat időben fel lehessen mérni. Az egészséges életmód hosszú távon megóvhat minket a szív- és érrendszeri betegségektől, és egy jobb életminőséget biztosíthat.

A cikkben található tartalmak kizárólag általános jellegű információk, nem tekinthetők terápiás javaslatnak. Kérjük, hogy kérdés esetén fordulj háziorvosodhoz vagy kezelőorvosodhoz.

¹Forrás: https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/cardiovascular-diseases-(cvds)

Képek forrása: Pexels

A cikk a Novartis Hungária Kft. támogatásával készült.

FUSE engedélyszám: FA- 11320672 • Lezárás dátuma: 2024.11.28.


Link másolása
KÖVESS MINKET: