BUDAPEST

Tegyél velünk virtuális sétát az 1848. március 15-i események legfontosabb helyszínein

Tudod, hol szavalta el Petőfi a Nemzeti dalt? Biztos vagy benne? Most kiderül, sőt, megtudhatod azt is, pontosan hol volt a Pilvax, és hogy hol nyomtatták ki a 12 pontot. Járd végig velünk 1848. március 15. helyszíneit!
My Secret Budapest - szmo.hu
2023. március 14.



Korábban kíváncsiságból már bejártam az 1848. március 15-i események legfontosabb helyszíneit. Most azoknak, akiknek nincs lehetőségük bejárni ezeket személyesen, javaslom hogy tegyetek egy virtuális sétát velem a városban. A cikkben 1848. március 15. eseményei időrendben követik egymást többé-kevésbé. Ugyanakkor nem a pontos kronológia volt a cél. Sokkal inkább az, hogy végigjárjuk és alaposabban megismerjük, melyek voltak 1848. március 15. helyszínei.

Most tehát megmutatom nektek, hol volt Petőfi Sándor utolsó lakhelye, hol találkoztak egymással a márciusi ifjak, hol nyomtatták ki a 12 pontot és hol volt Táncsics börtöne. Nézzük, hol és mi történt 1848. március 15-én!

Így festett a város 1848. március 15-én a forradalom napján

Buda és Pest 1800-as évek közepén másképp festett. Az a terület, amit ma a Belvárosként, Lipótvárosként ismerünk, szűkebb értelemben véve eredetileg ez volt Pest. A középkortól városfal vette körül, a hajdani kapui helyét a Váci utcában, az Astoriánál és a Kálvin téren emlékmű őrzi. Még a 19. század első felében is az egykori (mára csak maradványaiban fennmaradt) várfal helye, illetve a város árka határozta meg Pest körvonalait.

1848-ra már túlesett a város a nagy, pusztító árvízen, és még nem történt meg a város mai arculatát kialakító városrendezés (a Nagykörút megtervezésével, házak bontásával, grandiózus építkezésekkel, egész negyedek átrajzolásával). Az utcák fele nem volt még kikövezve, a csatornarendszer és a közvilágítás is egészen más volt.

Hol lakott Petőfi Sándor?

Egy korábbi cikkünkben már bemutattuk a Marczibányi házat – a mai Rákóczi út és Síp utca sarkán állt. A cikkben Petőfi egykori szobáját is láthatjátok. Innen indult el azon a reggelen, amelyen a forradalom lángja fellobbant.1848 március 15 eseményei közül kiemelkedik a Nemzeti dal előadása

Itt gyülekeztek a márciusi ifjak - de hol is volt pontosan a Pilvax?

Pesten az egyik legkedveltebb kávéház az Úri utcai (Herrengasse, ma Petőfi Sándor utca) Café Renessaince volt, ahol az egyetemisták, művészek, értelmiségiek találkoztak. Itt dolgozott kávéslegényként az osztrák származású Pilvax Károly. A fiatalember 1841-ben érkezett Pestre, decemberben eljegyzett egy itteni hajadont, és 1842-ben már át is veszi a Reneszánsz üzemeltetését az előző tulajdonostól. A kávéházat átkereszteli Pilvaxra.

Bár Pilvax Károly 1846-ban bérbe adta a kávéházat, a név maradt. A belső teret új festményekkel gazdagították: a francia forradalom hőseit ábrázolták a képek. A Pilvax Kávéház gyorsan a fiatalok, az ellenzéki gondolkodásúak törzshelyévé vált. Petőfi Sándor, Degré Alajos, Jókai Mór és Tompa Mihály itt alapította meg a Tízek Társaságát.

A fiatal értelmiség egyik jelentős, radikális csoportja a Pilvax kávéházban tartotta összejöveteleit. Egy részük tagja volta liberális ellenzék egyesült szervezetének, az Ellenzéki Körnek is. Közülük került ki Irinyi József, aki 1848. március 11-én megfogalmazta azokat a rövid pontokat, amelyek Kossuth március 3-i beszédének szellemében, attól némileg eltérő hangsúlyokkal, a polgári átalakulás következetes keresztülvitelét követelték.

1848. március 15. eseményei időrendben:

A forradalom eseményei tulajdonképpen már március 14-én este elkezdődtek. Ekkor érkezett Pozsonyból hajóval egy hírnök, aki a Pilvax Kávéházban egy biliárdasztalra állva tudatta a vendégekkel, hogy Bécsben kitört a forradalom. Március 15-én pedig Petőfi itt szavalta el először a Nemzeti Dalt.

1911-ben a városrendezés során az épületet lebontották. Az alábbi képek egyikén az az épület látható, amelyik a Pilvax helyén áll. A másikon az új helyen újraindított Pilvax.

A Pilvax kávéház - itt gyülekeztek a márciusi ifjak.Pilvax - itt gyülekeztek a márciusi ifjak

Március 15. eseményei folytatódnak: a következő helyszín a Landerer nyomda

Az egykori Landerer és Heckenast nyomda épülete a Belvárosban, a Kossuth Lajos utca (akkor Egri utca) és Szép utca sarkán állt.

1848. március 15-én reggel, miután Jókai Mór felolvasta a 12 pontot a Pilvaxban, és Petőfi Sándor elszavalta a Nemzeti dalt, a jogi és orvosi egyetemen történő toborzás után a márciusi ifjak az immár tömeggé nőtt követőikkel a Landerer és Heckenast könyvnyomdához vonultak.

"A korabeli beszámolók szerint 1848. március 15. előestéjén Landerer értesült róla, hogy mire készülnek az ifjak és nagy mennyiségű papírt készíttetett elő és a teljes személyzetet behívta másnapra. Érkezésükkor Landerer kijelentette ugyan, hogy nem nyomtat nekik röplapokat, mivel azt a cenzorral nem engedélyeztették, de állítólag maga súgta meg Petőfinek, hogy a nép nevében foglalja el a nyomdagépet. Ezzel valószínűsíthetően a látszatot szerette volna fenntartani, hogy a forradalmár tömeg kényszerítő hatása alatt cselekszik. Heckenast Gusztáv Landerer cégtársa nem ment be aznap a nyomdába, így nem vett részt az eseményekben sem. A szabadságharc leverése után emiatt vehette át a nyomda vezetését Landerertől, aki egy rövid ideig még bujkálni is kényszerült"

1848. március 15. helyszínei közül is kiemelkedik a Nemzeti Múzeum

A Múzeum előtti tér a forradalom egyik fontos színhelye volt, ahol a hagyomány szerint Petőfi Sándor elszavalta a Nemzeti dalt. A múzeumi díszteremben ülésezett a 48-as népképviseleti országgyűlés felső háza.

Valójában azonban itt pont nem szavalta el - előtte elszavalta viszont a Pilvaxban, az egyetemeknél és a Landerer nyomdában is. A Nemzeti Múzeumnál a délután 3-kor kibontakozó spontán népgyűlésen Petőfi Vasvári Pállal és Irinyi Józseffel hatásos beszédet intézett a tömeghez. Az összegyűlt pest-budai polgárok pedig közfelkiáltással elfogadták a márciusi ifjak programját, majd együttesen megindultak a városházára. Ahol egyébként Petőfi újfent elszavalta a Nemzeti dalt.Hol szavalta el Petőfi a Nemzeti dalt? Itt, a Nemzeti Múzeumnál.1848 március 15 helyszínei mind fontosak.1848 március 15 eseményei időrendben követték egymást.

Március 15-e a forradalom kezdete: Táncsics börtöne

A József kaszárnya 1810-ben épült, a mögötte álló lőporraktár korábbi, 18. századi épület. Valójában ebben a két épületben tartották fogva "a rendszer ellenségeit" abban az időben. Előbbiben az értelmiségieket, a lőporraktárban a közembereket. A márciusi ifjak ideérkezve kiütötték a bedeszkázott ablakot a földszinten, ahol Táncsics "lakott". Így szabadították ki március 15-én Táncsicsot, az írót, a publicistát, az egyik első szocialista politikust a börtönéből. A szabadságharc leverése után pedig kivégzőhelynek használta az épület udvarát a császári hatalom.

1948-ban (éppen a forradalom századik évfordulóján) az épületek háborús jóvátételként az Egyesült Államok tulajdonába kerültek. A visszajuttatásáról 2006-ban írt alá szándéknyilatkozatot az akkori magyar és amerikai kormány. Nyolc év munkájának eredményeként a Táncsics-börtön két másik épülettel együtt, egy ingatlancserével 2014 nyarán került vissza a magyar államhoz.

Március 15 én szabaditották ki börtönéből Táncsicsot.

1848. március 15. estéje A Nemzeti Színházban

Pest vármegye első magyar színházának épületét az alispán, Földváry Gábor határozott intézkedésit követően a Grassalkovich Antal által adományozott Kerepesi úti (a mai Rákóczi út 1. szám alatt, az Astoria Szállóval szembeni irodaház helyén lévő) telken kezdték építeni 1835-ben, és amit 1837. augusztus 22-én nyitottak meg Pesti Magyar Színház néven. 1840-től Nemzeti Színház néven működött tovább.

1848. március 15. estéjén a Két anya gyermeke című színművet adták volna elő, amiben a színház prózai társulatának szinte minden nagy művésze játszott. A nap eseményeinek hatására azonban az igazgató elrendelte, hogy Katona József Bánk bánja kerüljön színre. Csakhogy este a Táncsics Mihály kiszabadításától euforikus hangulatba került tömeg betódult a színházba, és hazafias dalokat követelt - a zenekar előadta a Meghalt a cselszövő kezdetű dalt Erkel Ferenc Hunyadi László című operájából, azután a Himnuszt, a Rákóczi indulót, a Marseillaise-t, valamint különféle népdalokat.

A színházépületet 1875-ben átalakították, kibővítették. Ám 1908 nyarán bezárták, mivel tűz- és életveszélyesnek nyilvánították, 1913–1914-ben pedig lebontották.

Az egykori színházépület telkén ma egy irodaház áll.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
Megmutatjuk, hogy néz ki egy tökéletes őszi nap Budapesten!
Ha szeretnétek egy igazán változatos, mégis harmonikus napot eltölteni a fővárosban, itt egy tökéletes útiterv!


Ősszel Budapest mesebeli tájjá változik: a lombok aranysárgában és vörösben pompáznak, a levegő friss és hűvös, a természet pedig tökéletesen alkalmas, hogy felfedezzétek a fővárost. Összeállítottunk nektek egy tökéletes napot, tele változatos programokkal, amik garantáltan feltöltenek majd, és megmutatják, miért szeretjük annyira ezt a várost.

Kezdjétek a napot egy igazi őszi kedvenccel: Pumpkin Spice Latte

Az ősszel együtt a kávézókban is megjelenik az év egyik legkedveltebb szezonális itala, a Pumpkin Spice Latte. Ez a fűszeres, sütőtökös kávékülönlegesség a hideg hónapok igazi melegítője, ami minden kortyával az őszi hangulatot idézi. A gazdag, édeskés ízvilág a sütőtök, a fahéj, a szerecsendió és a szegfűszeg tökéletes harmóniájával varázsolja el az ízlelőbimbókat, mindezt egy lágy eszpresszó alapra építve, tejhabos koronával díszítve. Mielőtt belevetnétek magatokat a város felfedezésébe, érdemes megkóstolnotok ezt az italt valamelyik kedvenc kávézótokban egy szendvics mellé, hiszen ez a latte tökéletesen megalapozza a nap hangulatát.

Séta a Margitszigeten

A finom reggeli után érdemes egy kis testmozgást is beiktatni. A Margitsziget az őszi Budapest egyik legszebb helyszíne. Itt minden békés és nyugodt, a fák aranyban és vörösben pompáznak, és a Duna csendesen csordogál mellettetek.

Ahogy lépkedtek a levelek között, érdemes felkeresnetek a sziget ikonikus helyeit: kezdhetitek a sétát a híres Zenélő Szökőkútnál, amely ilyenkor is varázslatos látványt nyújt. A sétátok során haladjatok el a Japánkert mellett, ahol a nyugalom és a szépség egyszerre van jelen. A kertben elhelyezkedő kis tavak és a dísznövények ebben az évszakban is gyönyörűek, különösen, amikor a lombok színesre festik a környezetet. Ha nyugodt, meditatív pillanatokra vágytok, itt biztosan megtaláljátok.

A Hajós Alfréd Uszoda mellett is érdemes elhaladni, majd folytathatjátok a sétát a sziget kanyargós ösvényein, nézzétek meg a csodálatos budapesti látképet a Margitszigeti Víztorony tetejéről. Ha még egy kis izgalomra vágytok, bérelhettek egy biciklit, elektromos rollert, vagy akár négykerekű bringóhintót, hogy könnyedén bejárhassátok a területet. A Margitsziget tágas, parkos részei, valamint romantikus sétányai tökéletesek egy hosszabb kikapcsolódáshoz, baráti találkozókhoz, vagy épp egy kellemes, magányos sétához is.

Ebéd a Terezában

A kiadós séta után itt az ideje egy igazán ízletes ebédnek. Ha szereted a mexikói ízeket, akkor a Tereza tökéletes választás. A Nagymező utcában található hely különleges atmoszférával és autentikus mexikói fogásokkal vár. Próbáljátok ki a friss guacamolét, a quesadillát vagy a fűszeres tacokat. Ha egy kicsit bátrabbak vagytok, kérjetek egy margarita koktélt is, ami garantáltan feldobja az ebédet.

A Tereza igazi mexikói hangulatot varázsol Budapest szívében, amely minden időjárásban tökéletes választás.

Hűvösebb napokon a belső tér nyarat idéző színei és stílusa biztosítja a kellemes légkört, míg napos időben a hangulatos, autentikus mexikói terasz várja a vendégeket. Az étterem hétköznapokon 12:00 és 15:00 között kedvezményes ebédmenüvel csábít, amelyhez taco és leves ajánlat is tartozik. A változatos tequila- és mezcalválaszték mellett izgalmas koktélok fokozzák az élményt, így akár egy gyors ebédre kettesben, akár egy hosszabb baráti összejövetelre is ideális választás lehet.

Tereza

1065 Budapest, Nagymező utca 3.

Nyitvatartási idő:

Hétfő-Vasárnap: 12:00-0:00

Felfedeződélután a Csodák Palotájában

Az ebéd után irány a Csodák Palotája, ami nemcsak gyerekeknek, de felnőtteknek is rengeteg szórakozást nyújt. A Csopa egy tudományos élményközpont, ahol 4 emeletnyi interaktív játék vár rátok. Itt játszva tanulva ismerkedhettek meg a fizikával, kémiával, az emberi testtel vagy a bolygókkal. A varázslatos helyszínen minden kipróbálható, megtapogatható, elcsavarható vagy épp megmászható, így hát mindenki boldogan vetheti bele magát a tudományos játékokba.

Négy szinten, több ezer négyzetméternyi játéktérben létrehozhatjátok saját örvényeteket, elveszhettek a tükörlabirintusban, kísérletezhettek laboratóriumban, kipróbálhatjátok a mágnesesség és a gravitáció erejét, de az elektromosságot is saját kezetekben tarthatjátok!

Minden páratlan órában kísérleti bemutatókkal készülnek a négy szintes épület legaljába az Öveges Színpadon, ahol az érdekesebbnél érdekesebb élő tudományos show-k, hétfőtől vasárnapig naponta négyszer ejtik ámulatba a nagyérdeműt. Itt  bármi, amit megtapasztalunk, az a természettudományok játékos megismeréséről is szól.

A Richter Gedeon laborban részesei lehettek a fehér köpenyes és védőszemüveges kalandoknak, ahol egy-egy kísérletező csomag segítségével végrehajthattok különböző színes és izgalmas kísérleteket.

Ha még több izgalomra vágytok akkor kipróbálhatjátok milyen élvezetes kiszabadulni egy bezárt szobából, pusztán a logikátoknak köszönhetően! A helyszínen 4 féle szabadulószoba vár rátok (Mérnök szobája, Világjáró Vészhelyzet, Megújuló város), amelyek különböző nehézségi szintben érhetők el. A szobákban 2-5 fő játszhat egyszerre és külön belépőjegyet kell váltani rájuk!

Ha kisgyermekkel érkeznétek a kis baglyocskákkal jelzett Csipet Csopa fantázianevű útvonalukat kifejezetten az óvodás korosztályú gyermekek számára alkották meg. Az útvonal csak olyan eszközöket, attrakciókat tartalmaz, mely a kisgyermekek számára is élvezetes, önfeledt szórakozást nyújtanak, emelett még fejlesztik is a kicsiket!

Ha családoddal, pároddal, barátaiddal vagy akár egy iskolai csoporttal keresel izgalmas programot, a Csodák Palotája tökéletes választás. Egy őszi napon, amikor beltéri kikapcsolódásra vágysz, itt biztosan megtalálod a neked való szórakozást – és közben még tanulsz is egy-két érdekességet.

Csodák Palotája

1039 Budapest, Mátyás király út 24.

Nyitvatartási idő:

H-V: 10:00-19:00-ig

Pénztár zárás 18:00-kor

A nap zárásaként: vacsora a Meshugában

Egy hosszú, élményekkel teli őszi nap tökéletes lezárása egy vacsora a Meshugában, ahol Tel Aviv pezsgő hangulata és a mediterrán konyha fúziós fogásai várnak. Ez az étterem igazi különlegesség Budapesten, ahol nem csupán az ízek, hanem a hangulat is kiemelt szerepet kap.

Ha csütörtöktől szombatig vacsoraidőben tértek be, ne számítsatok egy csendes, meghitt estére – ehelyett az igazi mediterrán életérzést tapasztalhatjátok meg!

Az étteremben a vacsora nem csak egy étkezés, hanem egy vibráló élmény, ahol a zene, a személyzet, a társaság és a koktélok együtt teremtenek felejthetetlen atmoszférát.

A Meshuga híres a "shared plate" koncepciójáról, ami azt jelenti, hogy érdemes többféle fogást rendelni és megosztani egymással – így még több különlegességet kóstolhattok meg és az izraeli konyha mellett garantált a játékosság is. De ha egyedül vagy csak ketten mennétek, akkor is bátran választhattok a fogások közül, mindenki találhat kedvére valót a kínálatból.

Rendeljétek meg az étlap legizgalmasabb ételeit: a Tel Aviv ihlette fúziós fogásoktól kezdve a mediterrán klasszikusokig, mind modern, kreatív köntösben kerülnek majd elétek. Az ételkínálatot egyedi koktélok egészítik ki, amelyek tökéletesen passzolnak a hely nyüzsgő, életteli hangulatához. Akár baráti társasággal, akár romantikus vacsorára érkeztek, a Meshuga garantáltan feldobja az estéteket, és az élmény után biztosan vissza fogtok majd térni.

Ahhoz, hogy biztosan legyen helyetek, érdemes előre asztalt foglalni a weboldalukon keresztül, amit gyorsan és egyszerűen megtehettek ide kattintva!

Meshuga

1075 Budapest, Holló utca 12.

Nyitvatartási idő:

vasárnaptól csütörtökig: 18:00 – 00:00

péntek, szombat: 18:00 - 01:00

Esti lazítás – Budapest fényei

Miután jóllaktatok, egy esti séta tökéletes lezárása lehet ennek a napnak. Sétáljatok át a Lánchídon vagy menjetek fel a Citadellára, ahonnan a város esti fényei tárulnak elétek. Az esti Budapest romantikus és lenyűgöző, a kivilágított épületek és a Duna felett áthúzódó hidak látványa egyszerűen varázslatos. Ha még mindig van energiátok, üljetek be egy pohár borra vagy egy koktélra valamelyik közeli bárban, és élvezzétek ki az őszi est nyugalmát.

Egy tökéletes őszi nap Budapesten tele van élményekkel, gasztronómiai kalandokkal és felfedezésekkel. Budapest minden évszakban különleges, de ősszel talán még inkább az. Indulj el, és élvezd ki a város szépségét!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
Andalító liftzenére zárta le a BKV a Batthyány téri metrómegállót
Az Ehnaton fáraóról szóló opera dallamaira pakolják az emberek a homokzsákokat a BKV videójában. A lényeg: nem áll meg a metró a Batthyány-n pár napig.


Drámai hatásúnak szánt, de végül inkább a nyolcvanas évek kórházsorozatainak végefőcím zenéjét idéző dallamokra készített hősvideót arról a BKV, ahogy az árvíz miatt lezárták a Batthyány téri metrómegállót. Szerkesztőségünk egy másik tagja szerint a képek alá pakolt zenei aláfestés inkább a nyolcvans évek valamelyik alacsony költségvetésű kalandfilmjét idézte, ezt mindenki döntse el maga.

De bármennyire is meghökkentő és érthetetlen a zeneválasztás (eleve, miért kell alá zene?), a lényeg a képekben és a poszt szövegében rejlik:

„A Duna tetőzésére készülve – biztonsági okokból – csütörtökön, miután elment az utolsó metró, lezártuk a Batthyány téri állomást. A szerelvények mától nem állnak meg, csak áthaladnak az állomáson. Az M2 metró jár, a korlátozás a vonal és a többi állomás forgalmát nem akadályozza”

– írják a hajnali 5 óra előtt néhány perccel közzétett bejegyzésben.

A poszt folytatása végképp értelmetlenné teszi a drámai zenei aláfestést:

„Az árvízvédelmi intézkedéseinknek köszönhetően minimális az esélye annak, hogy a metróállomásra beszivárogjon a víz, az azonban előfordulhat, hogy az aluljáróba bejut.”

A BKV megjegyzi, hogy a Batthyány téri megállónál összesen mintegy 100 méternyi homokzsák-gátat alakítottak ki a felszínen és az aluljáróban, hogy megakadályozzák a víz betörését. Hozzáteszik: a metróállomás speciális a Duna rendkívüli közelsége miatt, amit tovább nehezít, hogy a folyó és az alagutunk között nem a természetes termett talaj, hanem egy épített keretalagút húzódik, emiatt a téren gyakori a buzgárképződés. A területen 24 órás ügyeletet állítottak fel, folyamatosan ellenőrizik a környéket.

A képsorokhoz a leginkább andalító liftzenéhez hasonló dallamokat egyébként az Ehnaton című operából kölcsönözték, ami egy egyiptomi fáraóról szól. Aki szeretné átérezni a felvétel komolyságát és a munka egyébként megkérdőjelezhetetlen nehézségét, inkább némítsa le a felvételt. A többiek ne spóroljanak a hangerővel:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
Vége: Bősz Anett visszavonul, kilép a DK-ból is
Bejelentette visszavonulását Bősz Anett. Véget ér a főpolgármester-helyettesi megbízatása, de egyúttal a politikai pályafutásától is búcsúzik.
FM. Kép: Facebook - szmo.hu
2024. szeptember 30.



„A mai nappal véget ér a főpolgármester-helyettesi megbízatásom, és úgy illendő, hogy elköszönjek ettől a javíthatatlan, mégis örök szerelemtől, Budapesttől” – Bősz Anett ezzel kezdte Facebook-posztját, amiben bejelentette, visszavonul a politizálástól. Bősz korábban a Liberálisok elnöke volt, majd a DK parlamenti frakciójában folytatta, a budapesti városvezetésben 2020-tól dolgozott.

„Szívből kívánom ennek a társadalomnak, hogy a következő közgyűlés és városvezetés valamennyi tagja ugyanígy szeresse Budapestet”

– fogalmaz Bősz a posztban, melyben hosszan részletezi, mit jelent számára a főváros. Köszönetet monda közös munkáért korábbi munkatársainak is, majd bejelenti, nem csak a főpolgármester-helyettesi megbízatása ér véget:

„Ma nem csak a fővárostól, a politikai pályafutásomtól is búcsúzom. A Pest vármegyei közgyűlésben szerzett mandátumomról lemondtam, a DK-s tagságom a mai nappal megszűnik. Kívánok a maradóknak sok sikert, minden jót!”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
Hosszú évek óta elhagyatottan állt, de most új életre kel a Hengermalom
A gőzmalom egykor a főváros ipari büszkesége volt, most viszont egy kulturális és közösségi központtá válhat.


A Hengermalom a XI. kerületben, Kelenföld városrész területén található, a Hengermalom úton, közel a Lágymányosi-öbölhöz. A környék régebben ipari terület volt, ahol több nagyüzem is működött. Közvetlen szomszédja a Dürer Kert, amely koncerthelyszínként és szórakozóhelyként ismert, és mellett található a dinamikusan fejlődő BudaPart városnegyed is, amely modern lakó- és irodakomplexumoknak ad helyet.

A környék az elmúlt években rohamos fejlődésnek indult, és ez olyan ipari épületekre is hatással van, mint a régóta üresen álló gőzmalom épülete. A tegnapi napon első körben a Hengermalom silója (gabonaraktár) nyílt meg a szórakozni vágyók számára a Kelesztés programsorozat részeként (október 11-19.).

A Hengermalom múltja

A Hengermalom épülete 1909 és 1911 között épült fel, mintegy 10 ezer négyzetméternyi alapterületen, és egyike volt Budapest utolsó malmainak.

Az ipari forradalom szellemében született, amikor az ország élelmiszeripara és gabonafeldolgozó ipara is rohamos növekedésnek indult. Az épület egy óriási malomkomplexum része volt, ahol a Duna közelsége stratégiai előnyt biztosított az áruszállításhoz.

Hengermalom 1930 környékén (Forrás: hengermalom.com)

Tervezője Zielinski Szilárd volt, aki az akkor megszokott fa- és téglaszerkezet helyett az új, francia technológiát alkalmazta. A malomépület mellé, a búzaszemek tárolására óriási silót is építettek, vasbeton csarnoktérrel az alján.

A Hengermalom egészen a 2000-es évekig termelt, aztán a környék teljesen átalakult. Kiépült a Kopaszi-gát, az üzemek helyén pedig irodaházak és lakóparkok épültek.

Bár a gőzmalom eredeti funkciója mára okafogyottá vált, építészeti szépsége és történelmi jelentősége miatt méltó az újrafelfedezésre.

Különleges nyitóesemény, és egy hétig tartó programsorozat

A megújult Hengermalom új fejezetét egy különleges művészeti eseménnyel nyitotta meg, az Absolut Warhol Art Party-val. Ennek házigazdája az Absolut volt, amely Andy Warhol ikonikus, nemrég felfedezett „Absolut Warhol Blue” művének apropóján tartotta ezt az eseményt.

A látogatók különféle fényinstallációkat és interaktív művészeti alkotásokat csodálhattak meg, amelyek Warhol alkotásainak modern átgondolásai voltak. A kiállítások és installációk október 19-ig tekinthetők meg.

A Kelesztés programsorozat célja, hogy a helyet megtöltsék kultúrával, közösségi eseményekkel és különböző kreatív projekteknek adjanak otthont.

A malom épülete ismét fontos szerepet tölthet be a város életében, de ezúttal nem az ipar, hanem a kultúra és a közösségi élet színtereként.

Az első rendezvények közé tartoznak különféle művészeti és zenei programok, valamint workshopok. A termelői piac, a fermentáló workshop és a játszóház után több este is buliba fordul át. Ezek az események nemcsak a múltat idézik meg, hanem új identitást adnak az épületnek, miközben tiszteletben tartják annak történelmi jelentőségét.

A jövőbeni tervek között szerepel, hogy az épület továbbra is otthont ad majd különféle kulturális eseményeknek, kiállításoknak, vásároknak és közösségi programoknak. Emellett a helyszínen terveznek egy állandó kiállítást is, amely bemutatja a malom történetét, valamint a 19. századi ipar fejlődését és annak hatását Budapest gazdasági életére.

Közben pedig várják a további érdeklődőket is, akik akár partnerként vagy bérlőként tovább építenék a malom jövőjét.

Cím: 1117, Hengermalom út 60.

Weboldal: hengermalom.com

A Hengermalom projektet a Város és Folyó Egyesület vezeti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: