BUDAPEST
A Rovatból

Ahol a családtagok is csak hátratett kézzel közlekedhettek

Exkluzív könyvsétán fedeztük fel a Hatvany család életének budavári helyszíneit

Link másolása

Izgalmas könyvsétával rukkolt elő a hosszúlépés.járunk? és a Libri Kiadó. Mi az elsők között fedezhettük fel a legendás Hatvany család életének budavári helyszíneit Hatvany Helga új, Viharos idők című családtörténeti memoárja nyomán.

Az exkluzív épületbejárásokon maga az írónő is részt vett, és izgalmas, személyes anekdotákkal egészítette ki a sétát.

A Hatvany családról eddig méltatlanul keveset tudtunk, pedig Magyarország nélkülük teljesen máshogy festene. Az Osztrák-Magyar Monarchia időszakában felemelkedő zsidó új arisztokrácia leggazdagabb családjának tagjai voltak: gyárosok, mecénások, írók, képzőművészek, túlélők, akiket irigyeltek és csodáltak kortársaik.

Hatvany-festmények a Lónyay-Hatvany villában

Első állomásunk a Lónyay-Hatvany villa épülete volt, ahol ma az Aranybástya étterem működik.

A villát az I. világháború idején vásárolt meg a műgyűjtő Hatvany Ferenc, aki itt tartotta a világ legnagyobb múzeumaival vetekedő kollekcióját: Manet, Delacroix, Courbet és Ingres művei mellett kiemelkedő volt szőnyeggyűjteménye is.

Miközben az újjáépített villa kulisszái között sétálunk, megismertük e műalkotások szégyenletes kifosztásának szomorú történetét is.

A valaha volt legnagyobb magyar magángyűjteményt egymás után rabolták ki az SS, a Vörös Hadsereg és az angolszász szövetségesek tisztjei.

A kiállítótérben megnézhettük viszont azokat a műveket, melyeket a festőként is jelentős Hatvany Ferenc alkotott.

Köztük az egyik legérdekesebb a Hatvanban lévő Hatvany-kastélyt ábrázolja, ahol a magyar elit színe java megfordult. Rend szerint itt került sor a „kiöntés” nevű eseményre is, amikor a család minden tagja összeadta az üzleteiből származó bevételét, majd szétosztották egymás között, hogy aztán műalkotásokat vegyenek, befektessenek és művészeket támogassanak belőle.

A Hatvany család felemelkedésének végül a holokauszt, majd az államosítás vetett véget. Megismertük a szomorú sorsú Hatvany Irén történetét is. Az írónő elmesélte, hogy Irén és férje felfogadtak valakit, aki kimenekítette volna őket az országból 1944-ben. Egy igen komoly összeget, egymillió pengőt fizettek ezért, ami ma nagyjából százmillió forintnak felel meg.

Eljutottak a Budaörsi Repülőtérre, ahol a segítséget ígérő ember személyesen adta át őket a Gestapónak.

Mindketten Auschwitzban haltak meg. Ők voltak az egyetlen tagjai a családnak, akik a holokauszt áldozatai lettek.

Sétánk során megálltunk a Kard utca táblája alatt is. Az írónő elmesélte, hogy a háború után Hatvany Lajos utcának hívták. A rendszerváltás után azonban az akkori kormány minden utcát visszakeresztelt a háború előtti névre.

Itt mesélt az írónő arról is, hogy milyen volt a Kádár-korszakban korábbi arisztokrataként élni Magyarországon. Sokszor kérdezték tőle, hogy ő is annak a Hatvany családnak a tagja-e, ami nagy büszkeséggel töltötte el. Osztálytársai gyakran viccelődtek azzal, bárónőnek szólították, ugyanakkor elmonda azt is, hogy nem szeretett volna ezzel kilógni a többi gyerek közül.

Az irodalmár báró háza, ahol Thomas Mann is megszállt

A séta során ellátogattunk Hatvany Lajos budapesti otthonába is. Ő volt a Hatvany család talán legismertebb tagja. Barátai Lacinak szólították. Zsidó arisztokrataként elképesztő luxusban nőtt fel, és esze ágában sem volt a családi üzletet folytatni. Irodalmi pályára lépett, és jelentős életművet hagyott maga után.

Még fontosabb volt azonban mecénási tevékenysége. Neki köszönhetően maradt fent a Nyugat, rendszeresen támogatta Ady Endrét, József Attilát, és Thomas Mann is mindig itt szállt meg, amikor Budapestre látogatott. Ezzel kapcsolatban a sétán hallhattunk egy humoros anekdotát is.

Hatvany rávette Thomas Mannt és Bartók Bélát, hogy jelentsenek beteget, és örömzenélést tartottak, miközben hivatalos fogadásokon kellett volna részt venniük.

Hatvany Lajosról úgy tartják, - ő nem a műtárgyakat, hanem - az embereket gyűjtötte. 1930-as években ebben a Bécsikapu téri palotában gyűlt össze rendszeresen a magyar értelmiség progresszív tábora.

Erdődy-Hatvany palota, az irigyelt partik színhelye

Utolsó állomásunk a Zenetudományi Intézet volt, aminek homlokzaton a mai napig látható a Hatvany-címer.

Itt az Erdődy-Hatvany palota egy külön szalonjában őrizték Hatvany-Deutsch báróné több mint ezer darabos porcelángyűjteményét. Az írónő ezzel kapcsolatban mesélt édesapja gyerekkoráról is.

A kis Hatvany József a porcelánteremben csak hátratett kézzel közlekedhetett.

Illetve a nagymamánál az étkezések alkalmával egy könyvvel a fején, illetve egy-egy könyvvel a hóna alatt kellett elsajátítania a helyes tartást.

A sétán bejutottunk az egyetlen, változatlan formában megmaradt terembe, az emeleti szalonba. A kor influenszerének tekinthető Hatvany Lili bárónő itt adta Budapest-szerte irigyelt partijait. Az ékszerész Cartier család és a hollywoodi filmcsillagok mellett mindenki megfordult itt, aki a két világháború közti társasági életben számított.

Hatvany Lili már befutott forgatókönyvíró volt Amerikában, amikor 1937-ben elfogadott egy állásajánlatot Hollywoodban. Ebben a palotában volt a búcsúbulija, ahol hajnalig mulattak. Búcsúztatása pedig igazi tömegjelenetté változott a pályaudvaron. Minden ismerőse megjelent, és virágokkal, zserbókkal halmozták el Lilit. Nem örökre búcsúzott, mégis úgy alakult, hogy soha többé nem jött haza Magyarországra.

Ha téged is érdekelnek a legendás dinasztia egykori palotáit, elmerülnél az új zsidó arisztokrácia partijainak sűrűjében, és megismernéd a valaha volt legnagyobb magyar műgyűjtemény történetét, akkor jelentkezz te is a könyvsétára. Részletek a Hosszúlépés honlapján.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Leesett a hó, elesett a budapesti tömegközlekedés – mutatjuk a részleteket
Elég nagy problémákat okozott a havazás: 17 busz terelve vagy csak szakaszosan közlekedik.

Link másolása

Az intenzív havazás miatt 17 busz terelve vagy szakaszosan közlekedik a fővárosban - közölte a Budapesti Közlekedési Központ csütörtök reggel a BKK Info Facebook-oldalon.

Jelentős változások a budapesti tömegközlekedésben, csütörtök délelőtt elég sok buszt kellett terelni vagy a járatát megváltoztatni.

A tájékoztatás szerint a 16-os autóbusz a Deák Ferenc tér és a Clark Ádám tér között nem közlekedik.

A 40-es, a 40B, a 88-as, a 88A, a 140-es, a 140A, a 188-as és a 240-es autóbusz terelve az autópályán közlekedik, a Sasadi út és a Károly király utca között nem közlekedik a havazás miatt.

A havazás miatt az 58-as, a 141-es, a 158-as és a 250-es autóbusz nem közlekedik a Mára Terézia utca és a Pannónia utca között.

A 27-es, a 60A és a 60B autóbusz nem közlekedik, az 53-as autóbusz a Márton Áron tér és a Sasadi út között nem jár

- tudatta a BKK.

(via MTI)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Kiderült hogyan mérnek majd az új budapesti traffipaxok
Hogy az új traffipaxok pontosan hol lesznek majd, azt továbbra sem tudni, mert a helyszínekről az érintett szervek (Fővárosi Rendészeti Igazgatóság, ORFK, BRFK, Budapest Közút) folyamatosan egyeztetnek.

Link másolása

Augusztus óta nem történt jelentős előrelépés a fővárosi traffipaxok kihelyezésében, mostanáig csupán pilot jelleggel két kamerát üzemeltek be a korábban megrongált Váci úti sebességmérők közvetlen közelében .

Ez derült ki Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatalnak a válaszából, amit a 24.hu-nak küldtek.

Budapest nemrég elfogadott közlekedésbiztonsági stratégiájában szerepel, hogy ha törik, ha szakad, sebességmérő kamerák telepítésével fellépnek az eszelős gyorshajtók ellen.

A főpolgármesteri hivatal sajtóosztálya korábban azt írta a 24.hu-nak, hogy első lépésként a Fővárosi Önkormányzat Rendészeti Igazgatósága közbeszerzési értékhatár alatt 45 sebességmérésre alkalmas, fix telepítésű kamerát vett bérbe, amelyek felszerelésének helyszínét a technikai adottságok és a közlekedésbiztonsági veszélyek figyelembevételével lehet kijelölni.

Az újabb válaszból kiderült, hogy nem 45 helyszínre, hanem „45 forgalmi sávban való sebességmérést lehetővé tevő kamerára” szerződtek le.

Hogy az új traffipaxok hol lesznek majd, azt továbbra sem tudni, mert a helyszínekről az érintett szervek (Fővárosi Rendészeti Igazgatóság, ORFK, BRFK, Budapest Közút) folyamatosan egyeztetnek.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Téli mesevilággá változott a Városháza park: megnyitott a jégpálya és a karácsonyi élménypark – fotók
A jégpályán január 7-ig lehet korizni. December 6-án érkezik majd a Mikulás is, az első 300 gyereket pedig ajándékcsomaggal várják.

Link másolása

Pénteken nyitott meg a Deák Ferenc téren a Budapesti Karácsonyi Vásár, a Városháza parkban pedig a jégpálya és a karácsonyi élménypark, ahová a Baptista Szeretetszolgálat jótékonysági cipősdoboz-akciója is kitelepült.

Karácsony Gergely főpolgármester a megnyitón azt mondta: a karácsonyi vásárral és az élményparkkal az ünnepi készülődés örömét szeretnék visszaadni a városnak. Azt is hozzátette, hogy

idén újra lesz díszkivilágítás is.

Hári Tibor, a Baptista Szeretetszolgálat ügyvezető főigazgatója arról beszélt, hogy december 18-ig várják a hátrányos helyzetű vagy nehéz körülmények között élő gyerekek részére cipősdobozba csomagolt ajándéktárgyakat, játékokat. Tavaly több mint hatvanezer cipősdoboz gyűlt össze, így a jótékonysági akció Hári Tibor szerint „az ország legnagyobb adománygyűjtési kampánya”.

A karácsonyi élményparkban a jégpálya január 7-ig lesz nyitva.

December 3-án adventi gyertyagyújtást szerveznek, december 6-án pedig a Mikulás is megérkezik,

az első 300 gyermeket ajándékcsomaggal várják.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Kipróbáltuk a Budapest Bejáró városfelfedező játékot – különleges élményekben volt részünk
A Jászai Mari térről indulva fedeztük fel Újlipótváros titkait és legszebb épületeit. Mutatjuk, milyen szép helyeken jártunk, és milyen érdekességeket találtunk.

Link másolása

Idén 150 éves Budapest, és hogyan is ünnepelhetnénk ezt méltóbban, mint hogy felfedezzük a város kincseit. Erre jött létre a Budapest Bejáró városfelfedező játék, amivel bárki ingyen játszhat, aki szeretné igazán megismerni lakóhelyét. Ráadásul, ha az összes feladványt megoldod, különleges városélményeket nyerhetsz.

Mi a Jászai Mari tér környékén fejtettük meg a feladványokat. Mutatjuk, milyen szép helyeken jártunk, és milyen érdekességeket találtunk.

Budapest Bejáró rejtvényfüzet

A Budapest Bejáró tulajdonképpen egy rejtvényfüzet. 20 bázispont szerepel benne, aminek mindegyikéhez 5 helyszín - 5 rejtvény tartozik. A rejtvények nem a lexikális tudásodra kíváncsiak. Olyan feladványok vannak benne, amiket a helyszínen nézelődve fejthetsz meg, például oszlopokat kell számolni vagy éppen épületdíszeket keresni.

A Bejáró digitális vagy nyomtatott példányából ráadásul érdekes infókat tudhatsz meg a helyszínekről. A budapestbejaro.hu oldalán pedig további részletes leírásokat találsz a bejárható helyekről, illetve további tematikus sétákról, és egy online térkép is segíti a tájékozódást.

Korábban már megírtuk, hogy a Budapest Bejáróval egyedül is felfedezheted a várost, de a Budapest Brand ingyenes városnéző sétákat is szervez a játékhoz.

Egy ilyen városnéző sétán játszottunk először mi is. A Jászai Mari tér bázisponton találkoztunk, ahonnan csak egy karnyújtásnyira vannak Újlipótváros legszebb épületei. A séta során a környék titkairól Lerch Gabriella sétavezető mesélt nekünk.

Tőle tudtuk meg, hogy a Jászai Mari térnél mindig is át lehetett kelni a Dunán. A tér helyén egykor ugyanis a beszédes nevű Révjenő nevű falu terült el. A hídra azonban még sokáig kellett várniuk az itt élőknek, végül 1876-ban adták át a Margit hidat

A tér 1950 óta viseli a híres színésznő nevét. Jászai Mari markotányosnőből lett a magyar színháztörténet egyik legismertebb művésze, és egyike azon kevés magyar nőknek, akiről közteret neveztek el.

Nagy Imre szobra

A Jászai Mari tér bázispont első látnivalójaként Nagy Imre szobrát vettük szemügyre. 1996-ban állították fel eredetileg a Vértanúk terén, majd itt talált új otthonra. Az életnagyságú szobor a félbemaradt magyar szabadságküzdelem szimbóluma lett.

Nagy Imre a demokráciába vezető szimbolikus bronzhíd közepén állt, nem sikerült átjutnia rajta, csak a feléig, mint a magyar szabadságküzdelemnek.

Alaposan meg kellett néznünk a szobrot, mert a rejtvényfüzetben olyan kérdésre is válaszolnunk kellett, hogy a kabát övé ki van-e engedve?

A pesti Fehér Ház

A pesti Fehér Ház jól látszott a szobor közeléből is. Luxusbérháznak épült, később a közeli Országház és a minisztériumi negyed miatt fontos hivatalok irodaházaként használták, de az idősebbek közül a legtöbben mégis az MSZMP székházaként emlékeznek rá. A II. világháborúban komoly sérüléseket szenvedett, és végül nagy vita után nem szocreál, hanem modernista stílusban épült újjá 1949-re. A fogadtatásáról sokat elárul Révai József kommunista kulturpolitikus írtása:

Olyan, mint egy skatuja, amelybe egy gyerek nyílásokat vágott, hogy a belehelyezett bogár meg ne fulladjon.”

A játék során itt össze kellett számolnunk többek közt azt is, hány lépcső vezet a bejárathoz.

Radnóti Miklós otthona

Következő állomásunk a Pozsonyi út 1. volt, ahol a magyar irodalom egyik legismertebb szerelmespárja, Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni élt. Sétavezetőnk elmesélte, hogy szerelmük még középiskolában kezdődött, amikor együtt jártak matematikakorrepetálásra. A friss házasoknak Fanni unokatestvére találta a 35 négyzetméteres, 2. emeleti, Dunára néző albérletet. A lakás olyan pici volt, hogy a konyha egyben volt a fürdővel.

Amikor Szerb Antal itt járt, a konyha és a klotyó szavak összevonásával “klonyhának” nevezte a helyiséget.

Radnóti Miklós özvegye később haláláig ugyanebben a lakásban élt.

A Feladat során meg kellett keresnünk a házon egy másik híres művész, Kovács Margit emléktábláját is, akivel jó barátságot ápolt a szomszédban lakó házaspár.

Palatinus-házak

A séta során a Palatinus-házak történetét is megismertük. Amikor Habsburg József főherceg lemondott a Margitszigetről a köz javára, kárpótlásul telkeket kapott a pesti oldalon. Ezt a területet vásárolta meg 1910-ben a Palatinus Rt., ami szecessziós bérpalotát építtetett itt. A 2-3 és 5 szobás lakásokat a kor legmodernebb berendezéseivel szerelték fel. Volt bennük tantusszal működő központi porszívó. Sőt

Vidor Emil szecessziós bérpalotáinak lakásaiban egykor margitszigeti termálvíz folyt.

A termálvizet a központi fűtésben is felhasználták, egészen addig, amíg az ásványok lerakódása miatt tönkre nem mentek a vezetékek.

A rejtvény megfejtéséhez a homlokzat díszeit kellett megfigyelnünk, és kiválasztanunk a füzetben azt, amelyiket nem találjuk a házon.

Főnix-ház

A 19. század második felében a legnagyobb és legszebb paloták rend szerint bankoknak vagy biztosító társaságoknak épültek, akik épületekbe fektették befektetőik pénzét. Így volt ez a Főnix-ház esetében is, ami a Phönix Életbiztosító építtetett.

A nyolc épületből álló Főnix-ház homlokzatát valóban főnixmadarak díszítik.

A hatemeletes házban 40 üzlethelyiség és eredetileg 146 lakás épült, de volt tizenkét mosógéppel felszerelt közös mosókonyha és gőzzel működő szárítókamra is.

Az épületdíszeket alaposan meg kellett vizsgálnunk ennél a feladatnál is.

Miután az összes helyszínt bejártuk, és mind az öt feladványt megfejtettük, a megoldásokat összegezve egy olyan tulajdonnevet kaptunk, ami szorosan kapcsolódik a Jászai Mari térhez. Már csak az a kérdés, melyik bázispontnál folytassuk a játékot legközelebb.

Ha te is kedvet kaptál ehhez a városfelfedező játékhoz, a rejtvényfüzetet letöltheted a budapestbejaro.hu honlapról, vagy ingyenesen beszerezheted a kiemelt BKK Ügyfélközpontokban. Részletek a Budapest Bejáró honlapján.

Link másolása
KÖVESS MINKET: