BUDAPEST
A Rovatból

10 park, kert és fákkal teli pihenő Budapesten, ahol most már sétálhattok

A főpolgármesteri hivatal nemrég megjelent térképéről választottunk ki néhány helyszínt.
My Secret Budapest - szmo.hu
2020. május 16.



Szabadidős térképet készítettek a főpolgármesteri hivatalban, amit neten tettek közzé. Ezen a budapesti kertek, parkok és pihenők szerepelnek.

A térképen azt is feltüntették, látogatható-e a hely vagy nem, lezárták-e a játszóteret és néhány alapinformációt is megtudhattok róluk. Erről a listáról válogattunk nektek néhány tippet.

5 park és pihenő budai oldalon:

A Margit téri pihenő

A kis parkot a Margit utca és a Rómer Flóris utca között 1938-ban létesítették. A kavicsos sétányon végig padokat találsz, a lejtős domboldal közepén gömbjuharok állnak, a park bejáratánál szökőkút fogad, Beck Ö. Fülöp szobra díszíti. Kedvelt kutyasétáltató hely.

Az Európa liget

A ligetet 1972. szeptember 4-én nyitották meg a főváros centenáriuma alkalmából 29 európai főváros részvételével rendezett kongresszus emlékére. A fővárosok vezetői saját kezűleg ültettek el a parkban egy-egy olyan fát, amely jellemző saját országukra, és amelyik Magyarország éghajlatát is bírja. A fák előtt mészkőlapra vésték az adományozó város nevét.

1982-ben a ligetben állították fel Kodály Zoltán szobrát (Varga Imre alkotását), ám a szobor állapota a 2000-es évekre leromlott. 2003-ban ideiglenesen áthelyezték a Püspökkertbe. 2016-ban került vissza az Európa Ligetbe, korábbi helyére.

Városmajor

A Széll Kálmán tér és a Szent János Kórház közt húzódó terület egykor az Ördög-árok ártere volt, a XVIII. században kertként próbálták hasznosítani, majd II. József 1785-ben elrendelte, hogy közparkot alakítsanak ki rajta. Ha végigsétálsz a Városmajoron, láthatod Budapest egyik legizgalmasabb modern építészeti emlékét, a Jézus Szíve templomot, Hüvelyk Matyi szobrát, az első világháborús hegyivadász-emlékművet és Beethoven szobrát. Árnyas, kellemes hely (bár lehetne kicsit gondozottabb).

Jókai-kert

Romantikus kert a Svábhegyen csodálatos kilátással. Az egyik legszebb pontja a kőpad pad. Jókai Mór annak idején kis kerti pihenőt alakított ki, ahová egy malomkerékből készült asztal és egy íves, oroszlánfejekkel díszített pad került. Mivel Jókai egykori háza Budapest ostroma alatt megsérült a paddal együtt, az 1950-es években mindkettőt lebontották. A padot az asztallal az eredetinek megfelelően újrafaragták.

A kertben sétálhattok, láthattok egy komposztálót, gyönyörködhettek a fákban és a madarak énekében. Ha oda szeretnétek menni, vegyétek figyelembe, hogy hétvégén a kert zárva tart, a programokat pedig a helyzetre való tekintettel nem tartják meg.

Bikás park

Nagy összefüggő zöldfelület a Tétényi út mellett. A park terve 1972-ben készült. A játszódomb tetején áll Kiss István Monda című szobra.Néhány éve teljesen felújították.

5 park és pihenő pesti oldalon:

Múzeumkert

A pesti oldal egyik kedvelt parkja.

ELTE-Füvészkert

Orczy-kert

A park története tehát valamikor a középkorban kezdődhetett, amikor „a hajdani vadaskerthez tartozhatott egyebek mellett a mai Klinikák, a Füvészkert, valamint az Orczy-kert területe is.” És, amint az a Népszabadság cikkében áll, Buza Péter véleménye szerint „Mátyás vadászháza a Füvészkert igazgatósági épülete, a botanikus kert „kastélya” helyén állt, és a Mátyás-kori alépítmény felfedezhető a mai épületen.”

A török hódoltság után a környéket katonai célokra is használták. 1783-ban vette meg a területet (egy majorságot gyümölcsössel é épülettel) báró Orczy Lőrinc, és fia, Orczy László fogott a parkosításba. Petri Bernhardot, a kor híres kertépítésze kezdte el a munkát.

A báró halála után két évtizeddel a magyar katonatisztképzés számára megvásárolták, egy részét házhelyeknek adták el. Az 1830-as években a park területére építették a Ludovikát, a magyarországi katonai képzés központját.

A parkot néhány átalakították, felújították.

Magyarok Nagyasszonya-Szenes Iván tér

A Tisztviselő telep építésekor alakították ki 1887-ben. 1984-ben hozták rendbe, később felújították. Rudolf, az öngyilkosságot elkövető Habsburg trónörökös magyarosított nevét viselte 1938-ig, ezután a téren lévő templomról kapta a Magyarok Nagyasszonya tér nevet. 1953-ban visszanevezték Rezső térre, 2016-ban pedig a mellette levő Szenes Iván térrel együtt újra Magyarok Nagyasszony tér lett. Itt áll az Esztergomi Bazilika "kistestvére".

A Határ úti Kiserdő

Erről az egyedülálló helyről nemrég írtunk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
Karácsony Gergely elárulta, hogyan jutottak közös nevezőre a Tiszával
A főpolgármester elérte, hogy már decemberben elfogadták Budapest 2025-ös költségvetését, de a főpolgármester-helyettesek kérdésében továbbra sincs előrelépés.


Arról beszélt Karácsony Gergely a Magyar Hangnak, hogyan sikerült megállapodnia a Tisza Párttal, aminek köszönhetően már decemberben elfogadták Budapest 2025-ös költségvetését.

„Egyszer azt mondta rám egy politikustársam, hogy a kompromisszumok robotosa vagyok” – fogalmazott a főpolgármester, amikor a megállapodásról kérdezték.

Szerinte a kompromisszum lényege az volt, hogy „nyilván az elmúlt napok egyeztetései alapján összeállt egy olyan konstrukció, ami a közgyűlés többségét érintő frakciók számára elfogadható volt.” Bár a Magyar Kétfarkú Kutya Párt nem vett részt a szavazáson, támogatásukat mutatta, hogy javaslataik bekerültek a végleges tervezetbe.

A szervezeti és működési szabályzat (szmsz) módosításáról Karácsony elmondta, hogy a vita a cégvezetők kinevezésével kapcsolatos jogkör miatt alakult ki. Ez azonban okafogyottá vált, mert megszüntették a cégek igazgatótanácsait, így a kinevezés közgyűlési hatáskör lett. „Én meg úgy voltam vele, hogyha nincs közöttünk véleménykülönbség, akkor akár lehetne új szmsz is, nekem a költségvetés volt fontos, illetve szerintem a városnak az a fontos” – mondta.

Karácsony hozzátette, hogy jobb lett volna más módon tárgyalni az szmsz-ről, mivel a képviselők többsége csak a szavazás napján, papíron kapta kézhez a módosításokat.

A főpolgármester-helyettesek ügyében továbbra sincs előrelépés. Karácsony elmondta, hogy amíg a Tisza kizárólag Vitézy Dávidot fogadja el, addig nem várható változás. Ugyanakkor kiemelte, hogy nemcsak ő ragaszkodik Kiss Ambrushoz, hanem azok a képviselők is, akiknek szavazatai nélkül nincs többség a közgyűlésben.

A jelenlegi helyzetet így összegezte:

„Van költségvetésünk, van szmsz-ünk. Láthatóan van egy olyan tanulási folyamat, amiben a rutinos képviselők tanulják ezt a fajta kicsit szétszórtabb, politizálósabb és a záróizmokat erősen megedző működésmódot. Az új képviselők nyilván tanulják a közgyűlésnek a működését, és tanulják azt a felelősséget, amivel ez jár.”

Hozzátette, nem biztos abban, hogy ez érdemi változást hoz a főpolgármester-helyettesek ügyében, de szerinte nagyobb problémák is vannak, mint az, hogy jelenleg nincs helyettes.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Vége az éves Bubi-bérletnek, jön az ingyenes kutya- és kerékpárszállítás – mutatjuk a BKK-jegyek és bérletek változtatásait
Több, diákot és kedvezményre jogosult utast érintő változás jön. Megszűnik egy népszerű kerékpáros bérlettípus is.


Január 9-től több jegy- és bérlettípust is megszüntet a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), valamint változások lépnek életbe a Mol Bubi közbringarendszer díjazásában is – derült ki a társaság közleményéből. Az átalakítás célja, hogy a kínálatot jobban igazítsák a használati szokásokhoz.

Az új év első nagy változásai érintik a diákokat, a nyugdíjasokat és a csoportos utazási lehetőségeket is. A Telex összeszedte, mely bérleteket vezetik ki a rendszerből:

  • Közoktatásban tanulók: megszűnik a félhavi, negyedéves, szemeszterre szóló és kedvezményes éves Budapest-bérlet.
  • Felsőoktatásban tanulók: szintén eltűnik a negyedéves, szemeszterre szóló és kedvezményes éves bérlet.
  • Nyugdíjasok: nem lesz többé negyedéves és kedvezményes éves Budapest-bérlet.
  • Speciális jegyek: kivezetik a csoportos 24 órás jegyet, valamint a kutya- és kerékpárbérletet is.

A közbringarendszerben is jelentős átalakítások jönnek:

  • Havibérlet: az eddigi 1000 forint helyett mostantól 1500 forint lesz az ára.
  • Éves bérlet: megszűnik
  • Percdíj: a kerékpárhasználat percdíja 40 forintról 50 forintra emelkedik.
  • Éves bérlet: megszűnik, helyette 6500 forintért féléves bérletet lehet váltani.
  • Bankkártya-regisztrációs díj: 100 forintra csökken, de az összeget az első bérléskor jóváírják.

Azok, akik még érvényes éves Bubi-bérlettel rendelkeznek, lejáratig változatlanul használhatják, de a 30 percet meghaladó kerékpárhasználat díja számukra is 50 forintra nő.

Az érvényes bérlettel rendelkezők és a díjmentes utazásra jogosultak ingyen szállíthatnak egy kutyát vagy egy kerékpárt Budapesten belül vasúton, HÉV-en, valamint helyközi és környéki buszokon – az utazási feltételek betartása mellett. Azoknak azonban, akik jeggyel utaznak, továbbra is külön jegyet kell váltaniuk kutya vagy kerékpár szállítására. A kerékpár esetében az országos kerékpárbérlet is használható.

A BKK szerint az intézkedések célja az utazási szokásokhoz való jobb alkalmazkodás és a hatékonyabb működés.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Váratlan fordulat: elbontja a Halászbástya előtti fekete kordont az I. kerületi önkormányzat
Böröcz László polgármester elismerte, hogy az ideiglenes fal a látvány szempontjából nem megfelelő, és más megoldást keresnek a turizmusból származó bevétel növelésére.


Ahogy arról csütörtökön beszámoltunk, váratlanul egy fekete kordont húztak fel a Halászbástyához, ami így már nem volt ingyenesen látogatható: 1500 forintot kellett fizetni, ha valaki ki akart nézni a dunai panorámára. A lépést élesen bírálta Karácsony Gergely főpolgármester is, de hozzátette, hogy erről csak az I. kerületi önkormányzat tud dönteni.

Péntek reggelre aztán utasította az I. kerületi polgármester a városüzemeltetési munkatársakat, hogy bontsák el a Halászbástyánál pár nappal korábban felállított fekete kordont. Böröcz László a Telexnek elmondta:

a visszajelzések alapján egyértelmű volt, hogy a látvány szempontjából nem megfelelő ez a megoldás.

A decemberi közgyűlés döntése értelmében a kordon egy 30 napos tesztidőszak részeként került a helyére, de Böröcz most végleg megszüntette annak használatát. „A budai Vár terhelése óriási, ezért növelni kell a turizmusból származó bevételeket, de a tapasztalatok alapján a terület lehatárolása helyett inkább a szolgáltatások fejlesztése felé fogunk mozdulni” – mondta a polgármester.

A közgyűlés tavaly december 12-én fogadta el a terület lezárásáról szóló indítványt, amelynek részeként a korábban csak a felső kilátóteraszra vonatkozó díjat az alsó szakaszra is kiterjesztették, az árat pedig megemelték.

A fekete kordon azonban erősen rontotta a történelmi épület látványát, és komoly ellenállást váltott ki a lakosság körében. Böröcz döntése alapján a kordon nem kerül vissza, és az önkormányzat inkább olyan megoldásokat keres, amelyek kevésbé zavarják a látogatók élményét, ugyanakkor segítik a turizmusból származó bevételek növelését.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Vitézy Dávid kiakadt a „mini-Dubaj” projekten: egy fél kerület egy másik ország irányítása alatt áll
Vitézy szerint felpörgette „Budapest végkiárusítását” a kormány. Rákosrendező után arra számít, a pályaudvarok következnek.


Vitézy Dávid hétfőn éles hangvételű Facebook-posztban ment neki a „mini-Dubajként” hírhedté lett rákosrendezői beruházásnak. A politikus azt írta:

„Megtörtént, amitől tartottunk: a magyar állam Rákosrendező teljes területét átadta az Egyesült Arab Emírségek uralkodója által kijelölt befektetőnek.”

Vitézy szerint a terület eladása közérdekű előírások és városfejlesztési garanciák nélkül történt, veszélyeztetve Budapest stratégiai fejlesztési tartalékait. Úgy fogalmazott:

„Budapest végkiárusítását felpörgette a kormány: Rákosrendező eladva, következnek a pályaudvarok és a fejlesztési területeik.”

Kiemelte, hogy a döntést verseny nélkül, ismeretlen vételárral hozták meg, és a területen a befektető szabadon építkezhet, mivel a Parlament nemzetgazdaságilag kiemelt beruházássá nyilvánította azt. Megjegyzi:

„Volt rá ígéret, hogy se nemzetközi megállapodás, végképp értékesítés nem lesz, amíg a tervek nem ismertek és az önkormányzatokkal a szükséges egyeztetések nem történtek meg. Természetesen Lázár János ebben sem mondott igazat.”

Vitézy szerint ez sérti a város és az ország „sokat emlegetett” szuverenitását:

„Gyakorlatilag egy fél kerület mostantól egy másik ország irányítása és felügyelete alatt áll Budapesten.”

A helyzet további részleteiről a Fővárosi Közgyűlés egy decemberi vitáját ajánlja a poszt kommentjeiben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk