10 park, kert és fákkal teli pihenő Budapesten, ahol most már sétálhattok
Szabadidős térképet készítettek a főpolgármesteri hivatalban, amit neten tettek közzé. Ezen a budapesti kertek, parkok és pihenők szerepelnek.
A térképen azt is feltüntették, látogatható-e a hely vagy nem, lezárták-e a játszóteret és néhány alapinformációt is megtudhattok róluk. Erről a listáról válogattunk nektek néhány tippet.
5 park és pihenő budai oldalon:
A Margit téri pihenő
A kis parkot a Margit utca és a Rómer Flóris utca között 1938-ban létesítették. A kavicsos sétányon végig padokat találsz, a lejtős domboldal közepén gömbjuharok állnak, a park bejáratánál szökőkút fogad, Beck Ö. Fülöp szobra díszíti. Kedvelt kutyasétáltató hely.
Az Európa liget
A ligetet 1972. szeptember 4-én nyitották meg a főváros centenáriuma alkalmából 29 európai főváros részvételével rendezett kongresszus emlékére. A fővárosok vezetői saját kezűleg ültettek el a parkban egy-egy olyan fát, amely jellemző saját országukra, és amelyik Magyarország éghajlatát is bírja. A fák előtt mészkőlapra vésték az adományozó város nevét.
1982-ben a ligetben állították fel Kodály Zoltán szobrát (Varga Imre alkotását), ám a szobor állapota a 2000-es évekre leromlott. 2003-ban ideiglenesen áthelyezték a Püspökkertbe. 2016-ban került vissza az Európa Ligetbe, korábbi helyére.
Városmajor
A Széll Kálmán tér és a Szent János Kórház közt húzódó terület egykor az Ördög-árok ártere volt, a XVIII. században kertként próbálták hasznosítani, majd II. József 1785-ben elrendelte, hogy közparkot alakítsanak ki rajta. Ha végigsétálsz a Városmajoron, láthatod Budapest egyik legizgalmasabb modern építészeti emlékét, a Jézus Szíve templomot, Hüvelyk Matyi szobrát, az első világháborús hegyivadász-emlékművet és Beethoven szobrát. Árnyas, kellemes hely (bár lehetne kicsit gondozottabb).
Jókai-kert
Romantikus kert a Svábhegyen csodálatos kilátással. Az egyik legszebb pontja a kőpad pad. Jókai Mór annak idején kis kerti pihenőt alakított ki, ahová egy malomkerékből készült asztal és egy íves, oroszlánfejekkel díszített pad került. Mivel Jókai egykori háza Budapest ostroma alatt megsérült a paddal együtt, az 1950-es években mindkettőt lebontották. A padot az asztallal az eredetinek megfelelően újrafaragták.
A kertben sétálhattok, láthattok egy komposztálót, gyönyörködhettek a fákban és a madarak énekében. Ha oda szeretnétek menni, vegyétek figyelembe, hogy hétvégén a kert zárva tart, a programokat pedig a helyzetre való tekintettel nem tartják meg.
Bikás park
Nagy összefüggő zöldfelület a Tétényi út mellett. A park terve 1972-ben készült. A játszódomb tetején áll Kiss István Monda című szobra.Néhány éve teljesen felújították.
5 park és pihenő pesti oldalon:
Múzeumkert
A pesti oldal egyik kedvelt parkja.
ELTE-Füvészkert
Orczy-kert
A park története tehát valamikor a középkorban kezdődhetett, amikor „a hajdani vadaskerthez tartozhatott egyebek mellett a mai Klinikák, a Füvészkert, valamint az Orczy-kert területe is.” És, amint az a Népszabadság cikkében áll, Buza Péter véleménye szerint „Mátyás vadászháza a Füvészkert igazgatósági épülete, a botanikus kert „kastélya” helyén állt, és a Mátyás-kori alépítmény felfedezhető a mai épületen.”
A török hódoltság után a környéket katonai célokra is használták. 1783-ban vette meg a területet (egy majorságot gyümölcsössel é épülettel) báró Orczy Lőrinc, és fia, Orczy László fogott a parkosításba. Petri Bernhardot, a kor híres kertépítésze kezdte el a munkát.
A báró halála után két évtizeddel a magyar katonatisztképzés számára megvásárolták, egy részét házhelyeknek adták el. Az 1830-as években a park területére építették a Ludovikát, a magyarországi katonai képzés központját.
A parkot néhány átalakították, felújították.
Magyarok Nagyasszonya-Szenes Iván tér
A Tisztviselő telep építésekor alakították ki 1887-ben. 1984-ben hozták rendbe, később felújították. Rudolf, az öngyilkosságot elkövető Habsburg trónörökös magyarosított nevét viselte 1938-ig, ezután a téren lévő templomról kapta a Magyarok Nagyasszonya tér nevet. 1953-ban visszanevezték Rezső térre, 2016-ban pedig a mellette levő Szenes Iván térrel együtt újra Magyarok Nagyasszony tér lett. Itt áll az Esztergomi Bazilika "kistestvére".
A Határ úti Kiserdő
Erről az egyedülálló helyről nemrég írtunk.