Megújul a Balaton Édenkertje, a Folly Arborétum
A badacsonyörsi Folly Arborétum egész évben várja a vendégeit. Ősszel változatos programokat kínálnak az ezerszínben pompázó kertet felkereső vendégeknek, akik hétvégente vezetett kertlátogatásokon ismerhetik meg az arborétumot. Az étteremben a november a libáké, az édes élményekről pedig a Folly saját cukrászműhelye gondoskodik. Borvacsorákhoz is lehet csatlakozni.
Azonban nemcsak a látogatóknak köszönhetően és a programok kapcsán élénkült meg ősszel is az élet az arborétumban: október közepén komoly fejlesztés kezdődött, aminek eredményeit már jövő tavasszal birtokba vehetik a látogatók.
Megújul a beléptetés és infokommunikációs jegyrendszert terveznek bevezetni, emellett elektromos kerékpártöltőt és autótöltőt építenek ki. A kertben jelenleg is növényismertető táblák, tablók segítik a látogatók ismeretszerzését, a tervek között azonban a teljes kerten belüli kommunikáció újragondolása is szerepel. Az arborétum különböző pontjain izgalmas képzőművészeti remekművek, land-art alkotások, szobrok erősítik majd az egyedi kertélményt.
A Folly Arborétum magját, az „Öreg Arborétumot” Dr. Folly Gyula pécsi orvos telepítette 1905-ben. Nem akármilyen kertről álmodott: olyan ritkaságokat tervezett ide, amelyekről akkor senki nem hitte, hogy elviselik az itthoni tél és a nyári aszályok megpróbáltatásait. A fák messzi földről, vasúton, majd szekérrel, vesszőkosarakban érkeztek az Örsi-hegy oldalába, a fák öntözéséhez pedig a Balaton vize szolgált, amelyet lovaskocsin és lóháton vittek fel a dombra.
Az arborétum megszületése és fejlődése a családi összefogás és alkotás igazi sikertörténete: Folly Gyula álmát a család újabb generációi dédelgették tovább, dacolva a trianoni országcsonkítást követő gazdasági nehézségekkel, a kommunizmus címszavai mögé rejtett jogtalanságokkal, az államosítással, majd a rendszerváltás utáni privatizációval. 1991 után a család visszavásárolta, újra egyesítette a családi földeket.
A kertet most gondozó és vezető negyedik generációnak köszönhetően az arborétum ma komplex élménycsomagot nyújt a látogatóknak. Szezonálisan változó kínálattal dolgozó, egész éves nyitvatartású éttermük, neves díjakkal elismert borászatuk, helyben sütött süteményeket kínáló kávézójuk, valamint saját termékeik és növényárudájuk mind hozzájárulnak a Folly élmény teljességéhez. A Follynlove törzskártyaprogramban résztvevők egy éven keresztül ingyenesen látogathatják az Arborétumot és számos kedvezményt vehetnek igénybe. A különböző szolgáltatásokkal kibővült kert ismert és elismert turisztikai attrakció, amely az európai magánkertek által képviselt élvonalhoz tartozik.
Az induláskor alig fél hektárnyi területből mára öthektáros arborétum lett, ahol jelenleg négy világtáj fenyői terebélyesednek: több mint 400 fenyőfajta és 200 lombos fa-, illetve cserjeféle, valamint több ezer évelő virul a kertben.
A kertet felkeresők a belépőjegy mellé megkapják az arborétum ismertető leporellóját, amelyben egy térkép is van – érdemes a javasolt útvonal mentén bejárni a kertet, így garantált, hogy az arborétum ikonius fáinak mindegyikét megismeri a látogató: sétálhat a fiatal tengerparti mamutfenyőligetben, megcsodálhatja a „színváltós” kérgű platánkérgű diófenyőt, meghallgathatja, hogy fújja a szél a himalájai selyemfenyők hosszú tűleveleit, megnézheti azt a fiatal libanoni cédrust, amit a libanoni nagykövetasszony ültetett és elzarándokolhat a mamutfenyő tönkjéhez. Az Öregarborétumban kihagyhatatlan még az Év Fájának is jelölt 110 éves szír boróka, és érdemes külön figyelmet szentelni a kertet több helyen díszítő himalájai-, és atlaszcédrusoknak is, a látogatásra pedig talán az óriástobozú fenyő fiatalabb példánya teheti fel a koronát.
Tavaly október óta ezeket a fákat és az arborétum összes növényét örökbe lehet fogadni. Az örökbefogadás mikéntjéről a Folly oldalán olvashatóak a tudnivalók!
November 30-ig még lehet pályázni az Arborétum által meghirdetett fotópályázatra, amelyen az arborétumban készített őszi tematikájú képet a pályázó Instagram-oldalára kell feltölteni, használva a #follybanjartazosz hashtaget.