KÖZÖSSÉG
A Rovatból

A nevelőszülők szuperhősök

Mi történik, amikor egy éjszaka egy ötös testvérpár érkezik a családba? Milyen egyszerre 5-7 gyereket nevelni? Bemutatjuk a nevelőszülők hétköznapjait.

Link másolása

Nyúl Jánosné Verus egy éve nevelőszülő a kecskeméti SOS Gyermekfaluban. Rögtön a mélyvízbe dobták: hat gyereket nevel férjével, akik közül négy sajátos nevelési igényű.

Marika és Károlyajtaján egy késő éjszakai órában kopogtak. Aznap este tudták meg, hogy hat gyermek vár arra, hogy a családjukba kerüljenek.

Dinókné Rácz Éva egy olyan 1 éves kisgyermeket nevelt, aki a tököli rabkórházban született.

Nyerges Krisztina pedig huszonöt gyereket nevelt fel, és rengeteg unokája van. A 48 éves asszony 23 éve dolgozik nevelőanyaként a kecskeméti SOS Gyermekfaluban.

DSC_1580-2

A történetük más és más, azonban egy közös bennük. Mindannyian imádják a gyermekeket és életüket arra tették fel, hogy élhető jövőt biztosítsanak nekik.

A nevelőszülők célja az az, hogy a gyermekek minél előbb visszakerülhessen a vér szerinti családjukba, vagy ha erre nincs esély, akkor örökbefogadókhoz. A gyakorlatban viszont a gyerekek többsége „beragad” a rendszerbe és átlagosan 5 évet töltenek el gyermekvédelmi gondoskodásban.

Nyúl Jánosné Verus története

Egy éve nevelőszülő az SOS Gyermekfalunál, előtte bolti eladóként dolgozott. János és Vera 42 évesek, saját gyerekük nincs, de szerettek volna. A tanfolyam elvégzése után beköltöztek a kecskeméti gyermekfaluba, és rögtön három testvért kaptak, akiket a szüleik elhanyagoltak, ezért kerültek el tőlük.

Kezdetben nehéz volt összeszokni, napi 24 órában összezárva lenni az óvodáskorú gyerekekkel, aztán belerázódtak. Elmondásuk szerint a gyerekek mindenért nagyon hálásak voltak.

"
Ha kaptak egy új ruhát, azt mondták: „köszönöm, Verus néni, puszi”.

Mire összeszoktak, el kellett engedni a gyerekeket, Verus ezt találta a legnehezebbnek. A három testvér ugyanis csak pár hónapot töltött nála, utána a nagyszülők magukhoz vették őket.

Azóta ismét hat gyerek érkezett, jelenleg őket neveli, három-három testvért, másfél évestől tizenkét évesig. A hat gyerek közül négy sajátos nevelési igényűnek van nyilvánítva, mindenkinél enyhe mentális retardációt állapítottak meg. Kettőt közülük fejlesztésre is kell vinni, a másfél éves mozgásfejlődése elmaradott, önállóan még nem jár, de már sokat fejlődött. Nem könnyű nevelőanyának lenni, mégis ebben látja a jövőjét. Verus teljes történetét ITT olvashatjátok el.

DSC_1520-2

Marika és Károly története

A pár ajtaján egy késő éjszakai órában kopogtak. Aznap este tudták meg, hogy hat gyermek vár arra, hogy a családjukba kerüljenek, hárman közülük majdnem a kamaszkorban voltak. Azóta eltelt három év és egy nagyon szép családdá kovácsolódtak össze. Most már a gyerekek úgy élnek náluk, mintha mindig is ott éltek volna.

"
Ebben a munkában nagyon sok a könny, mert tele van érzelmekkel. Másképp nem is lehet ezt csinálni.

A történetükbe itt nyerhettek betekintést!

Dinókné Rácz Éva története

Éva egy olyan 1 éves kisgyermeket nevelt, aki a tököli rabkórházban született. Minden börtönben született babára igaz, hogy 1 éves koráig az anyja mellett nevelkedhet a börtönben, majd egy éves kora után kerülhet ki nevelőszülőkhöz vagy a saját vér szerinti családtagjához.

"
Az első két hetünk maga volt a pokol. A gyereknek is meg nekem is.

Két hét után azonban megtört a jég és rendeződött a viszonyuk, azonban ahhoz, hogy lelkileg helyreálljon a gyermek két hónap kellett. Miután az anyuka kikerült a börtönből az SOS Gyermekfaluban adták át a gyermeket az anyukának. Sajnálta mégis felemelő volt számára az elengedés. Éva és a kisgyermek történetét ITT nézhetitek meg.

DSC_1580-2

Nyerges Krisztina története

Krisztina huszonöt gyereket nevelt fel, és tíznél is több unokája van. A 48 éves asszony 23 éve dolgozik nevelőanyaként a kecskeméti SOS Gyermekfaluban. Jelenleg nyolc gyerek él vele: négy testvér, akiket hét éve nevel, két testvér, akik három éve vannak itt, és nemrég bekerült egy 16 éves terhes lány is, akinek azóta megszületett a babája. A nagylány lakásotthonból költözött hozzá a szülés előtt. Ilyenkor a csecsemőt is nevelésbe veszik, ugyanis az új rendelkezés szerint 12 év alatti gyerek nem kerülhet lakásotthonba, csak nevelőszülőhöz, így az anya is átköltözött Krisztinához. Az ő történetét ITT olvashatjátok el.

Kik is azok a nevelőszülők?

A nevelőszülő gyermekvédelmi gondozásban élő gyerekeket nevel a saját otthonában, az intézeti elhelyezés helyett nyújt személyesebb gondoskodást nekik. A nála nevelkedő gyerekeket – a szülők halála, elhanyagolás vagy bántalmazás miatt – kiemelték a vér szerinti családjukból, több traumán estek át, esetleg több helyszínen éltek korábban (rokonok, másik nevelőszülő, gyermekotthon). A nevelőszülőnek segítenie kell a kapcsolattartást a vér szerinti szülőkkel. A nevelőszülő célja, hogy – ha a körülmények megfelelően alakulnak – a gyerek visszakerüljön a születési családjába, ha pedig erre végképp nincs mód, akkor örökbefogadó családba kerülhessen.

A nevelőszülőnek alkalmassági vizsgálaton és felkészítő tanfolyamon kell részt vennie. A gyerekek költségeire ellátmányt, munkájáéért pedig jövedelmet kap, és az új rendelkezés értelmében a nevelőszülőség munkaviszonyt jelent. Saját gyerekeivel együtt legfeljebb hat gyermeket nevelhet, munkáját tanácsadók, segítő szakemberek támogatják. Minden nevelőszülő valamilyen – egyházi, állami vagy civil – fenntartású hálózathoz tartozik. nevelőszülők munkájának része, hogy segítik a gyermek kapcsolattartását a vér szerinti családdal, láthatásra viszik, esetleg az otthonukban fogadják a szülőket, és adott esetben segítik a gyerek visszailleszkedését a családba.

Nevelőszülők az SOS Gyermekfaluban

SOS Gyermekfalvak

Jelenleg 5500 nevelőszülő működik Magyarországon, azonban most intenzíven toborozzák őket az új rendelkezés miatt. Magyarországon évente 700-800 gyereket fogadnak örökbe. Mintegy 2100 gyermek várakozik örökbefogadásra, ám minden harmadik fogyatékos, 70 százalékuk pedig elmúlt tízéves, így kicsi az esélyük új családba kerülni.

Az Alapítvány mintegy 400 családból kiemelt, állami gondozott gyerek számára nyújt családias nevelést Orosházán, Kőszegen és Kecskeméten.

Az SOS sajátossága, hogy a gyerekek családias nevelése részben az SOS által biztosított lakásokban történik. Olyan lakásokban, amelyek alkalmasak 6-8 gyerek nevelésére. Egy állandó nevelőanya, vagy házaspár törődik a gyerekekkel, sokszor testvérekkel. Az SOS-ben a testvéreket nem szakítják el egymástól, nem ritka, hogy akár hat testvér is együtt nevelkedik, ami az SOS-modell egy fontos eleme. A fiatalok kulturális, szabadidős programok, táborok és különböző fejlesztések révén is esélyt kapnak az SOS-től, hogy bepótolhassák az életükből addig kimaradt dolgokat.

További részleteket az Alapítványról és a tevékenységeikről hivatalos oldalukon olvashattok. Történeteket a gyermekvédelemről az SOS Gyermekfalvak által működtetett a Gyereksorsok blogon olvashatsz.

Semmiképpen ne hagyd elveszni adód 1%-át, ezzel Te is tudod segíteni a családjuktól elszakított gyerekeket!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Meghalt Csire Zsuzsi, a 21 éves lány, aki bakancslistán szedte össze élete utolsó kívánságait
Kétszer esett át szívátültetésen, de a második szívét sem fogadta be a szervezete. Egy ország fogott össze érte, hogy teljesülhessenek az álmai az utolsó hónapjaiban.

Link másolása

Tíz év küzdelem után meghalt Csire Zsuzsi, a bakancslistás lány – írja a Blikk. Idézik édesanyjának keddi posztját, aki azt írta:

„Imádott Édes Drága Zsuzsikánk tegnap este örökre búcsút vett tőlünk.”

A 21 éves lány kétszer esett át szívátültetésen, ám szervezete a második beültetett szívet sem fogadta be. Zsuzsi azzal a tudattal élt, hogy talán csak hetek, hónapok vannak hátra az életéből, mégis meg tudta őrizni a reményt. Bakancslistát készített terveiről és az egész ország összefogott azért, hogy valóra válthassák kívánságait. Így juthatott el például a tengerhez, nézhette meg az Operát, vagy simogathatott meg egy lovat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
„Még mindig nem fogtuk fel, hogy már nincs többé” – rengetegen gyászolják a 21 éves Csire Zsuzsit, aki élete utolsó hónapjait bakancslistás céljai elérésével töltötte
„Nemcsak általunk kapott valamit, hanem mi nagyon-nagyon sokat kaptunk tőle. Tehát az a pozitív életszemlélet, amit ő adott, az nagyon sok mindenkit megérintett”.

Link másolása

Elhunyt Csire Zsuzsi. A 21 éves debreceni lányt sokan a szívükbe zárták. Mindig mosolygott és nála jobb szívű embert nem ismertek - így emlékeztek rá a segítői. A lány két szívtranszplantáció után hétfőn este halt meg. Mikor kiderült, hogy harmadik műtétre már nem lehet esélye, akkor bakancslistát írt, hogy mi mindent szeretne még megcsinálni. Sokan segítették az álmai megvalósításában.

Beállhatott tűzoltónak, különféle gyakorlatokon is részt vett, még az emelőkosárba is beszállt. A programot a Magyar Református Szeretetszolgálat Kutató- és Mentőcsoportja szervezte neki. De elvitték Rómába is.

Hegedűs Gábor, Magyar Református Szeretetszolgálat Kutató- és Mentőcsoport vezetője elmondta:

"Nemcsak általunk kapott valamit, hanem mi nagyon-nagyon sokat kaptunk tőle. Tehát az a pozitív életszemlélet, amit ő adott, az nagyon sok mindenkit megérintett".

A lánynak 10 éves korában volt az első szívátültetése, majd 2021 nyarán a második beavatkozásra várt, ekkor mondta el édesanyja az RTL Híradónak: "A mosolya ad erőt. Meg az, hogy nagyon nehéz neki is, és nagyon sokszor ő is azt mondta, hogy hagyjatok engem, mert ez így nem élet, de annyira édes természete van, melegszívű, segítőkész, jól tanul egy csupa szív kis lény. Minden ember megérdemli úgy gondolom, hogy esélyt kapjon".

Mikor kiderült, hogy a második szív is kilökődik, és a harmadik beültetésre már nincs esélye, akkor döntött úgy, hogy minden pillantot meg akar élni. Számtalan új dolgot próbált ki, fotózáson volt, hőlégballonnal emelkedett Budapest fölé.

Akkoriban nyilatkozta: "Annyi területen mutatja meg az élet nekem is, hogy van miért küzdeni és hogy mindenhol vannak kis túlélők".

Még a DEAC egyik mérkőzésén is ott volt, ahol a korongot ő dobta be. Nyitrai Daniella, sajtóreferens elondta: "A DEAC család tagja lett, tehét nagyon szerette a klubot és mi is nagyon megszerettük őt. Nagyon fog nekünk hiányozni az biztos, a mosolya, a kedvessége, a vidámsága, még mindig nem fogtuk fel, hogy már nincs többé."

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Videón, ahogy egy sziámi ikerpár egyik tagja az esküvőjén táncol és csókolózik újdonsült férjével
Három éve lehetett az esküvő, de csak most került elő egy videó az esküvő táncról. A vőlegény meg is csókolja tánc közben a menyasszonyt.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 01.


Link másolása

Megtartották az egyik legismertebb sziámi ikerpár egyik tagjának és veterán katona vőlegényének esküvőjét, írja a Metro. Abby Hensel és testvére, Brittany azután lettek ismertek, hogy első sziámi ikerpárként túlélték a gyerekkort.

Az ikreknek korábban saját valóságshow-ja volt a TLC tévécsatornán, ám a műsor befejezése óta diszkréten kezelik a magánéletüket. Abby és Josh Bowling esküvőjét három évvel ezelőtt tarthatták, de csak nemrég került fel egy videó az internetre a menyasszony és a vőlegény táncáról:

A közös törzsű, deréktól lefelé összenőtt sziámi ikrek továbbra is Minnesotában élnek, ahol egy általános iskolában tanítanak.

A világ 1996-ban ismerhette meg őket még Oprah Winfrey műsorában, majd ezután indult az Abby és Brittany című reality.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Kiderült, hogy ki volt a mentős, akit milliók hallottak, ahogy telefonon át segített megmenteni egy három hónapos babát
Berényi Bálint családjában többen is az egészségügyben dolgoznak, így nem volt kérdés, hogy ő is az életmentést választja hivatásául.

Link másolása

Nemrégiben bejárta a netet egy hangfelvétel, melyet az Országos Mentőszolgálat osztott meg. Ezen egy édesanya hallható, aki azért hívta fel a mentősöket, mert a három hónapos babája nem vett levegőt. A csecsemő életét megmentette egy mentésirányító az édesanya segítségével.

Most pedig az is kiderült, hogy ki volt akkor a telefonnál, ki segítette a kétségbeesett anyát és a picit a távolból.

A mentőszolgálat a közösségi oldalán írta:

A mentésirányító, akinek milliók hallották a hangját

"Múlt héten az egész médiát bejárta az a hangfelvétel, amelyen a mentésirányító segítségével egy édesanya 3 hónapos gyermekén végez újraélesztést, sikerrel.

A felvételen Berényi Bálint bajtársunk hangja hallható, aki 2020. január 1-én csatlakozott az Országos Mentőszolgálat bajtársi közösségéhez, mint gépkocsivezető. Azóta elvégezte ápolói tanulmányait is és már mentőtechnikusként teljesít szolgálatot Kistelek Mentőállomáson. Idén új kihívásokat keresett, így kivonulói szolgálata mellett év elején mentésirányítói feladatot vállalt a Szegedi Mentésirányításon.

Bálint családjában többen is az egészségügyben dolgoznak, így nem volt kérdés, hogy ő is az életmentést választja hivatásául. Munkájában a változatosság és a bajtársi közösség motiválja. Köszönjük áldozatos munkáját, további sikereket kívánunk, a mentésben résztvevőknek gratulálunk!"


Link másolása
KÖVESS MINKET: