RÓKALAND

Buddha-Bar Budapest: Felejtsd el azt, amit eddig a sushiról gondoltál!

A város egyik legtrendibb helyén biztosan nem fogsz csalódni: igazi művészet, amit csinálnak.

Link másolása

Hol van a legjobb sushi a városban? - szokták kérdezni tőlem, és én a meglévő kevéske kis szakértelemmel újra meg újra nagyot röhögök.

Nem tudom! De más se tudja! És úgy tűnik, hogy nem is igazán van olyan, hogy a legjobb sushi. Mert az ugye attól függ. Mert az egyik tradicionális, a másik fúziós. Mert az egyiket minimalistán alkotják, a másikat meg agyondíszítik.

Meg azért visszakérdezhetnék, hogy komolyan gondolod-e, hogy a legjobbat akarod, és nem számít a pénz, nem számít, hogy milyen környezetben teszik-e eléd. Bármi belefér? Akkor menj mondjuk a Buddhába!

Minket Endrődi Péter sushi séf kalauzolt a lenyűgöző falak között, és fenszi hely ide vagy oda, én feltettem neki minden hülye kérdést, amivel csak le lehet zsibbasztani egy profi agyát a témában.

Persze elsőre én is megszeppentem a tágas, díszes terem és a Buddha szobor láttán. De tényleg úgy gondolom, hogy bárkinek, aki megengedhet magának egy jobb vacsorát, illik ezen az érzésen felülemelkedni, és el szabad hinni, hogy ami jár az jár. Nem csak a külföldinek, nem csak a turistának, hanem neked is, aki bitangjó sushit akarsz enni egyszer az életben.

DSC_2110

DSC_2111

Szóval a hülye kérdések, hogy értsük, miért kell ilyen helyre menni egy igazi sushiért:

A sushi olyan egyszerűnek tűnik. Csak ragadós rizs kell hozzá, meg friss alapanyagok. Betöltöd hallal, szépen feltekered, aztán jó. Vagy nem?

A fenéket! Ez nem egy mezei ragadós rizs, és ha még fel is tekered szépen, a halnál és az avokádónál azért többet is ki lehet hozni belőle, azaz többet is bele lehet csomagolni.

Mert a tradicionális konyha nem biztos hogy túlkomplikálja, de a fúziós, fine diningba hajló ázsiai stílus sokat megenged. Itt nem igazán van szentségtörés, és egy tapasztalt séf olyan kombinációkkal állhat elő, amilyenekkel csak akar. Például az általam is kóstolt eper és garnéla simán... mit simán... mesterien összepasszítható.

Te nem biztos hogy érzed, hogy mitől teljes, te nem biztos, hogy kiérzel minden rafinériát, de pont ez a lényeg. Csak csukd be a szemed, és élvezd!

Tehát akkor én ezt otthon nem tudom megcsinálni magamnak?

Hát így biztos hogy nem leányom!

Péter szerint megfelelő minőséget otthon is el lehet érni, de kezdjük ott, hogy ne egy nagy fazékban, kétszeres mennyiségű A-minőségű rizst tegyünk fel főni...

DSC_2076

DSC_2081

Nademostakkor mindent lehet, de úgyse menne otthon... Vannak azért alapelvek amiről legalább fel lehet ismerni a jó sushit?

Nyilván! Először is, perszehogy legyen minden szuperfriss. Aztán számít a külalak és a színek harmóniája is. Meg nem árt, ha minden helyben készül. Tehát ha például az egyik összetevő a sok közül egy grillezett bélszíncsík, azt először el kell készíteni hozzá tökéletesen. Aztán lehet mellé tigrisrák tempurát, meg házi majonézt is gyártani.

A főnököt idézem: Vagy a legjobb vagy semmi.

Ehhez kéne tartani magunkat, és az ilyet azért jó eséllyel ki is lehet szúrni.

A sushi rizs, meg alga, meg hal. Mi kerül ezen ennyibe?

Már az előző kérdésnél is felmerült a minőség, amiről tudjuk, hogy meg kell fizetni, és azért körvonalazódott az is, hogy ezek a sushik elképesztően sok elemből állnak. Ez így már nagyjából válasz is, de ha majd belépsz, és eléd teszik azokat a gyönyörű tányérokat, még világosabb lesz.

Akkor most mi legyen a házhozszállítóssal, meg a sarki büfével? Felejtsem el azokat a makikat?

Nem kell! Csak kezeld helyén a dolgokat. Az ott étel, ami adott esetben marha jól tud esni, ez meg művészet, amit meg kell tanulni értékelni.

Ha nyitott vagy rá, egyszer tegyél egy próbát a Buddhával. Aztán majd utána alkoss véleményt, aztán majd próbálj meg többet nem visszamenni. Na az lesz a kihívás!

DSC_2105

DSC_2101

Férfivélemény:

A japán konyha iránti szerelmem valamikor 2010 környékén csúcsosodott ki odáig, hogy konkrétan dolgoztam a Buddha - Bar sushi szekciójában. Pontosan aznap kezdtem, amikor a hotel nyitott, így totálisan a legelejéről szemléltem, hogy hogyan épül fel egy ilyen komoly konyha. A sushi szekció egy külön kis világ volt a konyhán belül. Egy félig japán félig magyar srác irányította, de a kezdeteknél még jelen volt Masato, aki a nemzetközi Buddha - Bar lánc sushi konyháinak vezetője, így a legjobbtól kaptuk a kezdeti oktatást.

Peti már akkor is ott volt, és akkor is ezerszer királyabb volt mint én. Míg én pár hónap sushi tekergetést tudtam felmutatni egy óceánjárón, ő többévnyi makivakarással a háta mögött jogosan küldött el hátra alufóliába tekerni a rizst gyakorlásképp, míg a többiek lenyomják a rohamot. Nem volt kompromisszum, nem volt kegyelem, a minőség mindenekelőtt. Ugyanez a szabály érvényes volt a rizsfőzésre is, és a rendre is. Peti azóta átvette az irányítást a sushi szekció felett, és a minőségi sztenderdeket tartva elindult valami egészen merész irányba, elszakadva a tradícionális szusi készítéstől. Új, és egyedi maki formációkat készít, amik előtte egyáltalán nem léteztek.

Sokak szerint a sushi újhulláma baromság, ha sushi, akkor legyen sushi, de hajlandóak megfeledkezni arról, hogy nem feltétlenül nevelkedett mindenki nyers tonhalon. Márpedig akinek az anyukája nem sashimit csomagolt a mackósajt mellé gyerekkorában, annak igen komoly munkájába fog telni, hogy úgy küldjön le egy-egy yellow tale-t, mint a koviubit egy jó vasárnapi csirkepapi után. Más gyomor ez itthon kérem. Ezt Peti már rég felfogta, és gyönyörűen egyensúlyoz a merész alapanyagok és a tradicionalitás határán. Ettől lesz mindenki számára rohadt vonzó a Buddha - Bár sushija.

Most jogosan tennéd fel a kérdést ezután, hogy: jó, de ki tudja megfizetni ezt? (ha valaki eljött már a hely előtt tudja, hogy rendre állnak a narancssárga Lambók és Aperták a hely előtt) Nos, haver, el se hinnéd, de egy negyed minimálbérből le lehet zavarni egy randit olyan koktélokkal, hogy a csaj adja a másikat. Egy ideje azon gondolkozom, hogy azokat a Lambókat a hotel bérli (nem).

DSC_2108

DSC_2107

Cím, elérhetőségek:

Váci utca 34.

Honlap ITT, Facebook-oldal ITT.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


RÓKALAND
4 fantasztikus hely, ahol egyszerűen imádunk reggelizni
A kiadós reggelire könnyű rászokni. Főleg ha az ember olyan helyet talál, ahol közben nyugodtan intézheti a dolgát, és hangolhatja rá magát a napra.

Link másolása

Volt egy projektem. Le akartam tesztelni a város legmenőbb reggeliző helyeit, de elég gyorsan rá kellett jönnöm, hogy a lehetetlenre vállalkozom: Ebben a városban ugyanis annyi, de annyi klassz reggelizőhely van, hogy szinte lehetetlen korrekt és szuperfriss listát készíteni róluk (kivéve ha az ember napi háromszor reggelizik egy hónapon át)... Így inkább csak hátradőltem és élveztem azokat, amik szembejöttek velem.

Ez a lista most egyszerűen csak négy szuper helyet tartalmaz, ami egy rohangálós, folyton laptopon dolgozó, későn reggeliző nő rutinjához igazodik.

Írjátok meg, hogy ti hova jártok! Hátha még egyszer nekiveselkedem majd...

 

Pesten:

Spíler

Király utca 13

Reggeli: 8:30-11:30

A bulinegyed napközben sem halott, de azért szerencsére jóval kevesebben randalíroznak ilyenkor, mint éjjel.  A Spíler hangulatát nagyon szeretem, és így világosban jobban ki is lehet élvezni, például egy jó reggeli mellett.

Van itt minden, ami csak felmerülhet az emberben ha a reggelire gondol: Angol serpenyős 1980-ért vagy waffel 1320-ért, és nem egy szimpla, rohanós kávézóélményt kapunk mellé, hanem egy bohó és trendi étterem kiszolgálását, ami mellet szépen neki is lehet látni az e-mailekre válaszolgatásnak.

De randiszituációnak is tudom ajánlani. Reggelizni hívni valakit szerintem kifejezetten rendhagyó ötlet.

Budán:

Cafe Five Szépvölgyi

Szépvölgyi út 7.

Reggeli: 7:30-11:30

Ha Budán járok, a Cafe Five-ra esik a választásom. Kiadós, friss, finom minden, és meglepően olcsó. Szeretem, hogy igazi "gyorsan bekapok valamit és már rohanok is" hangulata van, de a hátsó falnál található kanapén sikerült már kicsit hosszabban is ejtőzni.

Itt az angol reggeli csak 990, de én a bundáskenyér rabja vagyok, amit kézműves sajttal és tejföllel szervíroznak. Van frissen facsart narancs és bitangjó kávé is. (Olyan espresso gépük van, amelyen az eltérő kávékhoz személyes beállításokat rendeltek, és olyan őrlőik, amelyek figyelik a hőmérsékletet, a páratartalmat, ezzel is segítve a tökéletes beállítást, és a tökéletes kávé elkészültét.)

A személyzet kedves és gyors. Mi kellhet még?

Egész nap:

BITE bakery café

Király utca 59. és Oktogon

Nyitvatartás: 7:00-20:00 (vasárnap 8:00-20:00)

A BITE az egyik kedvenc helyem, ha ennék egy kis glutént a nap bármely szakában. Nem kifejezetten reggeliző, mégis tökéletesen megfelel arra a célra is... meg ebédre, vacsorára, tízóraira, uzsonnára...

Nem magyaros és nem is hasonlít a többi pékséghez a kínálata, éppen ezért izgalmas, és baromi gyorsan függőséget okoz!

A kakaós csiga helyett itt olyan tekercs vagy roll van, amitől egy igazi édesszájúaknak könny szökik a szemébe. Nekem mégis inkább a hot dog feljavított verziója a kedvencem. Tökéletes tésztába van burkolva a minőségi kolbi, és ha olivás-sajtos mártogatót is kér hozzá az ember, az egekbe emel.

Vannak limitált finomságok is. Biztos, hogy erre a téli szezonra is kitalálnak majd valamit! (Tavaly egy pisztáciás panettone rabolta el a szívemet!)

Kedvenckém:

Solinfo Café & Tom Dixon Showroom

Wesselényi u. 6.

Nyitvatartás: 8:00-20:00

Érdekes, hogy bár ez a legszebb hely mind közül, a fotóimon ez baromira nem köszön vissza. Az a baj, hogy itt mindig elfelejtek fotózni, és csak vagyok, mint a befőtt. Túl jól érzem magam!

A Solinfo Café egy Tom Dixon Showroom is, ezét olyan pöpec a design. Szóval ami itt megtetszik neked, az később akár a nappalid vagy a szobád dísze és központi bútora is lehet.

Persze szerintem a legtöbben nem széket venni térnek be, sokkal inkább ez a "kényelmes és kellemes iroda" hangulat vonzza be az arra járókat. Itt lehet a legkomfortosabban laptopozgatni, és ezt nem csak én mondom, elég csak a nap bármely szakában körbenézni.

Eredeti olasz kávét lehet kapni (Caffé Vergnano) és egész nap elérhetőek a különböző reggelifélék (meg saláták meg sütik).

Itt ettem életem legfinomabb bundáskenyerét (gondolom lassan sejtitek, hogy ez a legkedvesebb reggelifélém), és hogy mindössze 690 forintba fájt sajttal és kis zöldségel együtt, az csak hab a tortán.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

RÓKALAND
Velő, kijevi és tökéletes rizses hús - Csopakig mentük a Szomszéd főztjéért
A Szomszéd kertje Csopakon a legzöldebb! Zseniális éttermet találtunk a Balaton partján.

Link másolása

Biztos mondtam már, de nekem az őszi Balaton az igazi. Kellemes idő, színek és nyugalom a köbön, miközben körbevesz a természet. Annyi mindent lehet ilyenkor csinálni, amihez a nyári kánikulában nem mindig van kedve az embernek. És miközben bebarangoljuk a hegyeket, völgyeket, bitang jókat lehet enni és inni. Egyre jobbakat!

Lassan, de biztosan haladnak a partmenti helyek az egész éves nyitvatartás irányába, és olyan új szereplők tűnnek fel, akik miatt valóban érdemes egy utazást szervezni a környékre ősszel, vagy akár télen is.

Az egyik ilyen friss gyöngyszem a Szomszéd Kertje, ami már első ránézésre izgalmas hely. Benne van a falusi kocsma életérzés, de annál sokkal több, annál sokkal varázslatosabb.

A tulajdonos, Tóth Attila Wes Andersont szerette volna megidézni. Szerintünk sikerült.  

De mit ér a trendi külső, ha nem ad annyit az étel, hogy még másnap is beszéljünk róla... Hát a Szomszéd kertjének séfje, Bajkai Gábor úgy főz, hogy mi hirtelen annyi mindent mondtunk volna, hogy nem találtuk a szavakat.

Nézzétek csak:

A hely nagy erőssége, hogy nem izzadtságszagú. A legegyszerűbb ételt is eléd rakják anélkül, hogy erőlködés és millió újragondolt elem lenne a tálon. A velős pirítós például szimplán egy karéj vastag kenyérszelet, irdatlanul megpakolva belsőséggel. Ha eddig nem mertél ilyet kóstolni, itt ugorj először fejest az élvezetbe!

És ha az előétel után még fér bármi az emberbe, akkor szerencséje van, mert a folytatás is figyelemreméltó.

Ezen a ponton meg kell említenem, hogy tényleg derék adagok vannak, és az árakra se lehet panasz. A "baconbe göngyölt szerelem" például 2800 forintba fáj, és egy olyan burgert takar, ami szinte lemászik a tányérról. A sajttal töltött és baconbe tekert hús mellett a zöldségeket sem spórolták ki belőle, és az uncsi jégsaláta helyett például fodros kel emeli a tétet.

De az egyszerű rizses hús vagy a kijevi is izgalmas tálalást kap, miközben az ízek hozzák azt az egyszerű nagyszerűséget, amire ilyen ételeknél vágyunk.

És van sok mentes finomság, így a vegán sem marad éhen. Jah, és a csokitorta! Na azt szintén nem szabad kihagyni!

A Szomszéd kertje sok fővárosi éttermet kenterbe ver, és a környezete is jobb hatással van a lelkünkre, mint a nyüzsgő belvárosé. Ha tehetitek, válasszátok a Balatont ezekben a nyugalmasabb hónapokban. Minden szempontból üdítő változatosságban lesz részetek!
Csopak
Kossuth Lajos utca 97
(30) 769 0528
Nyitvatartás:
Hétfő: 12-22
Kedd- Szerda: zárva
Csütörtöktől Vasárnapig: 12-23

Link másolása
KÖVESS MINKET:


RÓKALAND
Töltött, nutellás, tejbegrízes – a legfinomabb kürtőskalácsokat kóstoltuk az idei fesztiválon
Már a látványuktól is összefut a nyál a szánkban. Te melyiket kóstolnád meg?

Link másolása

Ott voltunk az idei Kürtőskalács Fesztiválon, ahol a legérdekesebb és legfinomabb verzióit kóstoltuk meg ennek a közkedvelt édességnek.

Volt például olyan, amit tejbegrízzel töltöttek meg, de az egyik kedvencünk a Kürtős Csapágy lett, ami egy igazán extra és nyálcsorgató finomság.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


RÓKALAND
"Van barnamedvénk és farkasunk is" – egy őszi délután a Budakeszi Vadasparkban
Használjátok ki ezeket a szép őszi napokat, és irány a Vadaspark. Rókákkal, medvékkel, de még dinoszauruszokkal is találkozhattok!

Link másolása

Kétség sem fér hozzá, hogy az állatkerteket inkább a gyerekes családoknak találták ki... de két infantilis felnőtt is jól szórakozhat ott.

Nem hiszitek? Nézzétek meg a mi kirándulásunkról készült videót, és ha tehetitek, húzzatok ti is túrabakancsot, és irány a természet!

 

Budakeszi Vadaspark

http://www.vadaspark-budakeszi.hu

Nyitva tartás:

Hétköznap: 9:00 - 15:30 (A vadaspark területét 16:30-ig kell elhagyni.)

Hétvégén és ünnepnapokon:  9:00 - 16:00 (A vadaspark területét 17:00-ig kell elhagyni.)

 

Link másolása
KÖVESS MINKET: